رييس كل سازمان توسعه تجارت ايران در گفت‌وگو با ايسنا خبرداد: صادرات يك ميليارد دلاري محصولات با فن‌آوري بالا

رييس كل سازمان توسعه تجارت ايران از صادرات يك‌ ميليارد دلاري كشور در محصولات با فناوري بالا خبر داد و گفت: شرایط و ظرفیتهای مناسبی در کشور برای توسعه صادرات محصولات با فن آوری بالا وجود دارد که با برنامه ریزی مناسب و به میدان آوردن ظرفیتهای خاموش می توان آنها را به فعل تبدیل كرد.
حميد صافدل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اشاره به تکالیف مواد 16و17 برنامه پنجم توسعه گفت: در برنامه پنجم بر تثبيت جايگاه دوم ايران و دستيابي به آستانه جايگاه اول علمي و فناوري در منطقه تاكيد شده است.
وي افزود: رشد توليد محصولات دانش بنيان در كشور مستلزم توجه ويژه به هدفمندی در تخصیص منابع و اتخاذ سياستهای هوشمندانه و همچنين استفاده از ظرفیتهای مراكز مرتبط با اين حوزه مثل پاركهاي علمي و فناوري با هدف توسعه صادرات محصولات "هاي تك" و با ارزش افزوده بالاست.
صافدل به ويژگي‌هايي اين محصولات اشاره كرد و گفت: ارزش افزوده بسيار بالا، رقابت شديد كشورهاي پيشرفته واجد اين فناوريها، كيفيت بالا در محصولات و خدمات در ابعاد مختلف نياز به مهارت و ابزار دقيق و دانش فني پيچيده و نرخ بالاي تغييرات فن آوري، از جمله مواردي است كه تجارت آنرا در دنيا مورد توجه قرار داده و رقابت آن را بسيار حساس كرده است.
رئيس كل سازمان توسعه تجارت ايران اضافه كرد: با توجه به اين ويژگيها و همچنين تاكيد مقام معظم رهبري در اين زمينه از مهمترين سياستها و راهبردهاي سازمان توسعه تجارت ایران توجه ویژه به صادرات در اين بخش از محصولات است.
وي به انعقاد تفاهم نامه، تهيه پيش نويس بسته سياستي، حمايتي، انتخاب صادركنندگان نمونه در زمينه "هاي تك" و تهيه و ابلاغ آيين نامه اجرایي براي استانها، بعنوان بخشي از اقدامات سازمان توسعه تجارت ايران اشاره كرد و افزود: اقدامات گسترده اي ديگري نيز انجام شده و سعي بر اين است تا از تمام ابزار و توانمنديها در اين حوزه استفاده كنيم و بخشهاي مرتبط را بكار بگيريم.
صافدل از سهم يك ميليارد دلاري صادرات محصولات و خدمات دانش بنيان در سال 91 خبر داد و گفت: برنامه ريزي براي برگزاري ميزهاي استاني، اعزام هياتهاي تجاري و برنامه ريزي به منظور حمايت از برندسازي در اين حوزه از ساير اقدامات سازمان است.
صافدل از رشد صادرات كالا با فناوري بالا بعنوان يك موفقيت در اين حوزه ياد كرد و گفت: آمارها از رشد 22درصدي اين كالاها و خدمات از سال 84 تا 89 و رشد 265 درصدي آنها در سال 90 خبر مي دهند و پيش بيني مي شود سهم ايران در جهان از صادرات محصولات و خدمات دانش بنيان به رقم مطلوبي تا پايان برنامه پنجم برسد.