افندی زاده اعلام کرد: واردات 19 میلیون تن کالا به کشور از طریق جاده و دریا

1-افندی ‌زاده با اشاره به واردات و صادرات کالا از مرزهای زمینی و آبی کشور، اظهار داشت: در 5 ماهه ابتدای امسال، 19 میلیون و397 هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد کشور و 21 میلیون و 854 هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده است
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در 5 ماهه ابتدای امسال 19 میلیون و397 هزار تن کالاها از مرزهای زمینی و آبی وارد کشور شده است، گفت: 2 میلیون و 842 هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای از کشور خارج شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 24 درصد افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مهر، شهریار افندی ‌زاده با اشاره به واردات و صادرات کالا از مرزهای زمینی و آبی کشور، اظهار داشت: در 5 ماهه ابتدای امسال، 19 میلیون و397 هزار تن کالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی و آبی وارد کشور و 21 میلیون و 854 هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده است.
وی تصریح کرد: از مجموع کالاهای صادر شده، 2 میلیون و 842 هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای از کشور خارج شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 24 درصد افزایش داشته است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: از مجموع واردات و صادرات سهم جاده 9 درصد، راه‌آهن 2 درصد و سهم دریا 89 درصد است، همچنین از میان مرزهای جاده‌ای کشور، مرز بازرگان با سهم 55 درصد فعال ‌ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه مرزهای میرجاوه با 13درصد و آستارا با 7 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند، بیان کرد: عملکرد مرزهای جاده‌ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می‌دهد در 5 ماهه ابتدای امسال، مرز دوغارون با 28 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بازرگان با 16 درصد و آستارا با 11 درصد قرار دارند.
نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت، سهم کامیون‌های ایرانی در صادرات کالا را 55 درصد و در واردات کالا 52 درصد عنوان کرد و گفت: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به کشورهای افغانستان و ترکمنستان و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان از کشورهای ترکیه و پاکستان بوده است.
افندی زاده تصریح کرد: در این مدت 109 هزار نفر مسافر توسط 12 هزار دستگاه وسیله‌ نقلیه مسافری وارد کشور شدند که سهم اتوبوس 53 درصد و سواری 48 درصد است همچنین 149 هزار نفر مسافر با 14 هزار دستگاه وسیله ‌نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس 52 درصد و سواری 48 درصد بوده است.
وی با بیان اینکه بیشترین تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای بیله ‌سوار با 25 درصد و بازرگان با 18 درصد بوده است، اظهار داشت: از مجموع مسافران وارد شده به کشور 53 هزار نفر مسافر خارجی و از مجموع مسافران خارج شده از کشور 57 هزار نفر مسافر ملیت غیرایرانی داشتند.