جوایز صادراتی تا سال ۸۸ پرداخت شد

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از پرداخت جوایز صادراتی تا سال ۸۸ خبر داد و گفت: پرداخت جوایز صادراتی از سال جاری به صورت غیر مستقیم انجام خواهد شد.
حمید صافدل در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: مشوق‌های صادراتی این سازمان در سال‌های گذشته بر اساس پرداخت‌های مستقیم صورت می‌گرفت که بر همین اساس بخش قابل توجهی از این رقم‌ها تا پایان سال 88 به طور کامل تسویه شده است.

وی با بیان این که در بخش پرداخت جوایز صادراتی خدمات فنی و مهندسی نیز از سال 88 تسویه شده که پس از آن نیز در دستور کار پرداخت قرار گرفته است، تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته پرداخت جوایز صادراتی از سال جاری به صورت غیر مستقیم انجام خواهد شد براین اساس در این روش هزینه‌های بازاریابی، هزینه اعزام نیروها برای حضور در نمایشگاه‌ها و پرداخت مقداری از هزینه حضور در مناقصه‌ها با هدف افزایش انگیزه به سرمایه‌گذاران پرداخت خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این روش‌ بر اساس مذاکره کارشناسی با بخش خصوصی، اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های زیرمجموعه آن ساماندهی خواهد شد که پس از تایید نهایی به اطلاع صادرکنندگان می‌رسد.

صافدل در خصوص نحوه پرداخت معوقات جوایز صادراتی افزود: جوایز معوقه از طریق دریافت معوقات از معاونت راهبردی ریاست جمهوری تامین خواهد شد. در همین حال در برخی از سرفصل‌های بودجه کمک‌های یارانه‌ای پیش‌بینی شده که جوایز صادراتی در سرفصل آنها است که البته هنوز تخصیصی برای این موضوع دیده نشده اما امکان دریافت وجود دارد.

وی دلیل معوقات را افزایش چشم‌گیر میزان صادرات اعلام و تصریح کرد: توسعه و جهش صادرات بیش از پیش‌بینی‌های ما بوده و ظرفی که برای این کار پیش‌بینی شد باید وسیع تر از این میزان می‌بود که امیدواریم با حمایت‌های رئیس جمهوری و معاون اول وی، روند پرداخت معوقات را به شکل سریع‌تری پیش ببریم.