رئیس مرکز ملی فرش ایران خبر داد کاهش 12 درصدی صادرات فرش در ۵ ماهه سال و پیش‌بینی رشد در نیمه دوم

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز ملی فرش ایران از کاهش 12 درصدی صادرات فرش در ۵ ماهه اول سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس محمد‌باقر آقاعلیخانی امروز در یک نشست خبری با تأکید بر اهمیت هنرصنعت فرش در توسعه اقتصادی و معرفی فرهنگی ایران اظهار داشت: صادرات فرش ارزش افزوده‌ای بالغ بر 80 درصد دارد و با هر 5 میلیون تومان می‌توان یک شغل در صنعت فرش ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: با 15 استاندار تفاهمنامه‌‌ای امضا شده است که هزینه‌های مربوط به نمایشگاه‌ها و هیئت‌های تجاری را پرداخت کنند.
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در توسعه تجاری‌سازی فرش تا کنون 5 برند تجاری فرش شامل اصفهان، قم، آذرشهر، تکاب و خوی به ثبت رسیده است و برند‌های هریس، خواجه، سرا، مهربان، کرمان، اردبیل و خراسان رضوی در حال انجام این کار هستند.
وی با اشاره به برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه فرش دستباف ایران اظهار داشت: 500 غرفه تجاری در کنار دستاوردهای علمی در حوزه فرش در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود و از 70 سفارت‌خانه و 14 رایزن اقتصادی برای این نمایشگاه دعوت شده است.
علیخانی گفت: 60 نفر از تجار بزرگ فرش از کشورهای رومانی، اروگوئه، پرتغال، اتریش، مصر، کره جنوبی، ژاپن، دانمارک، آلمان، هلند، لهستان، الجزایر، آفریقای جنوبی، چین و کرواسی در این نمایشگاه حضور دارند.
وی افزود: در 5 ماهه اول امسال 150 میلیون دلار فرش صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد کاهش داشته است و پیش‌بینی ما این است که در نیمه دوم سال با رشد صادرات مواجه باشیم.
آقاعلیخانی ادامه داد: امسال هدف‌گذاری یک میلیارد دلاری برای صادرات فرش در صورتی به نتیجه می‌رسد که 30 میلیون دلار هزینه تبلیغات خارج از کشور و 10 میلیارد تومان تبلیغات داخلی به نتیجه برسد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: تاکنون 200 هزار قالیباف بیمه شده‌‌اند و اگر اعتبار 13.2 میلیارد تومانی تا پایان شهریور‌ماه تخصیص یابد انتظار می‌رود امسال 200 هزار نفر دیگر نیز بیمه شوند.
وی افزود: به دنبال آن هستیم تا صنعت فرش از حالت تک محصولی خارج شده و در کنار مبلمان و تابلو آن را بازاریابی می‌کنیم.