رییس جمهوری:برنامه مفصلی برای سفر به سازمان ملل تنظیم شده است

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: برنامه مفصلی برای سفر به سازمان ملل تنظیم شده است ، امیدواریم بتوانیم وظیفه ای که ملت بردوش ما گذاشته و کاری که در شان مردم ایران است انجام دهیم.
محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره سفر به نیویورک بیان کرد.

وی افزود: ما با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل مواضع ملت ایران در مورد مشکلات و مسایل مهم جهان و راه های برون رفت از آن را ارایه خواهیم کرد.

احمدی نژاد با بیان اینکه به عنوان رییس جمهور آخرین سالی است که در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کنم، اظهار داشت: باید در این سفر جمع بندی داشته باشیم و هم راهی را پیش روی جهان برای برون رفت از شرایط کنونی که همه از آن ناراضی هستند بگذاریم.

وی بخشی از برنامه های سفر به نیویورک را ملاقات های دوجانبه ذکر و اضافه کرد: باید در این دیدارها هم سیاست های عمومی را پیش ببریم و هم روابط دوجانبه را پیگیری کنیم.

رییس جنبش غیرمتعهدها، ریاست سه ساله ایران بر این جنبش را یادآور شد و گفت: با این عنوان ملاقات های خاصی هم با مقامات ، درمورد تغییر ساختار و ایجاد نهادهای لازم برای جنبش خواهیم داشت.

وی توضیح داد: امروز در دنیا معضلات و در برخی کشورها درگیری هایی وجود دارد که ریاست بر جنش نم ما را موظف می کند تا آنها را پیگیری کنیم و امیدواریم بتوانیم برای ایجاد نهادهای اصلی جنبش در این سفر به توافق اولیه برسیم.

رییس جمهوری گفت و گو با رسانه ها ، مردم جهان و آمریکا را از جمله برنامه های این سفر برشمرد و گفت: با ایرانیان ساکن آمریکا و گروه های گوناگون اجتماعی آمریکایی نیز دیدار خواهیم داشت.

احمدی نژاد، سفر امسال به نیویورک را متفاوت از سفرهای قبلی دانست و گفت: بخشی از جلسات شامل بحث و گفت و گو ، بخش دیگر بحث آزاد ، جلساتی مختص سوال و جواب و نشست هایی برای سخنرانی خواهیم داشت.

خبرنگاری پرسید: در مورد شرایط کنونی فوتبال نگرانی وجود دارد آیا برای این موضوع تدبیری اندیشیده شده است؟

رییس جمهوری پاسخ داد: در عرصه فوتبال کشورمان یک مقدار نگرانی وجود دارد. فوتبال ایران استخوان دار و ریشه دار است و در سطح آسیا و بین الملل افتخارات خوبی داشته است.

احمدی نژاد فوتبال را جزو بهترین ورزش ها توصیف کرد و اظهار داشت: بازیکنان و مربیان خوبی داریم که خود را برای مقدمات جام جهانی آماده می کنند.

وی یاداور شد که این روزها فوتبال ما در آستانه ورود به صحنه های مهم است و مسوولیت فدراسیون، مربیان و بازیکنان نیز سنگین است.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: همه باید کمک کنیم تا فضای فوتبال کشور آرام، با اطمینان، غیرت، اراده و همت باشد.

احمدی نژاد با یادآوری این نکته که همیشه در تمامی بخش ها مشکلاتی وجود دارد تصریح کرد: باید به روش صحیح و در جای خود مسائل مطرح و پیگیری شود.

وی اضافه کرد: اما این که موضوعی بهانه شود و فضای فوتبال مورد هجوم سنگین قرار بگیرد به مصلحت ورزش کشور نیست.

رییس جمهوری با بیان این که جوانانمان باید با روحیه و امید به میدان بروند و پرچم عزیز ایران را به اهتزاز درآورند، گفت: فوتبالیست های ما این ماه و ماه آینده بازی های مهمی دارند و با تیم های قدرتمند مواجه خواهند شد که باید با اطمینان به میدان روند و از آینده خود نگرانی نداشته باشند.

رییس قوه مجریه خطاب به همه رسانه ها و دلسوزان گفت: در این مرحله که مقدمه جام جهانی است اگر موردی اتفاق افتاده و یا موضوعی به نظر کسی مهم آمده است برجسته نکند تا بقیه مسائل به حاشیه نرود.

احمدی نژاد تیم فوتبال ایران را خوب دانست و گفت: آنها باید بتوانند با قدرت به جام جهانی صعود کنند و برای این کار نیازمند پشتیبانی و همکاری هستند.

وی ادامه داد: مربیان و سرپرستان هم باید توجه کنند که همه مردم به فوتبال حساس هستند و البته این توجه را دارند.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: بازیکنان خوب فوتبال ما باید در میدان غیرت و همت ایرانی خود را نشان دهند و البته تک تک آنها نشان دادند که بازیکنان خوبی هستند و می توانند تاکتیک ها را در زمین به خوبی پیاده کنند.

وی خطاب به بازیکنان فوتبال کشور گفت: به خاطر برخی انتقادات و فضاهایی که در اطراف ایجاد می شود دلسرد نشوید و سستی نکنید چرا که عرصه فوتبال میدانی نیست که بتوان بعدها آن را جبران کرد.

احمدی نژاد خطاب به تیم فوتبال کشورمان و تاکید بر این که باید جزو تیم های اول دنیا شوند گفت: این ظرفیت وجود دارد همان گونه که تیم والیبال ایران جزو 12 تیم برتر دنیا شد.

رییس جمهوری اضافه کرد: تیم فوتبال ما در مقدمات جام جهانی باید خود را به سطح بالا برساند و کسانی هم که دغدغه هایی راجع به مسائلی دارند حوصله کنند تا سر فرصت به آن رسیدگی شود.


وزارت خارجه