برنامه چین برای ساخت مرحله سوم مخازن ذخیره سازی نفت

4 مهر 88

به گزارش پایگاه اینترنتی چاینا دیلی، ژانگ گوابائو، رئیس اداره ملی انرژی چین روز 3 مهر  در یک کنفرانس خبری گفت: چین با پایان ساخت مرحله دوم مخازن ذخیره سازی نفت و با هدف دستیابی به استانداردهای بین المللی ذخیره سازی نفت، ساخت مرحله سوم مخازن ذخیره سازی نفت را آغاز خواهد کرد.

وی گفت: چین در نظر دارد تا به استانداردهای ذخیره سازی نفت که از سوی کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی   ( OECD)  ( تعیین شده است، دست یابد. چین در حال کار برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خود به میزان 90 روز مصرف آتی است.
ژانگ گفت: هم اکنون ما از دستیابی به این سطح ذخیره سازی دور هستیم.
چین پنج شنبه گذشته (2 مهر) ساخت مخزن دوشانگزی را در منطقه خودمختار «ژینجی یانگ» آغاز کرده است؛ حجم ذخیره سازی این مخزن که به عنوان بخشی از فاز دو مخازن ذخیره سازی نفت این کشور به شمار می رود، پنج میلیون و 400 هزار متر مکعب است که قزاقستان بخش عمده این میزان نفت خام را فراهم می کند.
مرحله نخست مخازن ذخیره سازی نفت چین با نام های «ژنهای»، «دالیان» و «هوواندائو» در سواحل استان های «ژجی یانگ»، «شاندانگ» و «لییااونیینگ» قرار دارند.
بر پایه آمار اداره ملی چین (ان.یی.ای)، ذخیره سازی نفت خام مرحله نخست این مخازن 16 میلیون و 400 هزار متر مکعب است که ذخیره سازی این مخازن سال گذشته میلادی پایان یافته است.
بر پایه یک طرح سه ساله، حجم ذخیره سازی نفت خام چین تا سال 2011، 44 میلیون و 600 هزار متر مکعب خواهد بود.
منابع صنعتی چین پیشتر اعلام کرده بودند: چین انتظار دارد حجم ذخیره سازی نفت پالایش شده خود را تا سال 2015 به 70 میلیون متر مکعب افزایش دهد؛ این میزان نفت پالایش شده در سال گذشته 52 میلیون متر مکعب بوده است.