طرح جدید عرضه ارز صادراتی به واردکنندگان


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبربه نقل ازتسنیم، در نشست کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران که یکشنبه 29 اردیبهشت ماه در این اتاق با حضور معاون سازمان توسعه تجارت و اعضای این کمیسیون برگزار شد، احیای دوباره ماده 32 قانون بودجه به شکل دیگری از سوی شماری از نمایندگان مجلس مبنی بر لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد مورد توجه قرار گرفت.

به اعتقاد اسدالله عسگراولادی، رئیس کمیسیون توسعه صادرات  اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و چین ، ماده 32 با تلاش‌های بسیار از سوی اتاق حذف شد هرچند طی هفته گذشته محتوای این ماده به‌گونه دیگری مطرح شده است.

وی تأکید کرد: « اکنون ارز صادرکنندگان به طور غیر محسوس در اختیار واردکنندگان قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توانیم با اتخاذ روش‌های جدیدی ارز صادراتی را به‌ طور ملموس در اختیار واردکنندگان قرار دهیم.»

در ادامه کرمانشاهی معاون سازمان توسعه تجارت پس از ارائه آماری از وضعیت تجارت کشور طی سال گذشته برنامه این سازمان برای توسعه تجارت در سال جدید را ارائه کرد.
براساس اظهارات وی در سال 91 صادرات میعانات گازی 12.6 درصد و صادرات پتروشیمی 33 درصد کاهش، درحالی که صادرات در حوزه صنعت 24درصد، کشاورزی 14 درصد، معدن 16درصد و تجارت چمدانی 26درصد رشد داشته است. بر این اساس عمده صادرات در سال گذشته شاهد کاهش 6درصدی بوده است.
به اعتقاد کرمانشاهی کاهش صادرات در سال 91 با وجود فشارهای ناشی از تحریم مسأله غیر محتملی نبود و به‌ طور قطع مصوبات شورای امنیت ملی به شرایط بحرانی مربوط می‌شود و محدودیت‌های ایجاد شده به محض این‌ که تحریم‌ها تعیین تکلیف شوند، برداشته شده و همه چیز براساس قوانین اصلی دنبال خواهد شد.
منبع :شبکه خبر