رشد اقتصادی 7.5 درصدی چین

رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی به 7.5 درصد می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فان گانگ، رییس پژوهشگاه اقتصاد ملی چین گفت: اقتصاد چین رشد خود را حفظ کرده و اگر صادرات در نیمه دوم امسال افزایش یابد، اقتصاد چین رشد 7.5 درصدی یا بالاتر خود را حفظ می‌کند. وی تصریح کرد: هر چند که مشکلات در چین مانند توان تولید بیش از حد، بدهی‌های بد بانک‌ها در مدت‌های کوتاه حل نمی‌شود، ولی با توجه به این که صنایع مسکن، خودروسازی و راه اندازی تاسیسات زیربنایی رشد با ثبات خود را حفظ کرده، اقتصاد چین به طور کلی سرعت رو به رشد خود را حفظ کرده است.

در همین حال معاون دفتر نمایندگی صندوق بین‌المللی پول در چین با انتشار مقاله‌ای اعلام کرد که چین همچنان موتور قوی پیشبرد رشد اقتصاد جهان است.

او در این مقاله نوشت که در حال حاضر، چالش رو در روی چین تغییر شیوه رشد اقتصاد چین است. باید از شیوه پیشبرد توسعه اقتصاد توسط وام و سرمایه گذاری، به شیوه توسعه پایدار بر پایه مصرف بدل شود. وی این مقاله اضافه می‌کند: امکان دارد که چین در آینده نزدیک طرح اصلاحات در مرحله جدید را صادر کند. این برای تغییر مدل توسعه اقتصاد چین کمک کننده است.

در این مقاله آمده است که هر چند که سرعت رشد اقتصاد چین در حال حاضر کند شده، اما اصلاحات این کشور در سیاست‌های کلان، صنعتی و اجتماعی گرایشی مطلوب تشکیل داده و سود طولانی مدت خواهد داشت. چین در 10 سال آینده همانند گذشته موتور قوی و بزرگ پیشبرد رشد اقتصاد جهان خواهد بود.

خبرگزاری ایسنا