رییس کمیته واردات اتاق ایران در گفت وگو با پانا: نشانه های مثبت از بهبود امور در تجارت بین الملل/ رفع چالشهای تجاری زمان بر است

خبرگزاری پانا: رییس کمیته واردات اتاق ایران با بیان اینکه نشانه های مثبتی از بهبود امور در تجارت بین الملل مشاهده می شود گفت: تحولات دیپلماتیک فشارها بر فعالان اقتصادی را کاهش می دهد اما خیلی عجولانه است که تصور کنیم حل مشکلات و چالشهای تجارت خارجی با گذشت مدت زمانی کوتاه امکان پذیر است .

مجید رضا حریری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا ،عنوان کرد: تحولات دیپلماتیک فشارها بر فعالان اقتصادی را کاهش می دهد اما خیلی عجولانه است که تصور کنیم حل مشکلات و چالشهای تجارت خارجی با گذشت مدت زمانی کوتاه امکان پذیر است .

وی در خصوص مصوبه گشایش ال سی اظهار کرد: تاکنون گشایش ال سی با 130 درصد انجام می شد که یکی از دلایل آن احتمال افزایش نرخ ارز بود اما در مورد خریدهای سیستم بخش خصوصی در طول یکسال گذشته هیچ گشایش ال سی انجام نشده و عمده خریدها به صورت نقدی است .

رییس کمیته واردات اتاق ایران با بیان اینکه احتمال لغو تحریم های بانکی و بانک مرکزی به دنبال گفت وگوهای دیپلماتیک قوی است ، عنوان کرد: رسیدگی به شکایت شرکت ها و بانکهای تحریمی از دوسال قبل انجام شده و اکنون درحال رای گیری هستند و نشانه مثبتی از بهبود امور در تجارت بین الملل مشاهده می شود .
کاهش فشارها روند مبادلات را به حالت عادی بر می گرداند
وی عنوان کرد: اگر نتایج مناسب حاصل شود و روند مبادلات عادی شود خود به خود به روال عادی برمی گردد.

حریری با اشاره به دو مصوبه اقتصادی دولت ، تصریح کرد: خیلی عجولانه است که تصور کنیم حل مشکلات و چالشهای تجارت خارجی با گذشت این مدت زمان قابل حل است اما حل مشکلات سیاسی با دنیا می تواند مبادلات تجاری ایران را گسترش دهد .
رییس کمیته واردات اتاق ایران بیان کرد: سطوح مدیریت میانی در دولت یازدهم هنوز مستقر نشده است و بسیاری از وزرا هنوز معاونان خود را تغییر نداده اند و حتی اعلام نشده که معاونان تغییرداده نشده ابقا می شوند یا خیر به همین دلیل نوعی بلاتکلیفی در بدنه و سطوح میانی به چشم می خورد .
امیدها برای حل مشکلات قوت گرفت

حریری عنوان کرد: آثار و نتایج سیاست های دولت یازدهم هنوز دیده نمی شود و در زمینه دستورالعملها نیز اولین دستورالعمل دو بخشنامه است که یکی از انها به گمرک و دیگری به بانکها ابلاغ شده است اما فضای اقتصادی کشور رو به بهبود است و امید برای حل مشکلات قوت گرفته است .

وی ادامه داد: لحن ما با دنیا و لحن دنیا با ما در حال تغییراست یعنی هم دکترین و هم گفت وگوی ما با دنیا در حال تغییراست و مشاهده می کنیم که رفت وآمدهای دیپلماتیک در حال انجام است .

رییس کمیته واردات اتاق ایران تصریح کرد: این تحولات فعالان اقتصادی را بیش از مصوبات دولت امیدوار کرده است و در کوتاه مدت به جایی می رسیم که فشارهای بین المللی در حال رفع است .