لاريجاني: ايران چين را شريک اول تجاري خود مي داند

خبرگزاري آريا-رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: موضوع سفر ما پارلماني و همچنين در زمينه همکاري هاي اقتصادي خواهد بود چرا که ايران چين را شريک اول تجاري خود مي داند.
به گزارش خبرگزاري آريا، علي لاريجاني بامداد امروز (سه شنبه 7 آبان ماه) قبل از عزيمت به کشور چين در فرودگاه مهرآباد تهران و در جمع خبرنگاران گفت: سفر ما به چين به دعوت رئيس پارلمان خلق چين بوده و بايد اذعان کرد ايران و چين روابط بسيار گسترده اي از نظر سياسي، اقتصادي و فرهنگي با يکديگر داشته و در مسائل مهم بين المللي از اشتراکات فراواني برخوردار هستند.
نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي افزود: موضوع سفر ما پارلماني و همچنين همکاري هاي اقتصادي خواهد بود چرا که ايران چين را شريک اول تجاري خود مي داند.
وي تصريح کرد: در اين سفر رايزني هاي سياسي، فرهنگي و علمي نيز با مقامات کشور چين انجام خواهيم داد.
لاريجاني اظهار کرد: ايران از نظر پارلماني روابط نزديکي با چين دارد و بحث هاي خوبي در روابط تجاري ميان دو کشور وجود دارد لذا در اين سفر قصد داريم مسائل کلان اقتصادي خود را پيگيري کنيم.
عضو کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس اعلام کرد: در شرايط کنوني مسائل منطقه اي حساس و مهمي وجود دارند که ايران و چين مي توانند در مورد آن بحث کنند از جمله نقش چين در مسائل هسته اي و حساس منطقه اي بسيار حائز اهميت است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: در اين سفر با مقامات چيني از جمله رئيس جمهور و مسئولين شوراي امنيت اين کشور مذاکراتي انجام خواهيم داد و اميدواريم سفر مفيدي باشد.
لازم به ذکر است در اين سفر معاونين وزارت صنايع و معادن، نفت، بانک مرکزي و برخي نمايندگان مجلس رئيس مجلس شوراي اسلامي را همراهي مي کنند./

آریا