معاون اجرایی رییس جمهوری : هیچ کنترلی روی کالاهای وارداتی وجود ندارد

تهران - معاون اجرایی رییس جمهوری گفت:هم اکنون تولیدات داخلی تحت کنترل استاندارد هستند، اما این کنترل در مورد کالاهای وارداتی صورت نمی گیرد و مشخص نیست که چه کسی نسبت به واردات آن ها اقدام کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ˈمحمد شریعتمداریˈ روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی کیفیت افزود: در این خصوص بحث قاچاق را مطرح می کنند، در حالی که هزینه های زیادی برای کنترل قاچاق انجام می شود و نباید قاچاق بهانه ای برای از بین بردن ضوابط استاندارد در کشور باشد.

وی با بیان این که، کنترل های مرزی در گمرک و تدابیر دولت برای امر قاچاق طی سال های اخیر زنگار گرفته است، افزود: این زنگار باید روغن کاری و برطرف شود.

شریعتمداری، برخورداری از یک سازمان استاندارد مقتدرتر را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد که با تدوین قانون جامع استاندارد، برخورد بهتری با موارد غیراستاندارد در کشور انجام شود.

وی با بیان این که، سند چشم انداز در سال های گذشته تا حدودی به فراموشی سپرده شده بود، افزود: وقت آن رسیده تا از این سند گردزدایی کنیم تا به اهداف تعیین شده در این هدف برسیم و بپذیریم که این یک سند ملی است.

وی با اشاره به رشد منفی اقتصاد کشور گفت: وضعیت اقتصادی کشور بیانگر این است که از نظر کیفیت در سال های گذشته وضعیت مناسبی نداشته ایم و به این مقوله کمتر توجه شده است.

شریعتمداری تاکید کرد: سازمان ملی استاندارد مکلف است به موضوع کیفیت بیشتر کالاها رسیدگی کند و با تدوین قانون لازم با کسانی که برای سودجویی، کالاهایی را با کیفیت پایین تولید می کنند، برخورد کند.

وی افزود: با بررسی کالاهای تولیدی در کشور به این واقعیت نزدیک می شویم که باید از سازمان ملی استاندارد معتبرتری برخوردار باشیم.

شریعتمداری با انتقاد از خروج موضوع اجرای قانون معیار مصرف انرژی از سازمان استاندارد و سپردن آن به ستادی خارج از این سازمان گفت: نسبت به این موضوع معترض هستیم و معتقدیم این مسئله باید به جایگاه واقعی خود یعنی سازمان استاندارد بازگردد.

معاون اجرایی رییس جمهوری با اشاره به حادثه اسکانیا در جاده قم نیز گفت: بررسی دقیق و کارشناسانه در مورد حادثه اسکانیا در جاده قم هنوز انجام نشده است، در حالی که باید روشن شود که آیا به کارگیری فوم غیراستاندارد باعث این حادثه و سوختگی بیش از حد شده و یا عامل دیگری دخالت داشته است.

مراسم گرامیداشت روز ملی کیفیت و اختتامیه دهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران، امروز با تقدیر از برگزیدگان این جایزه در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.