پروژه‌های پالایشی از فاینانس چینی‌ها استفاده می‌کنند

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام كرد: پالایش و پخش برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای به خصوص در حوزه پالایشگاه‌ها از فاینانس استفاده خواهد کرد و اغلب این فاینانس از چین تامین خواهد شد.

 

عباس کاظمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس  با بیان اینکه اولویت اول شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی تامین امنیت عرضه انرژی در داخل کشور است، گفت: بعد از اطمینان از عرضه انرژی که اولویت اول ما است در مرحله بعد به دنبال پروژه‌های توسعه‌ای پالایشگاه‌ها خواهیم رفت.

وی افزود: پالایش و پخش برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای به خصوص در حوزه پالایشگاه‌ها از فاینانس استفاده خواهد کرد و اغلب این فاینانس از چین تامین خواهد شد.

اين در شرايطي است كه بخش قابل توجهی از منابع حاصل از فروش نفت ایران در چین باقیمانده است و فاینانس پروژه‌های پالایشی از همین محل تامین خواهد شد. بر این اساس پیش از این تامین فاینانس از محل دارایی‌های ایران در چین برای پروژه‌های پتروشیمی قطعی شده بود. میزان دارایی‌های حاصل از فروش نفت ایران که در چین به دلیل تحریم‌های بانکی بلوکه شده، 18 میلیارد یورو برآورد شده است.

وزیر نفت یکی از اولویت‌های خود را تکمیل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس اعلام کرده بود. پالایشگاه ستاره خلیج فارس به جز مشکلات مالی که عمدتا به دلیل عمل نکردن تعهدات مالی سهامداران آن ایجاد شده است، با مشکل واردات تاسیسات اصلی فرآیند ناشی از اعمال تحریم‌ها نیز مواجه است.

 

دنیای اقتصاد