تمدید توافق ایران و چین برای بازرسی از مبداء کالا

رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به این‌که توافق ایران و چین در زمینه بازرسی از مبداء کالاهای چینی صادراتی به ایران به زودی تمدید می‌شود، گفت: برخی شرکت‌های بازرسی کالا به دنبال منافع شخصی خود بوده و به همین دلیل به سازمان استاندارد فشار می‌آورند.

نظام‌الدین برزگری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در واکنش به اظهارات اخیر نماینده ارشد گروه کنترل و بازرسی چین در خاورمیانه مبنی بر بی‌توجهی سازمان استاندارد نسبت به کیفیت کالاهای وارداتی از چین گفت: برخی شرکت‌های بازرسی به دنبال منافع شخصی خود هستند. معنی ندارد که یک شرکت چینی بخواهد به صورت انحصاری کالاهای چینی وارداتی به بازار ایران را در خاک کشور مورد بازرسی قرار دهد.

وی افزود: ما با چین توافق کرده‌ایم استاندارد این کشور از مبداء کالاهایی را که به سمت ایران ارسال می‌شوند حتی در داخل کانتینرها کنترل کرده و در صورت صحت برای آنها تاییدیه صادر کند. ما نیز البته برای کنترل بیشتر کالاهای چینی وارداتی را به صورت تصادفی مورد نمونه‌برداری قرار می‌دهیم.

وی گفت: به این ترتیب استاندارد چین مستندات خود را به صورت کاغذی به واردکننده می‌دهد و نسخه الکترونیکی آن‌را نیز برای استاندارد ایران ارسال می‌کند.

برزگری با بیان این‌که کنترل کالاهای چینی وارداتی به کشور توسط یک شرکت چینی در خاک ایران برای ما مورد قبول نیست، افزود: شرکت کنترل بازرسی چین در خاورمیانه چند سال پیش نیز درخواستی را به سازمان استاندارد ارائه کرد و از طریق سفارت چین هم پیگیری‌های زیادی داشت اما با این درخواست موافقت نکردیم.

وی افزود: این شرکت می‌تواند مانند سایر شرکت‌ها پس از تایید صلاحیت اقدام به بازرسی از کالاهای وارداتی کند اما نه انحصارا برای کالاهای چینی.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این‌که توافق ایران چین در زمینه بازرسی از مبداء کالاهای وارداتی به ایران پایان آذر ماه به اتمام می‌رسد، افزود: قبل از پایان این مهلت تیمی از ایران برای تمدید قرارداد به چین سفر خواهد کرد. چین تنها با دو کشور ایران و مصر برای بازرسی از مبداء کالاهای صادراتی خود توافق کرده است.

به گزارش ایسنا، نماینده ارشد گروه کنترل و بازرسی چین درخاورمیانه اخیرا طی اظهاراتی با بیان اینکه در حال حاضر گروه کنترل و بازرسی چین زیر ساخت‌هایی را در کشور ایران فراهم کرده است، مدعی شد: چنانچه این نمایندگی در ایران احداث شود به راحتی می‌توان جلوی واردات کالاهای بی‌کیفیت چینی را با کنترل کارخانه‌ها و شرکت‌های مبداء گرفت. با وجود تلاش‌های فراوانی که برای احداث گروه کنترل و بازرسی چین در ایران صورت گرفته است اما متاسفانه سازمان ملی استاندارد ایران طی دو سال گذشته اجازه احداث شرکت را نمی‌دهد و علت این مخالفت مشخص نیست حتی بسیاری از کارشناسان حوزه استاندار نیز دلیل این مخالفت را نمی‌دانند.

وی همچنین گفت: برای جلوگیری از ورود کالاهای بی‌کیفیت چینی راه‌حل‌هایی به سازمان ملی استاندارد اعلام شده اما متاسفانه این سازمان توجهی نکرده است. یکی از وظایف سازمان ملی استاندارد تایید کیفیت کالاهای وارداتی است اما در حال حاضر وجود کالاهای بی کیفیت در بازار به امری طبیعی تبدیل شده است تا جایی که صدا و سیما هم در تبلیغ برخی از این کالاها کوتاهی نکرده است.

خبرگزاری ایسنا