کالاهای چینی وارداتی از مبادی رسمی تاییدیه استاندارد دارند

مدیر کل اداره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت گفت: کالاهای چینی اگر از مبادی رسمی وارد شده باشند حتما تاییدیه‌های استاندارد دارند و در غیر این صورت عمده‌ی کالاهای بی‌کیفیت از مبادی غیرقانونی وارد کشور شده و قاچاق است. رضا عباسقلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی برنامه‌های سازمان توسعه تجارت برای نظارت بر کیفیت کالاهای وارد‌شده از چین اظهار کرد: در سازمان توسعه تجارت همواره دو موضوع صادرات به کشور چین و واردات از این کشور مطرح بوده است. وی ادامه داد: ما به دنبال مدیریت واردات هستیم و همواره در این زمینه تاکید داشته‌ایم که حجم واردات یک موضوع و کیفیت کالای وارداتی موضوع دیگری است.
عباسقلی با بیان این‌که در این زمینه دستگاه‌های مختلفی نظیر سازمان استاندارد درگیر هستند، خاطر نشان کرد: آنچه که در دستور کار خواهد بود و در جلسات بعدی با چینی‌ها مدنظر است این است که کیفیت کالاهایی که در واردات آنها با چینی‌ها توافق کرده‌ایم را افزایش دهیم.
مدیر کل اداره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: معمولا اگر واردات از چین از مبادی غیررسمی انجام شود، دارای کیفیت پایین‌تری است بدین معنی که عمده‌ی کالاهای چینی که کیفیت آنها مطلوب نیست کالاهای قاچاق است. به گفته‌ی وی، کالاهایی که از مجاری رسمی وارد می‌شود و قاچاق نیست به دلیل اخذ تاییدیه‌های استاندارد از کیفیت بالاتری برخوردار است. عباسقلی در پایان گفت: برنامه‌های ما این است که برای عمده کالاهایی که از چین به‌طور رسمی به ایران وارد می‌شود تاییدیه‌های استاندارد تهیه کنیم.
خبرگزاری ایسنا