نعمت زاده در نشست خبری مطرح کرد (کامل) قانون جدید تجارت مخرب فضای کسب‌وکار است/ خصوصی‌سازی به روش رد دیون ممنوع شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه صنایع مادر و اساسی شاهد افزایش تولید در مقایسه با سال گذشته بودیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا نعمت زاده در نشست خبری خود اظهار کرد: در بسیاری از زمینه‌ها شاهد بهبود و افزایش تولید هستیم به عنوان مثال صنایع فولادی حدود 9 درصد، پتروشیمی شش درصد و خودروی سبک بالای 90 درصد افزایش تولید داشتند که خودروی سبک در مقایسه با سه ماه گذشته افزایش تولید خوبی داشته است.
وی اظهار کرد:‌ همچنین تولید لوازم خانگی حدود 30درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش تولید داشت و این در حالی است که ما هنوز با رکود دست و پنجه نرم می کنیم.
نعمت زاده ادامه داد:‌ این موضوع نشان دهنده آن است که مدیران امیدوار شدند و فعالیت‌های مثبتی را آغاز کردند و این درحالی است که هنوز مساعدت زیادی بالاخص در زمینه مالی برای آن‌ها صورت نگرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه اصلی دولت را در سال جاری مقابله با رکود اقتصادی اعلام کرد و گفت: طبق آمارهای مرکز آمار ایران نرخ تورم در ماه‌های اخیر و به ویژه سه ماه نخست امسال نزولی بوده است.
وی با اشاره به این‌که برخی تصور می کردند با افزایش قیمت حامل‌های انرژی نرخ تورم افزایش خواهد یافت، افزود: این اتفاق رخ نداد و در ماه‌های فروردین،‌اردیبهشت و خرداد ماه امسال شاهد کاهش نرخ تورم نسبت به سال قبل بودیم.
قانون جدید تجارت خراب کننده فضای کسب و کار است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی درباره انتقادات وی از تصمیم نمایندگان برای اصلاح قانون تجارت گفت: بزرگترین ایراد این قانون این است که به صورت موقت و چهار ساله در نظر گرفته شده است که این برای تجارت کشور اتفاق خوبی نیست.
وی افزود: بهتر بود نمایندگان به جای بازنگری در کل قانون فقط موارد مورد نظر را اصلاح می کردند.
نعمت زاده افزود: نمی شود قانون موقتی را جایگزین قانون 80 ساله تجارت کرد این کار خلاف ثبات است و خراب کننده فضای کسب و کار. البته مجلس و شورای نگهبان نیز به دلیل موقت بودن این قانون فعلا جلوی آن را گرفته‌اند.
پیش نویس لایحه حمایت از تولید رد نشده است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره انتقادات رییس کمیسیون صنایع معادن مجلس از پیش نویس لایحه حمایت تولیدو لحاظ نشدن نظر بخش خصوصی در این پیش نویس اظهار کرد: به هر حال کس نظر خود را دارد ما کپی این پیش نویس در اختیار کمیسیون‌های مجلس قرار داده ایم تا آن ها نیز نظر خود را درباره آن اعلام کنند.
وی افزود: نظرات زیادی درباره پیش نویس لایحه حمایت از تولید وجود دارد اما دلیل بر رد کردن این پیس نویس نیست.
لغو تحریم تولید خودرو را دوبرابر کرد
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد که نباید نگرانی خاصی بابت افزایش قیمت خودرو و سایر کالاها داشته باشیم.
نعمت زاده با اشاره به این‌که توافق ژنو و موفقیت دیپلماسی سیاسی دولت یازدهم باعث شد تا تحریم صنعت خودروسازی ایران ولو به مدت شش ماه برداشته شود گفت:‌ همین باعث شد تا قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی تامین شود؛ در سه ماه امسال تولید خودرو کشور نسبت به مدت مشابه در سال قبل دو برابر شده است.