تقویت ۱۵۵ پله‌ای شاخص کل بورس/ میزبانی بازار سهام کم حجم برای فصل مجامع

بازار سهام امروز شاهد معاملات کم حجم و توام با رخوت در کلیت معاملات خود بود. بازاری که به آرامی در حال میزبانی از فصل مجامع شرکت‌های بورسی است، شاخص کل بورس تهران با افت ۱۵۵ واحد به ۷۶۱۳۸ واحد رسید.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۵ با افزایش ۱۵۵ واحدی به رقم ۷۶ هزار و ۱۳۸ واحد رسید.
شاخص کل هم‌وزن نیز با ۴۳ واحد افزایش عدد ۱۳ هزار و ۶۴۶ واحد را تجربه کرد.
همچنین امروز شاخص کل سهام آزاد شناور با رشد ۴۸۵ واحدی عدد ۸۴ هزار و ۴۸۸ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۹۶ واحدی به رقم ۵۳ هزار و ۵۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۱۷۵ واحد کاهش به رقم ۱۶۷ هزار و ۷۹۶ واحد دست یافت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس آیفکس، با رشد ۳ واحدی عدد ۷۹۷ واحد را به نمایش گذاشت.
براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت ایران خودورو با ۴۹ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر با ۳۳ واحد و بانک پاسارگاد با ۳۰ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۵ واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۱۹ واحد و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با ۱۴ واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۶۲۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۱۹ نوبت داد و ستد بود.
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی تولید دارو، بهمن دیزل، داروسازی زهراوی، رینگ‌سازی مشهد و الکتریک خودروی شرق از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در عین حال نماد معاملاتی شرکت‌های کشتیرانی دریای خزر و حق تقدم خرید سهام آن، سیمان قائن، بیمه آرمان و اوراق اجاره صایتل بازگشایی شدند.
امروز همچنین اوراق اجاره جوپار نیز در بازارهای ابزارهای نوین مالی فرابورس گشایش یافت.
امروز در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری غدیر اندکی بیش از ۱۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده میان کدهای درون گروهی منتقل شد.
در نماد معاملاتی صدرا نیز امروز ۱۱ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۳ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود. فراوری زغال سنگ پرورده طبس نیز شاهد کد به کد شدن ۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان میان کدهای تابعه سهامدار عمده حقوقی خود بود.
* استقبال بازاری کم حجم از فصل مجامع
امروز بازار سهام با معاملاتی کم حجم نخستین روز معاملاتی خود در هفته جاری را آغاز کرد بازاری که به نظر می‌رسد هنوز برای ورود پررنگ‌تر در تالار شیشه‌ای نیازمند قوت قلب و اعتماد به نفس بیشتری به ویژه از سوی سهامداران عمده حقوقی و بازارگردانهای آنهاست.
در این بین تک‌سهم‌ها و شرکت‌های کوچک بازار همچنان پر اقبال‌ترین صنایع بورسی برای معامله‌گران اغلب کوتاه مدت نگر بازار سهام هستند.
امروز فولاد هرمزگان جنوب پر حجم‌ترین نماد معاملاتی بازار سهام زیر سایه عرضه‌های سنگین حقوقی این سهم بود. در این نماد معاملاتی موضوع انعقاد قرارداد با شریک ایتالیایی نیازمند شفاف‌سازی است.
در گروه فلزات اساسی امروز شرکت آهن و فولاد ارفع نیز شاهد معاملاتی متعادل و روان روی صفر تابلو بود.
بازار سهام امروز در حالی به استقبال فصل مجامع می‌رود که امکان کسب سود با توجه به کمبود نقدینگی برای بازارگردانی سهام به شدت به دنبال نوسان‌گیری و شرکت‌های برخوردار از سهام شناوری پایین است.
هم‌اکنون صنایع قطعه‌سازی، کانی‌های غیر فلزی، تک سهم‌های بازار پایه و فرابورس در کنار برخی از خودرویی‌های پر نوسان مورد توجه بازار هستند.

فارس