در همسنجی با سال 1393 پارسال بانک ها 22 درصد بیشتر تسهیلات دادند

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: بانک ها در سال ۱۳٩٤ معادل ٤١٧ هزار میلیارد تومان (چهار بیلیارد و ۱۷۰ هزار میلیارد ریال) تسهیلات پرداخت کردند که نسبت به سال ۱۳٩٣ معادل ٢٢ درصد (٧٦۰ هزار میلیارد ریال) رشد داشت.
«میرمحمد صادقی» در همایش تبیین برنامه های ابلاغی ستاد فرماندهی اقصاد مقاومتی گفت: از کل تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک ها، ١٢٢ هزار میلیارد تومان (یک بیلیارد و ۲۲۰ هزار میلیارد ریال) معادل ٢٦درصد به بخش صنعت تخصیص یافت.
وی افزود: از تسهیلات بخش صنعت، ١٠٦ هزار میلیارد تومان (یک بیلیارد و ۶۰ هزار میلیارد ریال) سرمایه در گردش پرداخت شده به واحدهای اقتصادی بود.
صادقی گفت: متاسفانه ٨٥ درصد تامین منابع در ایران از طریق بانک ها صورت می گیرد و جای بازار سرمایه خالی است.
وی افزود: مطالبات بانک ها از دولت ١٠٠ هزار میلیارد تومان (یک بیلیارد ریال) و مطالبات غیرجاری بانک ها ٩٠ هزارمیلیارد تومان (۹۰۰ هزار میلیارد ریال) است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از افزایش نیافتن سرمایه بانک های دولتی و خصوصی انتقاد کرد و گفت: دولت در این سال ها به دلیل مشکل مالی نتوانسته است این اقدام را انجام دهد.
وی یادآوری کرد دولت در سال ۱۳٩٣ اولویت را به سرمایه در گردش داد و این مهم به بانک ها دیکته شد.
صادقی بر لزوم توجه به بنگاه های کوچک و متوسط که در سال های گذشته فاقد فروش بودند و تسهیلات می تواند در آنها تحرک ایجاد کند، تاکید کرد.
وی اضافه کرد: تسهیلات باید به بنگاه هایی تعلق بگیرد که تسهیلات پیشین را به طور واقعی صرف تولید و نه موضوع های دیگر کرده باشند.
وی درباره کاهش نرخ سود بانکی گفت: بحث نرخ سود بانکی در دست بررسی است.
بیست و پنجم اردیبهشت ماه نیز مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان اعلام کرد: از ۸۷ هزار و ۶۵۹ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری در کشور، ۳۷ هزار و۱۲۰ واحد در شهرک های صنعتی مستقرند و بنابراین نزدیک ۹۰ درصد صنایع کشور را بنگاه‌های کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند.
«علی یزدانی» همان روز در جمع مدیران دستگاه های اجرایی و صنعتگران لارستان افزود: از کل واحد صنعتی کشور، ۷۹ هزار واحد در زمره صنایع کوچک و چهار هزار و ۳۰۰ واحد در قالب صنایع متوسط محسوب می شوند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۹۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که از این تعداد در ۷۸۷ شهرک صنعتی کار واگذاری زمین به متقاضیان انجام می شود.
بیست و دوم اردیبهشت ماه نیز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ابلاغ بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، شرکت‌ها و واحد‌های کوچک و متوسط تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی را از شرایط نداشتن بدهی غیرجاری و چک برگشتی برای بهره‌مندی از تسهیلات و تعهدات مستثنا کرد.

ایرنا