گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 26 فروردین ماه 1389


چین برای انتقال سرمایه های خارجی به مناطق مرکزی و غربی خاک خود تلاش می کند

جان شیائو چیان نائب رئیس کمیتۀ ملی توسعه و اصلاحات چین روز 14 آوریل، 25 فروردین در پکن گفت که چین در سال جاری میلادی به طور کلیدی سرمایه گذاران خارجی را به فعالیت در صنایع تولیدی دارای فناوری های پیشرفته تشویق و سرمایه های خارجی را به سوی مناطق مرکزی و غربی خاک خود هدایت خواهد کرد.
او در یک نشست خبری که همین روز برگزار شد، گفت: به دنبال احیای تدریجی اقتصاد جهان، سرمایه گذاری های چند ملیتی نیز، علی رغم این که هنوز پایۀ مستحکمی ندارد، در حال رونق گرفتن است. وظایف چین در تغییر روش توسعه و تعدیل ساختار اقتصادی خود بسیار سنگین و ضروری است و برای رسیدن به اهداف خود در این راستا، نیازمند افزایش گشایش، ارتقای کیفیت و سطح استفاده از سرمایه های خارجی در کشور است.
تا پایان سال 2009 چین مجوز تاسیس بیش از 680 هزار مؤسسۀ دارای سرمایۀ خارجی را صادر کرد و ارزش کل سرمایه های مستقیم خارجی به 940 میلیارد دلار رسید.
persian.cri.cn/economy.htmبانک توسعۀ آسیا رشد اقتصاد چین در سال جاری را 9،6 درصد پیش بینی کرد

در گزارش بانک توسعۀ آسیا که در روز سه شنبه 13 آوریل، 24 فروردین منتشر شد، پیش بینی شده است که ارزش کل تولید ناخالص ملی چین (جی دی پی) چین در سال 2010 میلادی، 9،6 درصد رشد خواهد کرد که از این میان 60 درصد سهم سرمایه گذاری و 40 درصد سهم مصرف داخلی خواهد بود. سهم صادرات در رشد اقتصاد کمتر از یک درصد خواهد بود، اما مانند سال گذشته در این رشد، سهم منفی نخواهد داشت.
در این گزارش آمده است که ارزش خالص صادرات در سال جاری رشد خواهد کرد اما به سطح پیش از بحران مالی جهانی نخواهد رسید. منازعات در تجارت بین المللی و حمایت گرایی تجاری احتمالاً ریسک های کاهش رشد اقتصادی در سال جاری خواهد بود.
در این گزارش نوشته شده است که بالا ماندن بهای نفت خام و کالاهای بزرگ، به سود بالاتر رفتن قیمت ها فشار وارد خواهد کرد. پیش بینی می شود که بهای مصرف شهروندان چین در سال 2010 میلادی 3،6 درصد افزایش خواهد یافت.
persian.cri.cn/economy.htm
گشایش صد و پنجمین نمایشگاه گوان جوئو

صد و پنجمین نمایشگاه واردات و صادرات چین (نمایشگاه گوان جوئو) روز چهارشنبه 15 آوریل 26 فروردین در شهر گوان جوئو واقع در جنوب این کشور آغاز به کار کرد. در حالی که بحران مالی بین المللی هنوز ادامه دارد، فروشندگان و خریداران حاضر در این نمایشگاه نسبت به دوره قبلی کاهش چندانی نیافته است. همچنین، برگزار کننده نمایشگاه به منظور جبران کاهش تقاضای خارجی، دو روز نمایشگاه را به خریداران چینی اختصاص داده است.
نمایشگاه گوان جوئو از سال 1957 و هر سال دو بار، یعنی در فواصل بهار و پاییز برگزار می شود. بر اثر بحران مالی بین المللی و رکود تجارت خارجی چین، برگزار کننده نمایشگاه امسال مجبور بود برای دعوت فروشندگان چینی و خریداران سراسر دنیا به شرکت در آن ابتکار به خرج دهد، این در حالی است که در دوره های گذشته، فروشندگان و خریداران بودند که باید برای شرکت در این نمایشگاه ابتکار نشان می دادند.
مو شین های سخنگوی مطبوعاتی نمایشگاه گوان جوئو در این باره می گوید:
«ما جمعا به 800 هزار خریدار خارجی دعوت نامه فرستادیم. جز خریداران اروپایی، آمریکایی و ژاپنی که خریداران قدیمی ما هستند، دعوت نامه هایی بیشتر از دوره های گذشته را به خریداران در خاورمیانه، اروپای میانه، آفریقا، هند و آمریکا جنوبی که خریداران جدید ما محسوب می شوند، فرستادیم.»
برگزار کننده نمایشگاه گوان جوئو همچنین در اقدامی به منظور جذب خریداران 13 تیم ویژه را برای تبلیغ این نمایشگاه تشکیل داد و به 28 کشور و منطقه دنیا اعزام کرد که 4 تیم آنها به سرپرستی مقامات بلندپایه وزارت بازرگانی تشکیل شد و 8 برنامه تبلیغاتی در هنگ کنگ، استرالیا، زلاند نو، هند، مراکش، اردن، کنیا و آفریقای جنوبی برگزار کردند.
به گفته برگزار کننده نمایشگاه، جمعا 22 هزار موسسه چینی و خارجی در نمایشگاه امسال شرکت می کنند که این رقم در مقایسه با دوره قبلی فقط کاهش اندکی نشان می دهد.
هر دو آمار حجم صادرات و حجم واردات چین در ماه مارس برای پنجمین ماه متوالی کاهش یافته، اما میزان کاهش آنها در این ماه کمتر شده است. با این حال، یک مقام وزارت بازرگانی می گوید هر چند دورنمای تجارت خارجی چین هنوز نگران کننده است، اما نشانه هایی از بهبود وضعیت آن مشاهده می شود. به همین دلیل دولت و موسسات صادر کننده چین همه امید زیادی به دوره کنونی نمایشگاه گوان جوئو بسته اند.
با توجه به آن که دولت چین سیاست های فراوانی برای گسترش تقاضای داخلی تدوین کرده، جلب توجه خریداران چینی به موسسات صادر کننده یکی از راه های موثر برای حل مشکلات کنونی تجارت خارجی

تلقی می شود. با این حال، تشکیل دهنده صد و پنجمین نمایشگاه گوان جوئو حکم منع ورود خریداران داخلی به محل نمایشگاه را لغو کرد و روزهایی از نمایشگاه را به خریداران داخلی اختصاص داد. آقای ون جون لیان رئیس دفتر مدیریت نمایشگاه گوان جوئو در این باره می گوید:
«ما یک روز از فاز دوم و یک روز از فاز سوم را فقط به فعالیت خریداران چینی اختصاص می دهیم. ما از خریداران چینی که تمایل به خرید کالاهای صادراتی دارند، مانند فروشگاه های بزرگ، سیوپرمارکت های زنجیره ای، و موسسات عمده فروشی دعوت کرده ایم تا در این دو روز کارهای خریداری را انجام دهند. همچنین، ما قسمت و کرسی های ویژه ای از محل نمایشگاه را در اختیار صادر کنندگانی که تمایل به تماس با خریداران داخلی دارند، قرار می دهیم.»
بخشی از موسسات صادر کننده چینی با توجه به کاهش سفارش های خارجی کم کم به بازار داخلی روی آورده اند. سون پن مدیر بخش بین المللی شرکت توسعه فنی «جیو تسی فان» پکن یکی از تولید کنندگان تجهیزات بازیافت زباله و فاضلاب چین که در نمایشگاه گوان جوئو شرکت کرده، علی رغم تاثیرات منفی بحران مالی در شرکتش، ضمن تقویت فعالیت های خود در بازارهای خارجی، فروش تولیدات به خریدران چینی را نیز آغاز کرده است.
persian.cri.cn/economy.htmمیزان ذخایر ارزی چین تا پایان ماه مارس 2447 میلیارد و 100 میلیون دلار

داده های بانک خلق، بانک مرکزی چین، در روز 12 آوریل نشان می دهد که تا پایان ماه مارس 2010، میزان ذخیره ارزی چین به 2447 میلیارد و 100 میلیون دلار رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل، 25.25 درصد افزایش یافته است.
ذخایر ارزی، میزان دارایی های یک کشور در واحد آن ارز بین المللی می باشد که سرمایۀ آن کشور به شکل واحد پول یک کشور دیگر است.
persian.cri.cn/economy.htm
آگهی ورود و خروج از گمرک چین

برای ورود و خروج از گمرک چین باید مقررات ذیربط مراعات شود برای اینکه مسافران در تمامی تشریفات گمرکی با مانع مواجه نشوند و با کمال خرسندی به چین گردی بپردازند و با راحتی تشریفات گمرکی را انجام دهند باید نکاتی را مراعات نمایند. اعلام به گمرک
مسافران به هنگام ورود و خروج به هر شکلی باشد ، موارد مربوط را منطبق با حقیقت به گمرک اعلام کنند:
اجناس مورد ورود و مشمول مالیات و یا اجناس محدود و معاف از گمرک ، اجناس مورد استفاده آنان در ورود و خروج و و اجناس مورد استفاده که از میزان قید شده بیشتر است ، و کماکان اجناس مورد نیاز در سفر است، اجناسی که چین ورود و خروج ان را قدغن کرده است ، کشفیات – پول – طلا – نقره – و فراورده هایی که ورود و خروج ان محدود است نشریات و اجناس صوتی و ویدیویی، کالا – نمونه کالا و اجناس مازاد بر میزان بار سفر مسافر راه عبور قرمز و سبز مسافرانی که برای تشریفات پرداخت مالیات و یا تصدیق و ازمایش و اجازه ترخیص اقدام می کنند ، از طریق "راه قرمز" ترخیص می شوند. مقررات معمولی هنگام ترخیص تمام بار سفر و اجناس باید برای بازرسی به گمرک داده شود. بار سفر و اجناسی که از سوی گمرک اجازه عبور دریافت نکند، تحویل گرفته و یا بار نمی شود . اجناسی که جداگانه حمل خواهشمند است در "فرم مالیاتی تقاضای بار مسافر" درج می گردد. ظرف شش ماه از روز ورود مسافر اجناس مورد انتقال از سوی گمرک بازرسی و پذیرش قرار گرفته و اجازه عبور صادر می شود. "فرم مالیاتی تقاضای بار مسافر " که از طرف گمرک بازرسی ، امضا و مهر زده می شود، به طور مصلحتی نگهداری می شود تا هنگام ورود و یا خروج کنونی و یا برای انجام تشریفات ذی ربط در اینده مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه،مسافر اثار باستانی را به هنگام خروج از کشور باید به گمرک اعلام کند. گمرک آثار باستانی مسافر را که از فروشگاه اثار باستانی و یا فروشگاه دوستی خریداری شده طبق " رسید واحد فروش اثار باستانی به خارجیان" و بازرسی نشان ازریابی و تشخیص اداره مدیریت عتیقه چین با اجازه عبور و ترخیص می دهد آ ثار باستانی که مسافر در داخل چین ازطرق دیگر در یافت می کند مانند عتیقه های از نیاکان و اثار باستانی اهدایی دوستان باید قبل از خروج از طرف اداره مدیریت اثار باستانی چین تشخیص داده شود.هم اکنون در بیجنیگ – شانگهای – تیان جین و گوانگ جو و چهار شهر دیگر ارگان هایی برای تشخیص اثار باستانی دایر شده است. انچه مورد تشخیص قرار گرفته و اجازه ترخیص داده شود از طرف ارگان مدیریت اثار باستانی با گواهی نامه ویژه ترخیص می شود.گمرک ،برای خروج اثار باستانی طبق گواهی نامه صادرات ارگان مدیریت اثار باستانی اجازه ترخیص صادر می کند.
persian.cri.cn/economy.htm

اعلام آمادگي سازمان ملل براي کمک به زلزله‌زدگان چيني

سازمان ملل - دبيرکل سازمان ملل در بيانيه اي با تسليت به دولت و ملت چين و بويژه خانواده قربانيان زلزله مرگبار اخير گفته است که اين سازمان آماده امدادرساني به زلزله زدگان چيني است.
به گزارش ايرنا بان کي مون گفته است که او از تلاش‌هاي گسترده دولت چين براي کمک رساني به زلزله زدگان مطلع است و در عين حال آماده است اگر دولت پکن بخواهد، همه توانش را براي کمک رساني به کار گيرد.
زلزله روز چهارشنبه در چين صدها کشته و مجروح بر جاي گذاشت.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ايرنا/ کد خبر) 1056061  
شمار قربانيان زمين لرزه اخير در چين رو به افزايش است

پکن - خبرگزاري شين هوا روز پنجشنبه از افزايش شمار قربانيان ناشي از زمين لرزه روز گذشته در استان " چينگ هاي " واقع در شمال غرب چين خبر داد.
براساس اين گزارش ، تا بامداد امروز پنجشنبه شمار قربانيان اين زمين لرزه به 617 نفر رسيده است.
خبرگزاري چين همچنين ازناپديد شدن 313 نفر بر اثر زمين لرزه در استان " چينگ هاي " خبر داد و اعلام کرد که براثر اين حادثه دست کم 9 هزار و 110 نفر زخمي شده اند.
زمين لرزه 7.1 ريشتري روز گذشته در شمال غرب چين همچنين موجب تخريب 15 هزار واحد مسکوني در اين منطقه شده است.
باتوجه به کوهستاني بودن بخشي از مناطق زلزله زده ، عمليات امدادرساني به کندي انجام مي شود.
رييس جمهوري چين و نخست وزير اين کشور بر ضرورت تسريع در امدادرساني و نجات افراد مصيب ديده تاکيد کرده اند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1056233