تأیید اقتصاددانان بر رشد بیش از 6.5 درصدی اقتصادی چین در سال جاری

اداره آمار ملی چین چند روز پیش با انتشار داده‌هایی از رشد ۶.۷ درصدی اقتصادی و رشد با ثبات شاخص‌های قیمت کالاها، درآمد شهروندان، نرخ اشتغال به کار و نرخ رشد مصرف چین در نیمه اول سال جاری تأیید کرد. کارشناسان بر این باروند که اوضاع اقتصادی چین در نیمه نخست سال جاری روند رشد باثابتی داشته و تحقق رشد اقتصادی ۶.۵ تا ۷ درصدی در سال جاری قطعی خواهد بود.
امسال نخستین سال از اجرای سیزدهمین برنامه توسعه پنج ساله چین است و از همین رو اوضاع اقتصادی آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس داده‌های منتشر شده، میزان رشد ۶.۷ درصدی در نیمه اول سال با پیش‌بینی اقتصاددانان منطبق است. تانگ مین (Tang min) اقتصاددان و مشاور شورای دولتی چین در این باره گفت: "با وجود مشکلات و نامطلوب بودن اوضاع اقتصادی جهان، چین به اصلاحات خود ادامه داده و کسب میزان رشد ۶.۷ درصدی در نیمه نخست سال جاری کار آسانی نیست."
بر اساس داده‌های منتشر شده، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در نیمه نخست سال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۲.۱ درصد افزایش یافته و قیمت کالاها نیز باثابت بوده است. همچنین شاخص قیمت تولید کننده (PPI) در این مدت ۲.۶ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که درآمد شهروندان نیز رشد باثباتی داشته و شمار نرخ افزایش شاغلان به ۷۱.۷ درصد تعیین شده در کل سال رسیده است. شو وی هونگ (Xu Weihong) اقتصاددان ارشد شرکت اوراق بهادار AVIC در اشاره به بهبود ساختار اقتصادی چین در نیمه اول سال جاری گفت: "در نیمه نخست سال جاری، ساختار اقتصادی کشور پی در پی بهبود یافته است. طوری که رشد صنایع خدماتی کشور تسریع یافته و میزان رشد مصرف داخلی نیز در حدود ۱۰ درصد حفظ شده است. این رقم ها در شرایط کسادی اقتصاد جهانی به دست آمده است. کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و اروپا به این برتری چین اذعان داشته‎اند که چین جمعیت زیادی دارد و به ویژه میزان رشد مصرف در میان قشر متوسط نوظهور چین رشد سریعی داشته است."
شایان ذکر است که اقتصاد جدید چین شاهد رشد چشمگیری شده است، به طوری که برخی صنایع نوظهور راهبردی در سه ماهه دوم سال جاری رشد ۱۱.۸ درصدی داشته‎اند که این رقم در مقایسه با سه ماهه نخست سال جاری ۱.۸ درصد افزایش یافته است. هم‌چنین الگوهای جدید بازرگانی در چین نیز رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. طوری که میزان خرده فروشی آنلاین در نیمه نخست سال ۲۸.۲ درصد رشد داشته و الگوهای جدید بازرگانی از جمله پیش‌خرید خودرو، آموزش آنلاین و مراجعه پزشکی آنلاین نیز به‌‎وجود آمده است.
با این حال، برخی کارشناسان اعلام کردند: با وجود تغییر روش رشد اقتصادی چین، نیروی محرکه اقتصادی در صنایع سنتی کاهش یافته است. مقامات دولت چین اظهار داشتند: میزان رشد اقتصادی جهان به سطح پیش‌بینی شده آن نرسیده، تجارت جهانی با رکود مواجه شده و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تأثیرات منفی بر جای گذاشته است. این عوامل خارجی فشارهایی به اقتصاد چین که در حال تنظیم و ترفیع ساختار است وارد کرده است.
از میان سه نیروی عمده رشد اقتصادی، مصرف رشد مطلوبی داشته، تجارت تا اندازه‎ای بهبود یافته اما وضعیت سرمایه‌گذاری چندان مطلوب نبوده است. با آنکه میزان سرمایه‌گذاری در نیمه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته اما نسبت به رقم سه ماهه نخست سال ۱.۷ درصد کاهش یافته است. به‌ویژه آنکه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۲.۸ درصد کاهش یافته است. بسیاری اقتصاددانان بر نقش مهم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در رشد اقتصادی تأکید کردند. وانگ جون (Wang Jun) معاون بخش مشاوره و مطالعات مرکز تبادلات بین‌المللی اقتصادی چین در این باره گفت: "ما متوجه شده‌ایم که میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کاهش سریعی داشته است. با این حال، سرمایه‌گذاری مستقیم چین در خارج از کشور رشد بزرگی داشته و به بیش از ۶۰ درصد رسید. این نشان می‌دهد بخش خصوصی نسبت به کاهش میزان رشد اقتصادی کشور نگران هستند. در چنین صورتی، دولت باید برای تثبیت رشد اقتصادی تدابیری در پیش گیرد تا هدف تعیین شده اقتصادی تحقق یابد."
بسیاری اقتصاددانان میزان رشد اقتصادی چین در نیمه دوم سال جاری را 6.5 تا 6.7 درصد پیش‌بینی کردند. لین یی فو (Lin yifu) اقتصاددان مشهور چین در این باره گفت: چین از برتری‌هایی در تحریک اقتصادی برخوردار است که کشورها دیگر این برتری‌ها را ندارند و از میان می‎توان به رشد باثبات مصرف داخلی، نیروی بالقوه کلان سرمایه‌گذاری و ذخیره کلان ارز خارجی اشاره کرد. وی بر این باور است که تحقق رشد بیش از 6.5 درصدی اقتصادی در چین مشکلی نخواهد بود. وی گفت: "اقتصاد چین از نیروی بالقوه زیادی برخوردار است و دولت چین برای تحریک اقتصادی تدابیر فراوانی داشته است. اطمینان دارم که با اجرای سیاست مطلوب، حفظ رشد بیش از 6.5 درصد اقتصادی چین هیچ مشکلی نخواهد داشت. اکنون میزان تولید ناخالص داخلی چین 15 درصد میزان کل تولید جهان را شامل می‌شود. اگر چین رشد بیش از 6.5 درصدی را حفظ کند، سهم چین در رشد اقتصاد جهان افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی، چین همچنان نیروی عمده رشد اقتصادی جهان خواهد بود."