دیدار اعضای اتاق ایران و چین با جناب آقای محمد علی طباطبایی سرکنسول ایران در هنگ کنگ

جلسه معارفه اعضای اتاق ایران و چین با سرکنسول ایران در هنگ‌کنگ با حضور رئیس و جمعی از اعضاء اتاق تشکیل گردید و کمیته هنگ کنگ مسائل و مشکل‌های موجود در هنگ‌کنگ و زمینه‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
جناب آقای «اسدالله عسگراولادی» رئیس اتاق مشترک ایران و چین خاطرنشان کردند که  هنگ‌کنگ منطقه‌ای در جنوب غربی چین با مساحتی حدود یک‌هزار و 100کیلومتر و دارای 200جزیره است. جمعیت این کشور نزدیک به 8میلیون نفر و رقم سرمایه‌گذاری در هنگ‌کنگ بیش از یک‌هزار و 100میلیارد دلار است و روزی 3 میلیون تن کالا در آن تخلیه و بارگیری می‌شود.
این منطقه اهمیت زیادی دارد و همه بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های هواپیمایی در آن شعبه دارند و منطقه سرمایه‌ای جهان در خاورمیانه است.
ایشان تصریح کردند: نرخ بیکاری در آن 3.5‌ تا ‌ 5 درصد است و تورم آن زیر 1 درصد و تولید ناخالص‌داخلی آن 200 میلیارد دلار است. مجموع سرمایه بورس آن 2 هزار و 650 میلیارد دلار است.
رئیس اتاق مشترک ایران و چین بیان کرندد: از سوی دیگر نمایشگاه اکسپوی2010 شانگهاي تا 15‌روز دیگر آغاز به کار می‌کند و 6 ماه زمان خوبی برای شناساندن ایران است. هم‌چنین نمایشگاه کالایی سین‌کیانگ در ارومچی نیز هم نمایشگاه است و هم فروش کالا دارد كه به زودی برگزار می‌شود.
در ادامه این جلسه «محمدعلی طباطبایی» سرکنسول جدید ایران در هنگ‌کنگ نیز گفتند: از نظر ذخیره ارزی، حمل‌و‌نقل، ارتباطات، بورس و خدمات، آمار هنگ‌کنگ در ردیف اول است و ظرفیت و ظرفیت‌های فراوانی در آن وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده کرد.
وی افزود: سرکنسول‌های پیشین تجربه‌های خوبی داشته‌اند و امیدوار هستیم بتوانیم کارهایی مؤثر انجام دهیم و برای مشکل‌های بخش خصوصی راه‌کار پیدا کنیم.
طباطبایی ادامه داد: مهمترین مسأله رفت‌و‌آمد است که نیاز به ویزای آسان دارد و در این باره گفت‌و‌گوهای محوری انجام شده و توافق‌هایی هم صورت گرفته است.
وی عنوان کرد: یکی از نخستین کارهای ما پس از شروع کار، جمع‌آوری اطلاعات مفید و دسته‌بندی آن‌ها است.
سرکنسول جدید ایران در هنگ‌کنگ یادآور شد: با توجه به تحریم‌ها مضیقه‌هایی برای ما وجود دارد، اما راه‌کارهایی وجود دارد که ‌می‌شود با آن‌ها فعالیت‌ها را ادامه داد.
در ادامه جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید.