گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 28 فروردین ماه 1389

ايران با 12 شرکت مسافرتي در نمايشگاه گردشگري چين حضور مي يابد

28farvardin89

تهران-مديرعامل شرکت نمايشگاه‌هاي ميراث فرهنگي و گردشگري با بيان اينکه نمايشگاه گردشگري پکن فرصت مناسبي براي جذب گردشگر و سرمايه گزاري خارجي در ايران است، گفت:ايران با 12 دفتر خدمات مسافرتي و گروه هتل ها و 3 منطقه آزاد در نمايشگاه گردشگري چين حضور خواهد داشت.
" محمدحسين برزين " روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ميراث فرهنگي ايرنا نمايشگاه هاي بين المللي را فرصتي براي جذب گردشگر و سرمايه گذار در مناطق آزاد ايران دانست و گفت: مناطق آزاد با حضور در نمايشگاه هاي بين المللي فرصت دارند تا با عرضه قابليت هاي خود امکان حضور گردشگران و سرمايه گذاران در منطقه خود را فراهم کنند.
وي در ادامه افزود: در نمايشگاه گردشگري پکن امسال در کنار دفاتر خدمات مسافرتي 3 منطقه آزاد اروند،قشم و انزلي نيز به ارائه بسته هاي سرمايه گذاري مي پردازند.
به گفته اين مقام مسوول اين دفاتر مسافرتي و شرکت هاي سرمايه گذاري پيش از اين در کشور ايتاليا،آلمان و اسپانيا نيز حضور موفقي داشته اند.
مديرعامل شرکت نمايشگاه‌هاي ميراث فرهنگي در ادامه افزود: ايران همانند چهار دوره گذشته در نمايشگاه امسال حضور پررنگي دارد،که قطعا در زمينه گردشگري دستاوردهايي را به همراه خواهد داشت.
وي اين نمايشگاه را بسيار مهم تلقي کرد و اظهارداشت: نمايشگاه COTTM چين از جهت اهداف و ماهيت آن، نمايشگاهي حرفه‌يي و تخصصي در صنعت گردشگري محسوب مي شود.
وي با بيان اينکه چين در زمينه گردشگري موفقيت هاي قابل ملاحظه اي کسب کرده است، خاطر نشان کرد: نه تنها کشور چين بلکه کل منطقه آسياي شرقي بازار بسيار مناسبي براي ايران محسوب مي شود.
مديرعامل شرکت نمايشگاه‌هاي ميراث فرهنگي، ايران را داراي ظرفيت هاي تاريخي و قابليت هاي گردشگري قابل اتکا دانست و اظهارداشت: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته بايد به اهداف بلند مدت در زمينه افزايش گردشگر دست يابيم که حضور در نمايشگاههايي از اين دست از جمله اين اقدامات است.
برزين با بيان اينکه حضور مستمر و مداوم در نمايشگاه هاي بين المللي رمز موفقيت و تاثيرگذاري در بازارهاي بين المللي است، اضافه کرد: ايران در فضايي به مساحت 98 مترمربع در نمايشگاه غرفه دارد و در کنار بسته هاي سرمايه گذاري به معرفي صنايع دستي به عنوان سمبل و نمادي از ايران خواهد پرداخت.
اين مقام مسوول تاکيد کرد: اين نمايشگاه توسط سازمان جهاني گردشگري و از تاريخ 8 تا 11 اردبيهشت ماه سال جاري در شهر پکن چين برگزار خواهد شد.
سازمان جهاني گردشگري به اختصار (UNWTO) ناميده مي شود،که هر ساله چندين نمايشگاه گردشگري برگزار مي کند. آخرين حضور ايران در نمايشگاه هايي از اين دست نمايشگاه گردشگري آلمان در اسفند 88 بود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1054580

هند براي کمک به زلزله زدگان چين اعلام آمادگي کرد

دهلي نو – هند روز جمعه براي کمک به زلزله زدگان ايالت "کينگايي" کشور رقيب يعني چين، اعلان آمادگي کرد.
به گزارش ايرنا از دهلي نو به نقل از رسانه هاي هند، نخست وزير هند که براي شرکت در اجلاس سران کشورهاي برزيل، روسيه، هند و چين معروف به "بريک" در شهر برازيليا پايتخت برزيل بسر مي برد، پيام تسليتي براي قربانيان زلزله ارسال کرد.
در پيام "مان موهان سينگ" خطاب به "هو جنتائو" رئيس جمهوري چين آمده است که مردم و دولت هند با مردم چين در سوگواري بازماندگان قربانيان زلزله و خسارت مالي و تخريب زيربنايي شريک هستند.
زلزله اي که به قدرت 7.1 ريشتر روز چهارشنبه گذشته ايالت "کينگايي" را به لرزه درآورد بيش از 615 کشته و بيش از 9 هزار مجروح برجاي گذاشت.
همچنين بيش از 15هزار خانه تخريب و حدود يکصد هزار نفر از مردم به جاي امن منتقل شدند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1058073کشف نقاشي هاي شش هزار ساله در چين

پکن - باستان شناسان چيني از کشف دو محل منقوش به نقاشي هايي با قدمت شش هزار سال خبر دادند.
خبرگزاري شين هوا روز پنجشنبه گزارش کرد : در کنار اين دو مکان غارهايي نيز کشف شده است که بر روي آنها نقاشي هاي رنگي و آثار انگشتان دست ديده مي شود.
" وانگ دافانگ " از مسوولان اداره فرهنگ منطقه مغولستان داخلي - محل کشف اين نقاشي ها - گفت : چنين نقاشي ها و رنگ آميزي هايي به دوران پارينه سنگي نزديک به شش هزار سال پيش باز مي گردد.
وي افزود : دو غار در منطقه کوهستاني " يابراي " در نزديکي " باداين جاران " چهارمين صحراي بزرگ جهان کشف شده است.
باستان شناسان مي گويند اثر انگشتان دست با خون حيوانات و آب بر ديواره هاي غارها نقش بسته است.
اين نقاشي ها مشابه اثرهاي انگشتان نقاشي شده اي است که در صحراي " آراکسان " مغولستان داخلي يافت شده بود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1057465


شمار قربانيان زلزله چين از يك‌هزار تن گذشت

مقام‌هاي رسمي چين اعلام كردند كه يك‌هزار و 144 تن در جريان زلزله اخير اين كشور جان خود را از دست دادند.
به گزارش اينا به نقل از شين‌هوا، منابع محلي گزارش مي‌دهند كه ۴۱۷ تن همچنان در منطقه کوهستانی زلزله‌زده چين مفقود هستند و ۱۱ هزار و ۷۴۴ تن نیز زخمی شده‌اند.
علاوه بر اين هزاران تن نيز بی‌خانمان شده و بسیاری شب‌ها را بدون سرپناه در هوای سرد سپری می‌کنند.
تجهیزات کمک‌رسانی سنگین برای کنار زدن آوار از روز گذشته به‌تدریج وارد این منطقه هیمالیایی شده است.
غذا، چادر و لوازم پزشکی نیز ارسال شده است اما تیم‌های نجات می‌گویند كه نیاز شدیدی به کمک‌های بیشتر است.
بنا بر اين گزارش، «ون جيابائو»، نخست‌وزير چين برای ديدار از منطقه و نظارت بر فعاليت‌های امدادرسانی به منطقه زلزله‌زده سفر کرده است.
اين مقام چيني وعده داده است كه «تلاش‌های همه جانبه‌ای» برای بازسازی منطقه آغاز شود.
به گفته يکي از مقام‌هاي محلی تعدادی از مدارس منطقه نيز به‌شدت آسيب ديده‌اند و تاکنون جسد ۶۶ دانش آموز و ۱۰ معلم از آوار سه مدرسه ويران شده بيرون کشيده شده است.
به‌دنبال پاکسازی جاده‌ها و گشايش فرودگاه محلی عمليات نجات و امداد سرعت بيشتری پيدا کرده و اکنون بيش از ۱۰ هزار سرباز، پليس، مامور آتش‌نشانی و کارکنان بهداری در منطقه زلزله‌زده مشغول کار هستند.
به نظر می‌رسد که دولت چين کمک‌های خارجی برای عمليات امداد را نپذيرفته است. مسئول حوادث غيرمترقبه در وزارت کشور چين به خبرنگاران گفت كه دامنه مناطق آسيب‌ديده بسيار محدود است و دولت چين امکانات لازم برای پيشبرد و مديريت عمليات امداد را دارد.
شدت زمين لرزه چهارشنبه حدود ۶.۹ ريشتر بود که بر اثر آن بيش از ۱۵ هزار خانه ويران شده است.
پايان پيام
خبرگزاری ایلنا کد خبر : 117743  برگشت زودهنگام لی چان چون به میهن به خاطر وقوع زمین لرزه

به دلیل وقوع زمین لرزه شدید در بخش یو شوی ناحیه خودمختار تبت یو شوی استان چین های و تلفات جانی و خسارات مالی سنگین، لی چان چون عضو کمیته دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین که از ترکیه دیدار می کند تصمیم گرفت زودتر از سفر خود از ترکیه را پایان داده و سفر خود از عربستان سعودی، رمانی، ایرلند و منته نگرو را به تاخیر اندازد و در بامداد 17 آوریل 28 فروردن به چین برگشت.
http://persian.cri.cn/دیدار نخست وزیر چین با زلزله زدگان یو شو

ون جیا بائو، نخست وزیر چین 16 آوریل در منطقه زلزله زده یو شو، با مردم این منطقه که در مدارس، معابد و مکان های اسکان موقت بسر می برند، دیدار کرد.
او در این دیدار گفت، مردم و دولت های سطوح مختلف، در مقابله با این مصیبت باید به یاری یکدیگر شتافته و با همبستگی، به طور مشترک با مشکلات پیش رو، مبارزه کنند.
تا ساعت 8 صبح روز 16 آوریل، تعداد کشته شدگان زلزله زده یو شو به 791 نفر رسید.
http://persian.cri.cn/