گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 29 فروردین ماه 1389

مسابقات جام جهاني تيراندازي چين گشايش يافت

تهران - مسابقات جام جهاني تيراندازي در چين امروز شنبه با حضور تيراندازان 57 کشور جهان به طور رسمي گشايش يافت.
به گزارش ايرنا، 643 تيرانداز از 57 کشور جهان در حالي در رشته هاي تفنگ ، تپانچه و اهداف پروازي در اين رقابت ها شرکت کرده اند که تمرينات رسمي و مسابقات برخي از رشته از فردا يکشنبه آغاز مي شود.
برگزاري مسابقات قهرماني جهان کمتر از چهار ماه ديگر در مونيخ آلمان و ميزباني چيني ها به عنوان يکي از کشورهاي قدرتمند در اين رشته ورزشي، از جمله دلايلي بوده که بهترين تيراندازان جهان در رشته هاي مختلف از مسابقات جام جهاني چين که هيچ سهميه اي براي قهرمانان ندارد، استقبال کرده اند.
گفتني است، بر اساس برنامه فدراسيون جهاني اين رشته، سهميه مسابقات المپيک 2012 لندن، از مسابقات قهرماني جهان در آلمان به بعد که دومين رخداد مهم پس از المپيک در اين ورزش محسوب مي شود، در جام هاي جهاني مختلف توزيع خواهد شد.
بنابراين، تا پيش از مسابقات قهرماني جهان در آلمان، هيچ مسابقه اي در جهان همچون جام جهاني چين، براي قهرمانان خود سهميه ورودي المپيک در بر ندارد.
تيم ملي تيراندازي ايران با 14 تيرانداز (11 ورزشکار در رشته اهداف ثابت و 3 تيرانداز در رشته اهداف پروازي) در اين رقابت ها شرکت کرده است.
امروز شنبه، پيش از مراسم افتتاحيه، طبق مقررات برگزاري اين رقابت ها، جلسه فني تيم ها،‌ کنترل تجهيزات و مرور آخرين قوانين برپايي مسابقات با حضور سرپرستان تيم ها برگزار شد.
براساس برنامه اين بازي ها، فردا يکشنبه مسابقات در رشته تفنگ 10 متر مردان (بخش اول و بخش پاياني)، بخش اول تپانچه 25 متر زنان و اسکيت زنان و مردان برگزار مي شود.
تيم کشورمان اگر چه در رشته اسکيت نماينده اي ندارد اما با توجه به اعزام تيراندازان خود در رشته هاي تفنگ و تپانچه، مي تواند در دو رشته ديگر اين روز شرکت کند.

**سرما و باد شديد مشکل تيراندازان اهداف پروازي در پکن
در شرايطي که مسابقات تراپ دوبل روز چهارشنبه هفته جاري در پکن پيگيري خواهد شد، احمد هاموني حقيقت سرمربي تيم اهداف پروازي کشورمان اعلام کرده است که هدف از شرکت در اين مسابقات، ورود تيراندازان تراپ دوبل به رنکينگ فدراسيون جهاني و آمادگي آنها براي شرکت در مسابقات گوانگ ژو است.
وي تنها مشکل تيراندازان تراپ دوبل را سرما و باد شديد پکن عنوان کرده است.
گفتني است، فدراسيون تيراندازي در بخش اهداف پروازي، تنها در رشته تراپ دوبل شرکت کرده و يک هفته پيش از آغاز رقابت ها با سه تيرانداز اردويي را در پکن برگزار کرده است.
جام جهاني چين که از روز جمعه هفته گذشته آغاز شده در 15 رشته (10 رشته اهداف ثابت و 5 رشته اهداف پروازي) به مدت 10 روز در پکن جريان دارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1060966


ارزش خرید و فروش ماشین آلات و لوازم برقی در صد و هفتمین نمایشگاه گوان جوئو افزایش یافت

بنا به گزارش های خبرنگاران از نمایشگاه گوان جوئو در روز شنبه، 17 آوریل 28 فروردین در روزهای 15 و 16 آوریل یعنی دو روز نخست این نمایشگاه، ارزش خرید ماشین آلات و لوازم برقی به 4 میلیارد و 220 میلیون دلار رسید که نسبت به دور بهارۀ نمایشگاه در سال 2009 بیانگر بیش از 50 درصد افزایش است.
ارزش خرید آمریکا، به عنوان بزرگ ترین خریدار در این نمایشگاه، تا کنون به 550 میلیون دلار رسیده است. ارزش خرید آفریقای جنوبی و بازارهای جدید آفریقا نیز افزایش یافته است.
حجم خرید نیجریه 90 میلیون و 500 هزار دلار آمریکا، و ارزش خرید برزیل به 95 میلیون و 410 هزار دلار رسید.
نمایشگاه معاملات گوان جوئو از سال 1957 میلادی، در دو دور بهاره و پائیزه در شهر گوان جوئو برگزار می شود. نمایشگاه معاملات گوان جوئو بزرگ ترین و قدیمی ترین نمایشگاه چین است.
http://persian.cri.cn


آغاز انجام معاملات آتی در بورس چین

معاملات آتی بازار بورس چین از روز جمعه، 16 آوریل، 27 فروردین، در تالار بورس شانگهای و شن جن، آغاز شد. قرار است معاملات مربوط به ماه مه، ژوئن، سپتامبر و دسامبر، در مرحله اول عرضه و معامله شود.
شاخص کل این معاملات در روز 15 آوریل، به رقم 9137 واحد رسیده بود.
هم اکنون، حجم کل معاملات آتی بازار بورس چین در حال افزایش است و چین قصد دارد به بزرگترین بازار این نوع معاملات دست یابد.
http://persian.cri.cn

چین برای انتقال سرمایه های خارجی به مناطق مرکزی و غربی خاک خود تلاش می کند

جان شیائو چیان نائب رئیس کمیتۀ ملی توسعه و اصلاحات چین روز 14 آوریل، 25 فروردین در پکن گفت که چین در سال جاری میلادی به طور کلیدی سرمایه گذاران خارجی را به فعالیت در صنایع تولیدی دارای فناوری های پیشرفته تشویق و سرمایه های خارجی را به سوی مناطق مرکزی و غربی خاک خود هدایت خواهد کرد.
او در یک نشست خبری که همین روز برگزار شد، گفت: به دنبال احیای تدریجی اقتصاد جهان، سرمایه گذاری های چند ملیتی نیز، علی رغم این که هنوز پایۀ مستحکمی ندارد، در حال رونق گرفتن است. وظایف چین در تغییر روش توسعه و تعدیل ساختار اقتصادی خود بسیار سنگین و ضروری است و برای رسیدن به اهداف خود در این راستا، نیازمند افزایش گشایش، ارتقای کیفیت و سطح استفاده از سرمایه های خارجی در کشور است.
تا پایان سال 2009 چین مجوز تاسیس بیش از 680 هزار مؤسسۀ دارای سرمایۀ خارجی را صادر کرد و ارزش کل سرمایه های مستقیم خارجی به 940 میلیارد دلار رسید.
http://persian.cri.cn
6870 نفر از زیر آوارهای منطقه زلزله زده یوشو نجات یافته اند

مائو تسون گان معاون بخش کمک های اولیه وابسته به اداره ملی زلزله شناسی چین صبح یکشنبه اعلام کرد تا شنبه 6870 نفر از زیر آوارهای منطقه زلزله زده یوشو نجات یافته اند که 6110 تن از میان آنها زنده مانده اند.
به گفته این مقام چینی، 15000 نیروی امدادی در منطقه زلزله زده یوشو مشغول کار هسند و تا شنبه 17000 نفر گرفتار در زیر آوارها را پیدا کرده و نجات داده اند که 6110 تن از میان آنها زنده مانده اند.
http://persian.cri.cn

مسجد نیو جیه

29farvardin89


مسجد نیو جیه باستانی ترین و پرشکوه ترین مسجد پکن و یکی از مساجد معروف چین است که در سال 996 میلادی احداث شد و بیش از 1000 سال قدمت دارد. این مسجد همچنین به عنوان یکی از آثار مهم باستانی کشوری چین ثبت شده است.
مجموعه ساختمان های این مسجد متشکل از صحن مسجد، ساختمان بان که، ساختمان وان یوئه، تالار سخنرانی، کلاه فرنگی حافظ ستون و غیره است. تالار نماز یک معماری کامل با تلفیق هنر فرهنگی چین و تزیینات عربی است و گنجایش بیش از 1000 نفر نمازگزار را دارد. در این مسجد آثار باستانی و کتیبه های مهمی موجود است که مدارک مهم درباره تاریخ دین اسلامی به شمار می روند. در سال 2005 میلادی، با اجرای پروژه حفاظت از آثار باستانی، این مسجد تعمیر و نوسازی شده است.
http://persian.cri.cn

دانشکده قرآن چین

«دانشکده قرآن چین» عالی ترین دانشگاه اسلامی چین است که در سال 1955 میلادی توسط انجمن اسلامی چین تاسیس شده است. این دانشکده در شماره 103 خیابان «نان هون غربی» در ناحیه «شوان او» شهر پکن واقع است.
کلاس های این دانشکده شامل قرآن، تاریخ دین اسلامی چین و کشورهای دیگر، زبان عربی، خطاطی زبان عربی وغیره است.
http://persian.cri.cn

برپایی چهاردهمین نشست بین المللی سرمایه گذاری و تجارت چین در ماه سپتامبر آینده

به گزارش رادیو بین المللی چین، خبرنگار این رادیو روز چهارشنبه 24 فوریه، 5 اسفند از وزارت بازرگانی چین کسب اطلاع کرد که چهاردهمین نشست بین المللی سرمایه گذاری و تجارت چین از هشتم تا یازدهم سپتامبر، در شهر شیامن برپا خواهد شد.
این نشست، نخستین بار در سال 1997 تشکیل شد و هر ساله، در شهر شیامن برگزار می گردد. از زمان تشکیل آن، سرمایه خارجی جذب شده از طریق این نشست، از 100 میلیارد دلار فراتر رفته است. قرار است در این دوره از نشست سرمایه گذاری شیامن، سمینارها و نمایشگاه ها و جلسات بحث و گفت و گو در زمینه های مختلف سرمایه گذاری، برگزار شود و پیش بینی شده است که ده ها هزار تاجر و سرمایه گذار از 120 کشور در این نشست حضور یابند.
گفته می شود، دومین دور اجلاس جهانی سرمایه گذاری اجلاس توسعه تجارت سازمان ملل نیز همزمان، در شیامن برپا خواهد شد.
http://persian.cri.cnبرگزاری نشست کمیته دائمی حزب کمونیست چین به منظور امدادرسانی به منطقه زلزله زده یوشو

29farvardin89-1


به گزارش تلویزیون ملی چین، سی سی تی وی، نشست کمیته دائمی حزب کمونیست چین به منظور برنامه ریزی برای کمک به منطقه زلزله زده یوشو شنبه 17 آوریل 28 فروردین با ریاست هو جین تائو دبیرکل این کمیته برگزار شد.
در این نشست تاکید شد باید تا حد امکان کارهای فوری ای مانند نجات مردم زیر آوارمانده، تامین امکانات زندگی برای مردم، انتقال مواد کمکی، تضمین انتقال مورد نیازترین محموله ها به منطقه زلزله زده، تامین امکانات پزشکی در منطقه زلزله زده انجام داد.
به گزارش خبرگزاری شین هوا، تا ساعت 10 صبح همین روز، در زلزله منطقه یوشو 1339 نفر کشته، 332 نفر ناپدید و 11849 تن زخمی شده اند که 1297 نفر از آنها در وضعیت وخیمی به سر می برند.
http://persian.cri.cn