گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 30 فروردین ماه 1389

ارزش تجارت خارجي چين به بيش از 5 هزار و300 ميليارد دلار خواهد رسيد

30farvardin89


پکن - تازه ترين بررسي ها نشان مي دهد ارزش تجارت خارجي چين در سال 2020 ميلادي به بيشتر از 5 هزار و 300 ميليارد دلار خواهد رسيد.
روزنامه "جوانان پکن" روز دوشنبه نوشت : محققان بر اين باورند که چين ظرفيت دستيابي به اين رشد بالاي تجارت خارجي را خواهد داشت.
اين براوردها در حالي در روزنامه هاي چين منتشر مي شود که نمايشگاه بين المللي صادرات و واردات اين کشور در استان " گوانگ دونگ " در جنوب چين آغاز بکار کرده است.
يکصدو هفتمين نمايشگاه بين المللي صادرات و واردات چين در شهر " گوانگ جو " برگزار مي شود که امسال ميزبان بازي هاي آسيايي است.
اين نمايشگاه هر سال دو بار در فصل هاي بهار و پاييز برگزار مي شود و بزرگترين نمايشگاه تجارت خارجي چين محسوب مي شود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1063553
چين و ونزوئلا قرارداد همکاري نفتي امضا کردند

پکن - چين و ونزوئلا چندين توافقنامه همکاري از جمله در قلمرو توسعه بخش هاي نفت و برق امضا کردند.
روزنامه " چاينا ديلي " چين روز دوشنبه نوشت : بر اساس يکي از اين توافقنامه ها دو کشور شرکت مشترک اکتشاف و فراوري نفتي در کمربند نفتي " اورينوکو " ونزوئلا ايجاد خواهندکرد.
دولت چين نيز موافقت کرده است فن آوري هاي ذي ربط در توسعه برق را به ونزوئلا انتقال دهد.
اين کشور موافقت کرده است به ونزوئلا براي توسعه سامانه برق حرارتي مساعدت کند تا اين کشور از وابستگي به صادرات نفت کاسته و بتواند با بحران هاي ذي ربط در عرصه انرژي مقابله کند.
بر اساس ديگر توافق دوجانبه ، بانک توسعه چين وام 20 ميليارد دلاري به منظور توسعه صنعت انرژي ونزوئلا اعطا خواهد کرد.
ونزوئلا پنجمين شريک بزرگ تجاري چين در آمريکاي لاتين محسوب مي شود.
آمار وزارت بازرگاني چين نشان مي دهد ارزش تبادلات تجاري دو کشور در سال گذشته ميلادي به 7 ميليارد و 150 ميليون دلار رسيد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1063540

شمار قربانيان زمين لرزه در چين از مرز يک هزار و 700 نفر فراتر رفت

30farvardin89-1


پکن - شمار قربانيان ناشي از زمين لرزه 7.1 ريشتري در استان " چينگ هاي " واقع در شمال غرب چين از مرز يک هزار و 700 نفر فراتر رفت.
به گزارش ايرنا ، راديو بين المللي چين روز يکشنبه به نقل از ستاد امداد رساني به زلزله زدگان شهرستان " يوشو " در استان " چينگ هاي " چين گزارش داد که تاکنون اجساد يک هزار و 706 نفر از قربانيان از زير آوارها بيرون آورده شده است.
براساس اين گزارش همچنين از سرنوشت 256 نفر از اهالي اين شهرستان خبري در دست نيست.
رسانه هاي چين شمار زخمي شدگان اين زلزله مرگبار را 12 هزار و 128 نفر اعلام کرده اند .
به گزارش منابع بيمارستاني حال يک هزار و 424 نفر از زخمي شدگان وخيم گزارش شده است.
تلويزيون مرکزي چين نيز يکشنبه شب در گزارشي از سفر " هو جين تائو " به مناطق زلزله زده اعلام کرد که رييس جمهوري چين امروز با سفر به شهرستان " يوشو " در شمال غرب اين کشور از نزديک در جريان روند امداد رساني به زلزله زدگان قرار گرفت.
زمين لرزه اي به قدرت 7.1 در مقياس امواج دروني زمين ( ريشتر ) چهارشنبه گذشته منطقه " يو شو " از استان " چينگ هاي " را به شدت لرزاند.
باتوجه به کوهستاني بودن و سردسير بودن منطقه زلزله زده کار امدادرساني به دشواري انجام مي شود اما رييس جمهوري چين بر ضرورت بسيج همه نيروها براي امدادرساني به آوارگان تاکيد کرده است.
يادآور مي شود دکتر محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران هفته گذشته در پيامي خطاب به همتاي چيني خود از جان باختن شماري از مردم چين در اين زمين لرزه ابراز تاسف کرد.
جمهوري اسلامي ايران از جمله اولين کشورهايي بود که آمادگي خود را براي ارسال کمک هاي بشردوستانه براي زلزله زدگان چيني اعلام کرد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1063815

تاثير هدفمندسازي يارانه‌ها بر صادرات

30farvardin89-2


عسگراولادي:
اگر درست عمل شود اين طرح مانع صادرات نيست

عضو اتاق بازرگاني تهران در مورد صادرات غيرنفتي سال جاري ايران برآورد كرد اين ميزان در امسال به 24 ميليارد دلار مي‌رسد، به شرطي كه در هدفمندسازي يارانه‌ها آن چاله‌هاي هدفمند كردن يارانه‌ها از محل تعديل نرخ ارز جبران شود.
اسدالله عسگراولادي در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگاني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مورد برآورد خود از صادرات ايران در سال 89 گفت: ظاهرش اين است كه خوب است و مشكلي نداريم و اميدواريم كه از سال گذشته نيز بيشتر داشته باشيم.
وي در مورد طرح هدفمندسازي يارانه‌ها و تاثير اجراي آن بر صادرات امسال كشور نيز عنوان كرد: هدفمندسازي اگر درست عمل شود و راه‌هاي حل آن را پيدا كنيم، مانع نيست.
عسگراولادي تصريح كرد: امسال كه بيش از 21 ميليارد دلار صادرات داشتيم اما براي سال جاري 24 ميليارد دلار را پيش‌بيني مي‌كنم، به شرطي كه در هدفمندسازي يارانه‌ها آن چاله‌هاي هدفمند كردن يارانه‌ها از محل تعديل نرخ ارز جبران شود.
خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران  كد خبر: 8901-10431