گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 31 فروردین ماه 1389

نخستين موزه سبزيجات در چين گشايش يافت

پکن - نخستين موزه سبزيجات در استان " شاندونگ " واقع در شرق چين گشايش يافت.
به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از تلويزيون مرکزي چين اين گنجينه در فضايي به مساحت سه هزار متر مربع تشکيل شده است.
در اين گنجينه رابطه بين کشت و زرع سبزيجات ، کشاورزان و جامعه به معرض نمايش درآمده است .
همچنين ابزارهاي کشاورزي ، بذر و دانه هاي کشت شده مربوط به تمدن هاي قديم از 2340 قبل از ميلاد تا 1940 قبل از ميلاد تا دوره مدرن نمايش داده شده است.
مسوولان اين موزه مي گويند : در اين موزه مي توان فسيل گياهان مربوط به 130 ميليون سال پيش و ابزارهاي کشاورزي در سلسله "هان" در 2100 سال قبل را مشاهده کرد.
اين موزه در شهر " شوگوانگ " استان که " شهر سبزيجات " چين لقب گرفته برگزار شده است. در اين منطقه 56 هزارهکتار زمين زراعي براي کشت سبزيحات وجود دارد.
اين شهر در سال گذشته ميلادي چهار ميليارد کيلوگرم سبزيجات مرغوب توليد کرد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1065579

وزیر بازرگانی ایران: در اکسپوی شانگهای 2010 بهترین غرفه را به جهانیان عرضه می کنیم

مهدی غضنفری وزیر بازرگانی و رئیس هیئت نمایندگی ایران در اکسپوی شانگهای 2010 روز دوشنبه 19 آوریل، 30 فروردین در تهران گفت که ایران در جریان شرکت در اکسپوی شانگهای 2010، تاریخ و تمدن دیرینۀ خود را به جهان معرفی کرده و غرفۀ ایران بهترین غرفه ها در این اکسپو خواهد بود.
وی در کنفرانس خبری همین روز گفت: امسال پنجمین بار است که ایران در اکسپو شرکت می کند. ما در غرفۀ دو هزار مترمربعی، ایران را به جهانیان معرفی خواهیم کرد. غرفۀ ایران به سه بخش گذشته، حال و آینده تقسیم شده و در آنها از باستانی ترین و پیشرفته ترین فناوری های کشور به نمایش گذاشته خواهد شد. پیش بینی می شود 10 میلیون تن از غرفۀ ایران بازدید کنند.
وزیر بازرگانی ایران افزود که 10 نماد اصلی کشور در طراحی غرفه در نظر گرفته شده که خاص ترین آنها یک فرش عظیم ایرانی است. در این غرفه نقشه های جادۀ ابریشم نیز به نمایش گذاشته خواهد شد که نمادی از ارسال پیام صلح به چهار گوشۀ جهان از ایران است.
http://persian.cri.cn/

شمار قربانیان زلزلۀ یو شو به 2039 نفر رسید

طبق گزارش خبرگزاری شین هوا، تا ساعت 22 شب 19 آوریل، شمار قربانیان زمین لرزه یو شو استان چین هوای به 2039 نفر رسید. به علاوه، در این زلزله 195 نفر ناپدید و 12135 تن دیگر زخمی شده اند که حال 1434 نفر از آنها وخیم است.

http://persian.cri.cn/


سخنگوی وزارت خارجۀ چین: کمک های خارجی به زلزله زدگان را پذیرفتیم

جیان یو سخنگوی وزارت خارجه چین روز یکشنبه 18 آوریل، 29 فروردین در خصوص کمک های کشورهای خارجی به چین برای مقابله با زمین لرزۀ یو شو و کمکرسانی به آسیب دیدگان به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.
او دربارۀ پاسخ چین به تمایل بعضی کشورها برای کمک به چین در کمک به زلزله زدگان یو شوی استان چین هایی گفت: پس از وقوع زمین لرزه در یو شوی استان چین هایی، جامعۀ جهانی به کارهای مقابله با زمین لرزه و کمکرسانی به زلزله زدگان در چین توجه زیادی نشان داد و ابراز همدردی های فراوانی دریافت کردیم. بعضی کشورها و سازمان ها همچنین تمایل خود به کمک به چین را اعلام کردند که دوستی جامعۀ جهانی با مردم چین را نشان می دهد. دولت چین ضمن استقبال و قدردانی صمیمانه، به آنها پاسخ مثبت داد. اکنون دولت چین با تمام نیرو به مقابله با زمین لرزه و کمک رسانی به زلزله زدگان مشغول است و امدادرسانان و محموله های کمکی همچنان به مناطق زلزله زده منتقل می شوند. ما اطمینان داریم که با همیاری مردم چین و حمایت جامعۀ جهانی، مردم مناطق زلزله زده حتماً خواهند توانست بر این دورۀ مشکل فائق آیند و خانه های زیبای خود را بازسازی کنند.
http://persian.cri.cn/


سفر هياتي از استان آذربايجان شرقي به چين

پکن - هياتي از مديران ارشد استان آذربايجان شرقي به سرپرستي " عليرضا بيگي " استاندار آذربايجان شرقي براي ديدار و مذاکره با مقامات چين به اين کشور سفر کرده است.
به گزارش ايرنا، هيات مذکور که از روز گذشته ديدار خود از چين را آغاز کرده است در اين سفر از شهرهاي پکن ، شانگهاي ، نانجينگ ، ووهان و سوجو بازديد و از واحدهاي صنعتي و خدماتي در اين شهرها ديدن خواهد کرد.
هدف از سفر هيات بلندپايه استان آذربايجان شرقي به چين بررسي راههاي توسعه همکاري ميان بخش هاي صنعتي و خدماتي چين با اين استان اعلام شده است.
هيات يادشده قرار است با مديران شرکت هاي توليد کننده واگن هاي مترو و خودوروساز درباره سرمايه گذاري مشترک و همکاري دوجانبه مذاکره کند.
همچنين هيات استان اذربايجان شرقي در اين سفر جلسات جداگانه اي با انجمن سرمايه گذاران ، تجار و صنعت گران شانگهاي و همچنين انجمن تجار و بازرگانان پکن براي گسترش همکاري ها و تبادل هيات هاي تجاري و بازرگاني خواهند داشت.
منادي نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي ، استاندار آذربايجان شرقي را در سفر به چين همراهي مي کند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1060371