مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر: اروپایی‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری در ایران هستند/ انطباق صورت‌های مالی‌ با استانداردهای جهانی

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر گفت: اگر برجام به نتیجه نمی‌رسید، شرکت‌های اروپایی حتی حاضر نبودند ایمیل‌های ما را جواب دهند اما در حال حاضر گشایش‌های بسیاری حاصل شده و تمام شرکت‌های اروپایی می‌خواهند با شرکت‌های ایرانی قرارداد همکاری امضا کنند.
غلامرضا امیری سلیمانی در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شد، اظهار کرد: درباره اجرایی شدن برجام اگر برجام انجام نمی‌شد، شرکت‌های اروپایی حتی حاضر نبودند به ایمیل‌های ما جواب بدهند چه برسد به اینکه با ما به مذاکره بپردازند اما از زمانی که برجام تصویب شد و خبرش در دنیا پخش شد، شرکت‌های خارجی آمده‌اند و می‌گویند که حاضرند با ما در طرح‌ها مشارکت و سرمایه‌گذاری کنند.
وی ادامه داد: برجام از زمانی که تصویب شد تاکنون باعث شده اقتصاد ایران به ریل اصلی‌اش باز گردد و برای حرکت در مسیر اصلی‌اش آماده شد. سال 1396 باید سالی باشد که این لوکوموتیو حرکت می‌کند و امیدوارم که نتایج توافقات را امسال لمس کنیم.
مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر ادامه داد: در زمان امضای قراردادها با تعدادی از شرکت‌های اروپایی مشکلاتی وجود داشت که آنها بندی در قرارداد آورده بودند که اگر به هر دلیلی تحریمها برگردد، تمام پول‌هایی که سرمایه‌گذاران خارجی می‌آورند، به آنها بازپرداخت شود که این موضوع قابل قبول نیست. با تعدادی از آنها که صحبت کردیم قبول کردند که این بند در قرارداد نباشد.
سلیمانی درباره مذاکراتی که با شرکت‌های رتبه‌بندی انجام شده، اظهار کرد: شرکت‌های رتبه‌بندی زمانی اصلا قادر نبودند به ایران بیایند ولی در حال حاضر بعضی از آنها قبول کرده‌اند که با ما مذاکراتی انجام دهند.
وی درباره تنظیم صورت‌های مالی از طریق IFRS گفت: ما در حال حاضر صورت‌های مالی‌مان را از طریق IFRS تهیه می‌کنیم و باید آنها را ترجمه کنیم. متاسفانه شرکت‌های بین‌المللی بابت تنظیم صورت‌های مالی به روش IFRS مبلغ زیادی را می‌گیرند.
مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر افزود: کل میزان بازدهی بورس در پنج سال گذشته ۲۵۴ درصد بوده است اما این آمار برای مجموعه غدیر ۴۷۲ درصد بوده است. یعنی دو برابر میانگین بازدهی در بورس. من از سهامداران می‌خواهم که به سرمایه‌گذاری‌های خود با دید بلندمدت نگاه کنند.
وی در پاسخ به سوالی درباره قیمت سهام این شرکت گفت: از آنجایی که ما افزایش سرمایه داشته‌ایم طبیعی است که قیمت سهام پایین بیاید اما تعداد سهام بیشتر شده و سهام جایزه هم داده‌ایم. در نتیجه این موضوع برای سرمایه‌گذاران بهتر هم شده است. امسال افزایش سرمایه را در برنامه نداریم اما اوراق مشارکت و سلف برای تامین منابع در بورس منتشر می‌کنیم.

ایسنا