نعمت زاده: رشد کم صادرات به علت نبود شرکت های توانمند صادراتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تعداد شرکت‌های توانمند صادراتی در ایران در حد صفر است؛ امری که موجب شده در رشد صادرات توفیق کمتری داشته باشیم.
محمدرضا نعمت زاده در حاشیه نخستین نشست شورای  گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تدوین الزامات ایجاد شرکت‌های توانمند صادراتی یکی از اولویت‌های کاری شورای گفت‌وگو در سال 96 است افزود: برای توسعه صادرات باید شرکت‌های توانمند صادراتی تشکیل شود زیرا سال گذشته به دلیل در اختیار نداشتن ابزار هلدینگ‌های تخصصی صادراتی، با وجود افزایش 35 درصدی صادرات اما موفق به عملیاتی کردن همه برنامه های کشور در حوزه صادرات نشدیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب مبنی بر جلوگیری از وارداتی که به تولید داخلی آسیب می زنند، فهرستی از این کالاها تهیه شده و به زودی در دولت مطرح می‌شود.
نعمت زاده افزود: در قالب برنامه ششم از مجلس تقاضا کرده بودیم به دولت اجازه دهد در موارد خاص بتواند محدودیت های غیر تعرفه ای برای واردات ایجاد کند که این امر را در مصوبه های ابلاغ شده حذف کردند و در این زمینه در کمیسیون اقتصادی مجلس گفتگو کردیم.
نعمت زاده همچنین درباره نقش مناطق آزاد در توسعه اقتصادی افزود: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ابزار خوبی برای رونق اقتصادی، تولید راحت و انجام صادرات است از این رو استقرار گمرک در مبادی ورودی مناطق آزاد به موجب تصمیم اواخر پارسال دبیرخانه شورای مناطق آزاد و گمرک جمهوری اسلامی ایران موجب می شود اطلاعات دقیقی از واردات به دست آید.
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد در ماکو و مناطق آزاد شمال و شمال غرب کشور مثل ارس و منطقه آزاد بندر انزلی برای برخی کالاها مثل پوشاک در بدو ورود تعرفه گرفته شود.
نعمت زاده تاکید کرد: بر پایه آمارها از این راه ها از طریق مسافر و سایر روش ها پوشاک وارد کشور می شد اما با تصمیم اخیر به تولید داخلی لطمه وارد نمی شود.

خبرگزاری صدا و سیما