انقلاب خودروهای برقی به رهبری چین

استفاده از خودروهای برقی در حالی در چین رو به توسعه چشمگیر است که فروش این نوع خودرو در سال گذشته میلادی در این کشور به رکورد قابل توجهی رسیده و شتاب چین برای پیشی گرفتن از پیشکسوتان این حوزه در اروپا و آمریکا به شکل فزاینده‌ای در حال افزایش است.
چین به عنوان دومین اقتصاد جهان اینک به شدت درگیر معضل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خود است، معضلی که بخش عمده ای از آن ناشی از آلودگی های کارخانجات است اما از سوی دیگر، بخش دیگری از این آلودگی نیز از خودروها ناشی می شود.
از سوی دیگر، چین در حال حاضر در تلاش است که جایگزین ایالات متحده در صدر اقتصادهای جهان شود و پرواضح است که رقابت اصلی در این حوزه نیز میان همین دو کشور خواهد بود و مشخصا چین به هیچ وجه علاقه ای به شکست خوردن در این زمینه ندارد.
* جایگاه چین در استفاده از خودروهای برقی در جهان
بر اساس آمار، کشور چین تا دسامبر سال 2016 موفق به فروش 645 هزار و 708 دستگاه خودروی برقی شد و این در حالی است که مجموع فروش خودروهای برقی در کل اروپا در همان مقطع زمانی معادل 637 هزار و 552 دستگاه بوده است.
از سوی دیگر، ایالات متحده به عنوان نزدیکترین رقیب چین در عرصه خودروهای برقی، در مقطع زمانی مشابه تعداد 570 هزار و 187 دستگاه از این خودروها را به فروش رسانده است.
همچنین برای بررسی میزان فروش خودروهای جدید (غیرمستعمل) در چین به تفکیک سال، باید این گونه گفت که در سال 2011 تنها 8 هزار و 159 دستگاه خودروی برقی جدید در این کشور به فروش رسیده بود، حال آنکه ادامه ارقام حاکی از رشد باور نکردنی این امر در چین دارد.
فروش این خودروها در سال 2012 در چین به 12 هزار و 791 دستگاه افزایش یافت، سال 2013 فروش آن به 17 هزار و 642 دستگاه رسید، در سال 2014 به 74 هزار و 763، در سال 2015 به 331 هزار و 90 و در نهایت در سال 2016 با ثبت رکورد 507 هزار دستگاه به اوج خود رسید.
در این مقطع زمانی، رشد فروش خودروهای برقی به یکباره رخ داد و شاید کمتر کسی باور می کرد که این افزایش فروش محقق شود.
* آینده خودروهای برقی در چین
نشریه فوربس (Forbes) در مورد آینده خودروهای برقی در کشور چین نوشته است: «این کشور با رسیدن به سقف فروش بیش از 10 میلیون و 500 هزار دستگاه خودروی برقی تا سال 2025، انقلاب خودروهای برقی را رهبری خواهد کرد.»
این نشریه پیش بینی کرده است که چین همچنان در سال 2025 با فروش 10 میلیون 600 هزار دستگاه خودروی برقی، پیشتاز این صنعت خواهد بود و 30 درصد از کل بازار جهانی متعلق به این کشور می شود.
همچنین برخی گزارش ها در مور آینده و سیاست های چین در قبال بازار خودروهای برقی حاکیست که اقتصاد دوم جهان به شکل قاطعانه ای در صدر این صنعت قرار گرفته است.
چین به دنبال کسب سهم 11 درصدی از بازار فروش خودروهای برقی تا سال 2020 است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت می نماید که تولیدکنندگان خودرو در جهان، همواره سیاست هایی که چین اجرا می کند را دنبال می کنند.
در حالی که خودروسازان آمریکایی در سال گذشته 17 میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو در طول یک سال به فروش رساندند، چینی ها موفق شدند با فروش بیش از 28 میلیون دستگاه خودرو بازار خود را رشد دهند؛ هر چند که فروش خودروهای چینی همچنان به سرعت رو به افزایش است.