مقام مسئول: رشد بیش از 6 درصدی بخش صنعت در سال 95 / رکود نداریم

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ثبت رشد بیش از 6 درصدی بخش صنعت در سال گذشته، گفت: این رشد بر اساس آمارهای بانک مرکزی 6.9 درصد و آمارهای مرکز آمار ایران 6.5 درصد بوده که بیانگر موفقیت آمیز بودن سیاست های تولیدی و ارزش افزوده وزارتخانه است.
«محسن صالحی نیا» امروز (دوشنبه) در نشست خبری در آستانه 10 تیرماه روز صنعت و معدن، افزود: رشد بخش صنعت در سال های 1391 تا 1394 به ترتیب منفی 10.5 درصد، منفی 1.7 درصد، 7.6 درصد و منفی سه دهم درصد بوده است.

**تولید خودرو
به گفته این مقام مسئول، در 2 ماه نخست امسال بیش از 300 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با سال گذشته، 13.7 درصد رشد داشته است.
وی افزود: این در حالی است که سال گذشته در مجموع شاهد رشد 37 درصدی تولید خودرو نسبت به سال 1394 بودیم.
صالحی نیا با اشاره به برنامه ریزی برای تولید یک میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در سال جاری، بیش از یک میلیون و 560 هزار دستگاه آن را شامل خودروهای سبک و سواری و مابقی را خودروهای سنگین برشمرد.
وی بیان داشت: در 2 ماه نخست امسال، تولید انواع تراکتور و کمباین در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب 29 و 65 درصد رشد داشته و ظرفیت سالیانه تولید کمباین در کشور حدود 700 دستگاه است که پیش بینی می شود امسال بین 400 تا 500 دستگاه تولید شود.

**تولید تایر
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تولید 210 هزار تن تایر در سال گذشته، رشد تولید آن نسبت به سال 94 را 17 درصد اعلام کرد و گفت: تا پایان اردیبهشت ماه امسال 33 هزار تن تایر تولید شد که در همسنجی با پارسال 19.7 درصد رشد داشته است.

**تولید سایر اقلام صنعتی
وی تصریح کرد: در این مدت تولید سموم دفع آفات نباتی 16 درصد، فیبر سه درصد، اوره صنعتی 21.8 درصد، انواع محصولات پتروشیمی سه درصد، الیاف و نخ پلی استر سه درصد، الیاف اکریلیک 10 درصد، کاشی 23 درصد، سرامیک 25 درصد، ظروف چینی 8.9 درصد، چینی بهداشتی 33 درصد، فرش ماشینی 2 درصد، انواع ماشین لباسشویی 20 درصد و فولاد خام و محصولات فولادی 28 درصد رشد داشته است.
صالحی نیا با اشاره به کاهش تولید کولرهای آبی و الکتروموتورها، دلیل آن را محدود شدن صادرات این تولیدات به عراق در سال های گذشته و اشباع شدن بازار این کشور عنوان کرد.
وی تصریح کرد: تولید سیمان نیز در 2 ماه نخست امسال کاهش 5.7 درصدی را در همسنجی با پارسال تجربه کرده که متاثر از افت صادرات این محصول است؛ همچنین در تولید انواع روغن موتور صنعتی، تولید کارتن و نئوپان نیز با کاهش تولید مواجه بودیم.

** تسهیلات رونق تولید
این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: پارسال بیش از 25 هزار واحد تولیدی صنعتی و معدنی، همچنین واحدهای زیرمجموعه بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی و تکمیلی آن مشمول دریافت تسهیلات رونق تولید شدند.
وی ادامه داد: سه هزار و 700 مورد از این واحدها، طرح هایی بودند که بیش از 60 درصد پیشرفت کار داشتند و 21 هزار و 500 واحد دیگر سرمایه در گردش دریافت کردند.
صالحی نیا تصریح کرد: در مجموع 177 هزار میلیارد ریال تسهیلات به همه این واحدها اعطا شد که سهم سرمایه در گردش 150 هزار میلیارد ریال و سهم سرمایه ثابت برای تکمیل طرح ها حدود 28 هزار میلیارد ریال بوده است.
وی گفت: میانگین تسهیلات دریافتی واحدهای صنعتی و معدنی در طرح رونق تولید 11 میلیارد ریال، واحدهای جهاد کشاورزی سه میلیارد و 270 میلیون ریال و طرح های نیمه تمام هفت میلیارد ریال بوده است.
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بانک های ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن، تجارت، سپه، توسعه تعاون، کشاورزی و توسعه صادرات به ترتیب بیشترین تعداد تسهیلات پرداختی را به واحدهای صنعتی در این طرح داشتند، اما در بخش واحدهای کشاورزی بانک کشاورزی در رتبه نخست قرار دارد.
وی همچنین با اشاره به شیوه برخط و آنلاین پایش و نظارت تسهیلات اعطا شده، اظهار داشت: از مجموع 12 هزار واحد صنعتی دریافت کننده وام و تسهیلات، تاکنون 6 هزار و 600 واحد مورد پایش قرار گرفتند که نتیجه این نظارت حاکی از ایجاد 11 هزار نفر اشتغال جدید، افزایش اشتغال در 2 هزار و 300 واحد، ثبات اشتغال در چهار هزار واحد و کاهش اشتغال در 203 واحد است.

**آغاز طرح رونق تولید
صالحی نیا همچنین از آغاز طرح رونق تولید سال 96 از دو روز پیش با ابلاغ معاون اول رئیس جمهوری خبر داد و افزود: مطابق ابلاغیه بانک مرکزی 300 هزار میلیارد ریال اعتبار در مجموع در این طرح پیش بینی شده است.
وی توضیح داد: 100 هزار میلیارد ریال این اعتبار صرف رونق تولید 10 هزار واحد تولیدی، 100 هزار میلیارد دیگر برای تکمیل 6 هزار واحد صنعتی نیمه تمام و 100 هزار میلیارد ریال باقی مانده نیز صرف بازسازی، نوسازی، به روز رسانی و رقابت پذیر شدن پنج هزار واحد صنعتی خواهد شد.

** اقتصاد مقاومتی
این مقام مسئول وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به برنامه های اقتصاد مقاومتی سال 96، تصریح کرد: این برنامه در هشت محور تهیه و تدوین شده که یکی از مهمترین آنها طرح خرید کالاهای مصرفی بادوام به صورت اعتباری است.
صالحی نیا خاطرنشان کرد: این طرح تا پایان خرداد ماه با هماهنگی بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و شرکت های تولیدی طرف قرارداد آغاز می شود که روش تامین منابع مالی، روش فروش، شیوه تامین تسهیلات و جامعه هدف آن تا 2 هفته دیگر نهایی می شود.
وی همچنین به ایجاد محدودیت هایی برای استفاده از ارز مبادلاتی به منظور حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت: در این چارچوب نزدیک به سه هزار و 300 ردیف کالایی از مجموع بیش از هفت هزار کالا مشمول ارز مبادله ای نمی شوند؛ علاوه بر این واردات 488 ردیف کالایی برای دولت و دستگاه های دولتی ممنوع اعلام شده است.


ایرنا