پیشرفت چشمگیر جهانی سازی یوان

طبق گزارش بانک جهانی پشرفت چشمگیری در استفاده یوان در سراسر جهان حاصل شده است .
به گزارش People Bank of China ارز چین گام های استواری در سطح جهانی برداشته است و استفاده از یوان در حساب های سرمایه به تدریج آزاد شده است .
طبق این گزارش رشد معاملات برون مرزی با استفاده از یوان و افزایش همکاری بین المللی در استفاده از یوان موجب افزایش میزان استفاده از این ارز به عنوان ارز بین المللی شده است . تجارت های یوانی 1/94درصد از معاملات جامعه جهانی ارتباطات مالي بين بانکي(SWIFT) در ماه آگوست را به خود اختصاص می دهند که پنجمین ارز رایج استفاده شده در پلتفرم می باشد .
چین درصدد افزایش استفاده یوان در سراسر جهان می باشد زیرا به نظر می رسد بدین طریق می توان هزینه معاملات تجاری بین المللی که در حال حاضر با دلار آمریکا انجام می شود را کاهش داد .
پیوستن یوان به سبد حق برداشت مخصوص (SDR) صندوق بین المللی پول (IMF) در اکتبر سال گذشته نقطه عطف جهانی سازی یوان محسوب می شود زیرا آن را به پنجمین ارز رایج در سبد خرید پس از دلار آمریکا ، یورو ، ین ژاپن و پوند انگلیس تبدیل کرد .
سبد حق برداشت مخصوص در سال 1969 توسط صندوق بین المللی پول ایجاد شد یک دارایی بین المللی برای تامین ذخایر رسمی اعضا است . همچنین دولت ها می توانند در صورت نیاز از آن به عنوان ارز قابل استفاده ، استفاده کنند .
پس از انتشار سهام مشترک هنک کنگ – شانگهای در سال 2014  ،سهام هنگ کنگ –شنزن در دسامبر 2016 مورد معامله قرار گرفت و به تدریج بازار سرمایه را بین المللی کرد. سهام مشترک سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ جولای سال جاری آغاز شد و سرمایه گذاران دو طرف مجاز به تجارت سهام در بازار دورن بانکی طرف دیگر شدند. در ماه آگوست موسسات خارجی اوراق قرضه یوانی خود را به 82/6میلیارد یوان (12/4میلیارد دلار) افزایش دادند.
طبق این گزارش باید در راستای تعمیق نقش یوان در سرمایه گذاری ، ذخایر و معاملات مالی تلاش های جدی صورت گیرد .
در این گزارش با وجود تعهد بانک مرکزی نسبت به نظارت بر بازار ، بر اهمیت جلوگیری از خطرات تاکید کرد.
منبع : شینهوآ