گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 18 شهریور ماه 1389

توليد مشترك خودرو ارزان‌قيمت توسط شركت نيسان و شركت چيني دانگ فنگ

18shahrivar89


تهران - شركت خودروسازي نيسان در نظر دارد تا با مشاركت شركت چيني دانگ فنگ اقدام به توليد مشترك خودرو ارزان‌قيمت كند.
به گزارش روز چهارشنبه گروه اقتصادي ايرنا به نقل از پايگاه خبري اتونيوز، شركت نيسان قصد دارد با اين اقدام گامي در جهت برآورده ساختن تقاضاي فزاينده براي خودروهاي ارزان قيمت در بازار چين بردارد.

'هيدكي كيماتا' از مديران ارشد شركت مشترك يادشده نيسان- دانگ فنگ در اين زمينه اظهار داشت: خودروي جديد با نام تجاري 'كي‌چن' در سال 2012 به بازار عرضه خواهد شد.
يك كارشناس مسائل خودرو در اين زمينه افزود: هدف شركت نيسان از اين اقدام توليد خودروي كوچك و ارزان‌قيمت بدون لطمه به وجهه شركت متبوعش است.
وي معتقد است كه در آينده تقاضا براي خودروهاي ارزان قيمت سريع‌تر از تقاضا براي خودرو هاي گران‌قيمت رشد خواهد كرد.
پيش بيني مي‌شود كه قيمت خودروي جديد كي‌چن بين 50 هزار(هفت هزار و 356 دلار‌)تا 100 هزار يوآن باشد.
هم اكنون حداقل قيمت ارزان‌ترين خودروي توليدي شركت نيسان موسوم به ' مارچ' 69 هزار يوآن است.
شركت نيسان و شريك چيني آن اعلام داشته‌اند كه خط توليد جديد داراي لوگوي مشابهي با پنج ستاره پرچم چين است.
گفتني است شركت نيسان هم اكنون خودروهاي 'تينا' و 'سيلفي' را با مشاركت شركت دانگ فنگ توليد مي‌كند.
اقدام تازه شركت نيسان براي عرضه مدل جديد با برند فقط چيني در راستاي تلاش شركت يادشده براي گسترش نفوذ خود در بزرگترين بازار خودرو جهان ارزيابي مي شود.

**توليد خودروهاي الكتريكي
از سوي ديگر كيماتا اظهار داشت كه شركت دانگ فنگ از فن آوري توليد باطري شركت نيسان در توليدات خود استفاده خواهد كرد.
اين شركت چيني، پيش از اين نيز اعلام كرده بود كه در نظر دارد در دو تا سه سال آينده اقدام به عرضه خودروهاي هيبريدي و الكتريكي كند.
بر اين اساس شركت يادشده در چهار تا پنج سال آينده 20 درصد از توليدات خود را به خودروهاي دوگانه و الكتريكي اختصاص خواهد داد.
شركت دانگ فنگ همچنين در نظر دارد تا 3 ميليارد يوآن در وسايل نقليه با انرژي‌هاي جديد سرمايه گذاري كند.

**برنامه‌هاي آتي شركت نيسان در چين
شركت ژاپني نيسان در نظر دارد تا سال 2012 ميزان توليدات خود در چين را به 900 هزار دستگاه در سال برساند.
اين در حالي است كه اين شركت در هشت ماهه اول سالجاري ميلادي افزون بر 434 هزار و 448 دستگاه خودرو در اين كشور توليد كرده است.
شركت يادشده در نظر دارد تا در ماه جاري ميلادي نيز يك كارخانه جديد در چين راه‌اندازي كند.
اين اقدام در پي افزايش تقاضا براي خودرو در چين صورت مي پذيرد.
همچنين شركت نيسان قصد دارد تا ساليانه 120 هزار دستگاه خودرو چند منظوره در شهر ژنگژو در شرق چين توليد كند.
بنابر اعلام اين شركت، كارخانه جديد محدويت‌ ظرفيت توليدي ديگر كارخانه اين شركت در شهر گوانجو را برطرف مي سازد.
اين كارخانه خودروهاي 'دواليس' و 'ايكس تريل' با كاربري ورزشي توليد مي كند.خبرگزاری ایرنا
چهاردهمين نمايشگاه سرمايه گذاري چين با حضور ايران گشايش يافت

پكن - چهاردهمين نمايشگاه سرمايه گذاري ' شيامن ' روز چهارشنبه با حضور نمايندگاني از 50 كشور جهان از جمله جمهوري اسلامي ايران در جنوب چين گشايش يافت.
18shahrivar89-1
بهروز عليشيري ' رييس سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران و ' اسدالله عسگراولادي ' رييس اتاق مشترك بازرگاني ايران و چين در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه حضور داشتند.
به گزارش خبرنگار ايرنا ، در مراسم گشايش اين مجموعه كه صدها نفر از مقامات و فعالان بخش اقتصادي كشورهاي مختلف حضور داشتند ، ' شي جين پينگ ' معاون رييس جمهوري چين در سخناني گفت كه كشورش براي ايجاد محيطي بازتر و بهتر براي سرمايه گذاري بازرگانان خارجي تلاش مي كند .
اين نمايشگاه از هشتم لغايت يازدهم سپتامبر ( 17 لغايت 20 شهريورماه ) برگزار مي شود و ايران براي سومين بار است كه در اين مجموعه شركت مي كند.
هياتي متشكل از 80 نفر از 14 استان كشور با حضور استاندار، معاون استاندار، مديركل اقتصادي و نمايندگان وزارت بازرگاني و وزارت صنايع ، روساي اتاق هاي بازرگاني و نمايندگاني از ساير اتاق ها در اين نمايشگاه شركت كرده اند.
غرفه ايران در نمايشگاه شيامن بالغ بر 310 مترمربع است و به طور كلي 25 پروژه مهم در استان هاي مختلف در اين نمايشگاه معرفي خواهند شد .
اين نمايشگاه همزمان با ' مجمع جهاني سرمايه گذاري ' در شهر شيامن برپا شده است.
يادآور مي شود ' شمس الدين حسيني ' وزير امور اقتصاد ودارايي ايران در صدر هياتي از مقامات اقتصادي كشورمان براي شركت در ' مجمع جهاني سرمايه گذاري ' به چين سفر كرده است.

خبرگزاری ایرنا

سرمایه‌گذاران خارجی از اتخاذ شیوه‌های انحصارگرایانه پرهیز کنند

18shahrivar89-2


در بازار سرمایه و برخی از کشورها تمایل شدیدی برای غفلت از نظارت بر بازارهای مالی و قانون گریزی وجود دارد . موضوعی که عامل اصلی ایجاد بحران بوده است
ایلنا: وزیر اقتصاد و دارایی ایران گفت:ملت ها انتظار دارند توزیع عادلانه سرمایه را درعمل شاهد باشند به همين منظور سرمایه گذاران خارجی باید از اتخاذ شیوه های انحصارگرایانه و تهاجمی پرهیز کنند.

به گزارش ايلنا از روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی ، شمس الدين حسيني در نشست بررسی سیاست های سرمایه گذاری و در جمع وزرا و مقامات ارشد 40 کشور جهان در شهر" شیامن" در جنوب چین ، اظهار داشت : هر نوع فضا سازی ، اغوا و فشار بر سازمان های بین المللی برای جلوگیری از دسترسی آزاد به جریان سرمایه و تجارت ، دانش و فناوری و مهارت های مدیریتی ، قویا محکوم است.
وی گفت : نباید تحریم هایی وضع شود که در مسیر جریان سالم و سازنده سرمایه به یک کشور و یا ملت مانعی ایجاد نماید.
دکتر حسینی خاطر نشان کرد: هیچ دولتی نباید مردم و شرکت های خود را با اتخاذ چنین شیوه هایی از تصمیمات و خواسته ها برای سرمایه گذاری خارجی محروم نموده و خواسته های خود را بر آنها تحمیل نماید.
وزیر اقتصاد و دارایی ایران با اشاره به درس هایی که بحران مالی و اقتصادی جهان در سه سال اخیر از خود برجای گذاشت ، اظهار داشت : در بازار سرمایه و برخی از کشورها تمایل شدیدی برای غفلت از نظارت بر بازارهای مالی و قانون گریزی وجود دارد . موضوعی که عامل اصلی ایجاد بحران بوده است.
به گفته وي، جهت گیری منفی به سمت مقررات زدایی و آزادسازی بی حد و مرز در سرمایه گذاری شرایطی را ایجاد کرده است که بازنگری در سیاست های سرمایه گذاری خارجی و داخلی را اجتناب ناپذیر کرده است.
وزیر اقتصاد کشورمان گفت : اگر نهادها ، ساختارها ، ابزارها و مکانیزم های موجود در بازار سرمایه درست تعریف شوند از بحران فاصله خواهیم گرفت.
وی با بیان این مطلب که "جریان سرمایه به خودی خود بحران زا نیست " خاطر نشان کرد : بدون شک غفلت از نظارت و دقت نکردن در تنظیم مقررات به بحران منجر می شود.
"آزاد سازی سرمایه باید مبتنی بر استراتژی برد - برد و با برقراری نوعی ارتباط منطقی بین منافع کشورهای فرستنده و پذیرنده سرمایه انجام پذیرد که در آن صورت نوعی همکاری و هماهنگی بین سرمایه گذاری خارجی و داخلی ایجاد خواهد شد."
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اصل 44 قانون اساسی ، اقدامات کشورمان را برای تسهیل سرمایه گذاری داخلی و خارجی بویژه از سوی بخش خصوصی تشریح کرد.
وی گفت : در اثر اقدامات یادشده حجم سرمایه گذاری خارجی جذب شده به ایران در سال 2009 میلادی 85 درصد رشد داشته است و شاخص بازار سرمایه در سال گذشته 57 درصد رشد را تجربه کرده است.
وزیر اقتصاد و دارایی تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و از جمله حمایت سرمایه گذاران خارجی را از محورهای مهم برنامه 5 ساله ذکر کرد و اشاره کرد : یکی از اولویت های اصلی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی جذب و حمایت از سرمایه خارجی است.
دومین مجمع جهانی سرمایه گذاری 2010 که از روز سه شنبه 16 شهریور ماه در شهر شیامن گشایش یافته پنجشنبه هفته جاری به کار خود پایان می دهد.

خبرگزاری ایلنا

ضرر اقتصاد چين از افزايش ارزش يوان

خبرگزاري فارس : كميسيون توسعه و اصلاحات اقتصادي چين در تازه‌ترين گزارش خود اعلام كرد: چين بايد در برابر فشارهاي خارجي براي افزايش ارزش يوان ايستادگي كند چرا كه افزايش ارزش يوان در شرايط كنوني به ضرر رشد اقتصادي چين خواهد بود .
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، افزايش تدريجي ارزش يوان مي تواند رشد اقتصادي چين را از 10.2 درصد به كمتر از 8.4 درصد در سال 2011 كاهش دهد
در شرايطي كه ارزش يورو در برابر دلار به شدت كاهش داشته بانك مركزي چين نيز نه تنها بايد جلوي افزايش ارزش يوان را بگيرد بلكه بايد ارزش يوان را بيش از پيش كاهش دهد .
بر اساس اين گزارش در شرايطي كه اقتصاد جهاني هنوز به رشد و رونق پايدار و با ثبات دست پيدا نكرده مقامهاي بانك مركزي چين نبايد ارزش يوان در برابر دلار را افزايش ندهند . اگر افزايش ارزش يوان موجب كاهش شديد صادرات چين به آمريكا ژاپن و اروپا شود اين مساله تاثير منفي زيادي بر صنايع و به طور كلي اقتصاد چين خواهد داشت .
دولت چين پس از دو سال تثبيت ارزش يوان در برابر دلار 19 ژوئن تصميم گرفت ارزش يوان را به صورت تدريجي افزايش دهد . مقامهاي غربي و به طور مشخص سران آمريكا و اروپا طي ماههاي اخير انتقادات شديدي از سياستهاي ارزي چين نموده اند . به اعتقاد كارشناسان غربي ارزش يوان چين اكنون 40 درصد كمتر از ارزش واقعي ان است .

خبرگزاری فارس