گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 21 شهریور ماه 1389

دومين كاوشگر چين امسال به سوي كره ماه پرتاب مي شود

21shahrivar89


رسانه هاي رسمي چين اعلام كرد، اين كشور قصد دارد به منظور افزايش تلاش هايش در بالا بردن سطح توان فضايي خود و فرود بر روي ماه، دومين كاوشگر ماه را تا پايان سال جاري ميلادي به مدار تنها قمر زمين بفرستد.

به گزارش اسپيس ديلي ، مهندس ارشد برنامه كاوشگر ماه چين در اين باره گفت: كار بر روي كاوشگر Chang'e-2 در حال انجام است.

وو ويرن گفت: اين كاوشگر اكنون در مرحله آزمايش پيش از پرتاب و آماده سازي و قرار است يك ماموريت پرتاب آزمايشي را تا پايان سال به انجام برساند.
ماموريت موفقيت آميز چانگ 2 مي تواند پيشرفت ديگري در برنامه هاي چين براي تبديل شدن به يك قدرت فضايي در كنار آمريكا و روسيه محسوب شود.
پس از آمريكا و روسيه، چين نيز در سال 2003 موفق شد انسان را به فضا بفرستد. در اكتبر 2005 نيز اين كشور موفق شد دو انسان را به مدار زمين فرستاده و در سال 2008 هم نخستين راه پيمايي فضايي را توسط فضانوردان خود به انجام رساند.
مقامات فضايي چين سال گذشته اعلام كردند كه قصد دارند طي سالهاي 2025 تا 2030 انسان را بر روي كره ماه فرود بياورند .
چين در اكتبر 2007 موفق شد با پرتاب چانگ -1 نخستين كاوشگر ماه را به مدار تنها قمر زمين بفرستد.
به گفته وو، چانگ -2 در ارتفاع 15 كيلومتري ماه پرواز خواهد كرد و فناوري و مهارت هاي خود را براي فرود بدون سرنشين محك مي زند. پيش از اين گفته شده بود اين آزمايش در سال 2013 انجام خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا


نظرسنجي : شانگهاي مشهورترين شهر چين است

21shahrivar89-1


پكن - نظرسنجي صورت گرفته از هزاران خارجي در چين نشان مي دهد شهر شانگهاي واقع در شرق چين ، مشهورترين شهر اين كشور است.
پايگاه اينترنتي ' چاينا ارگ ' در گزارش خود آورده كه براي اين منظور نظرسنجي از هزاران خارجي در باره 30 شهر چين انجام شده است.

در نظرسنجي ياد شده براي آگاهي از چهره بين المللي شهرهاي چين نزديك به 8 هزار خارجي شركت كرده اند.
اين در شرايطي است كه بر اساس استانداردها در صورتي كه بيشتر از 200 خارجي در يك نظرخواهي شركت كنند ، آن نظرسنجي از لحاظ تحقيقات علمي اعتبار مي يابد.
جاذبه ها ، فرهنگ ، محيط زيست ، شهروندان ، امنيت ، ترافيك ، كارايي دولت محلي ، ارزش سرمايه گذاري ، توانايي توسعه و قابليت هاي بين المللي از جمله موارد موجود در اين نظرسنجي بوده است.
شهرهاي پكن و ' چنگدو ' در رده هاي دوم و سوم از لحاظ شهرت قرار گرفته اند


خبرگزاری ایرنانرخ بيكاري در چين 22 درصد جمعيت فعال اين كشور است

21shahrivar89-2


تهران - بر اساس اعلام رسمي دولت چين نرخ بيكاري در اين كشور 22 درصد جمعيت فعال است.
به گزارش اخبار صوتي تصويري ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني نشريه فرانسوي لوپوئن،‌ دولت چين اعلام كرد كه در اين كشور بيش از يك ميليارد نفر مشغول بكارند و نرخ بيكاري چين 22 درصد ارزيابي مي شود.

اين در حالي است كه آمار رسمي كه تاكنون اعلام شده بر اين نكته اشاره داشته است كه تنها 780 ميليون نفر از جمعيت اين كشور كار دارند.
به نوشته اين نشريه، ' يي شانگي' سخنگوي وزارت نيروي انساني و تامين اجتماعي چين گفت: چين با معظل بزرگي در زمينه بيكاري مواجه است و در آينده نيز اين مشكل به مراتب جدي تر خواهد شد.
اين مقام چيني افزود: باتوجه به گسترش شهرها و افزايش تقاضاي كار از سوي كارگراني كه از مناطق روستايي به شهرها مهاجرت مي كنند، سير صعودي بيكاري در اين كشور به سرعت افزايش خواهد يافت.
سخنگوي وزارت نيروي انساني و تامين اجتماعي چين همچنين خاطرنشان ساخت كه امروزه يكصد ميليون كارگر روستايي بدون كار و شغل هستند و اين شمار بيكاران در آينده به شمار افراد جوياي كار اضافه خواهد شد.
نشريه لوپوئن در ارتباط با اين موضوع در گزارش خود افزود،‌ وضعيت بازار كار از سالهاي گذشته تاكنون نامشخص بوده و دولت پكن همواره تنها شمار بيكاران شهري و نه روستايي را مطرح مي كرده است.
به نوشته اين روزنامه، نرخ جمعيت شهري چين تا 700ميليون نفر افزايش خواهد يافت و اين در حالي است كه جمعيت كلي اين كشور بالغ بر يك ميليارد و 300 ميليون نفر ارزيابي شده است.


خبرگزاری ایرناافزايش سرسام‌آور ميزان فروش خودرو در چين

21shahrivar89-3


تهران - ميزان فروش خودرو در چين در ماه اوت سال جاري ميلادي با افزايش سرسام آوري نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد.
به گزارش روز جمعه گروه اقتصادي ايرنا به نقل از پايگاه خبري 'جاست اوتو'، ميزان خرده فروشي خودرو در چين در ماه اوت ميلادي 9/59 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ميلادي افزايش داشته است.

بر اين اساس، تعداد 977 هزار و 300 دستگاه خودرو در چين طي اين مدت بفروش رسيده است.
به اعتقاد كارشناسان علت اين امر تا حد زيادي پرداخت يارانه به خودروهاي با مصرف بهينه سوخت توسط دولت چين بوده است.
همچنين بنابر اعلام مركز تحقيقات و فن‌آوري خودرو چين، ميزان كلي فروش انواع وسايل نقليه در ماه گذشته ميلادي شامل خودروري سواري، اتوبوس و كاميون با افزايش 7/55 درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته ميلادي به رقم يك ميليون و 220 هزار دستگاه رسيد.
همچنين فروش انواع وسايل نقليه در دوازده ماه منتهي به ماه گذشته ميلادي با افزايش 5/31 درصدي افزون بر 9 ميليون و 456 هزار و 900 بوده است.
اين در حالي است كه فروش شركت تويوتا در چين در ماه گذشته ميلادي با افزايش 16 درصدي به 77 هزار دستگاه رسيده است.
همچنين فروش هوندا در چين طي مدت يادشده با 5.9 درصد افزايش، 48 هزار و 399 دستگاه بوده است.
ميزان فروش گروه خودروسازي هيوندا - كيا نيز در اين مدت با 5/20 درصد افزايش افزون بر 85 هزار و 827 دستگاه شده است.
فروش جنرال موتورز نيز با افزايش 2/19 درصدي به رقم 181 هزار و 625 دستگاه خودرو رسيده است.
در نهايت ميزان فروش شركت خودروسازي فورد در ماه گذشته ميلادي با افزايش 24 درصدي افزون بر 44 هزار و 47 دستگاه بوده است.


خبرگزاری ایرنا
چين سيستم آماري خود را ارتقا مي‌دهد

چين سيستم آماري خود در زمينه قيمت مسكن در اين كشور را ارتقا مي‌دهد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس اعلام اداره ملي آمار چين قرار است اين سيستم جديد از سال آينده به كار گرفته شود.
در سيستم جديد آماري چين در بخش مسكن تغييراتي در زمينه‌هاي منابع داده‌ها، روش‌هاي برآورد، خلاصه كردن اطلاعات و روش‌هاي محاسبه به وجود آمده است.
هم‌اكنون اداره ملي آمار چين متوسط قيمت مسكن در اين كشور را از روي قيمت مسكن در 70 شهر بزرگ اين كشور محاسبه مي‌كند.
در همين حال اختلافاتي نيز بين برخي دستگاه‌هاي دولتي چين در زمينه اعلام قيمت مسكن در اين كشور به وجود آمده است.

خبرگزاری ایسناچين پنجمين سرمايه‌گذار بزرگ جهان شد

وزارت بازرگاني چين اعلام كرد كه اين كشور به پنجمين سرمايه‌گذار بزرگ در جهان تبديل شده است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، آمار نشان مي‌دهد كه حجم سرمايه‌گذاري خارجي چين از مرز 56.6 ميليارد دلار فراتر رفته است. چين در سال 2008 توانسته بود عنوان دوازدهمين سرمايه‌گذار بزرگ جهان را از آن خود كند.
علاوه بر اين پيش‌بيني مي‌شود امسال حجم سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي چين از مرز 100 ميليارد دلار نيز بگذرد. اين رقم در سال قبل حدود 90 ميليون دلار بود.
در سال گذشته ميلادي حجم سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در جهان حدود 40 درصد كاهش يافت. بحران مالي جهاني عامل اين كاهش بود.


خبرگزاری ایسنا
توليد صنعتي چين افزايش يافت

توليد صنعتي چين در ماه آگوست2010 بيشتر از پيش‌بيني‌هاي كارشناسان اقتصادي افزايش يافت.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، همچنين در آگوست امسال نرخ تورم در چين نيز با سريع‌ترين نرخ رشد از اكتبر 2008 تاكنون افزايش يافت.
در ماه ياد شده توليد صنعتي چين 13.9 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزايش يافت.
بهاي مصرف‌كننده نيز در اين ماه 3.5 درصد افزايش يافت.
به گزارش بلومبرگ، اين افزايش در ماه جولاي 3.3 درصد بود كه دليل آن نيز افزايش قيمت مواد غذايي اعلام شد.

خبرگزاری ایسنا
افتتاح دومین نمایشگاه عکس اکسپو 2010 شانگهای

21shahrivar89-4


دومین نمایشگاه عکس اکسپو 2010 شانگهای چین توسط شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در محل وزارت بازرگانی افتتاح شد.
به گزارش شابا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل نمایشگاه‌های بین‌المللی، این نمایشگاه با هدف آشنایی هرچه بیشتر بازدیدکنندگان با موضوع اکسپو و تلاشهای مسوولان برگزاری در معرفی هر چه باشکوه‌تر شدن سالن کشورمان در نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای به معرفی فعالیت‌های انجام‌شده می‌پردازد.
بنابر این گزارش، در این نمایشگاه سعی شده 10 نماد بکار رفته در سالن ایران در اکسپو 2010 شانگهای که شامل بنایی زیبا با قوس‌هایی محراب‌گونه است شبیه‌سازی شده تا بازدیدکنندگانی که از این نمایشگاه بازدید می‌کنند بیشتر با سالن ایران در نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای آشنا شوند.
این گزارش می‌افزای: در طراحی فضا داخلی سالن ایران از نمادهای آبی زلال با طرح یک حوض سنتی، جاسازی شیشه‌های رنگارنگ در سقف سالن و بازتاب نور بیرون، احداث ربعی از کره زمین، جلوه‌های گوناگونی از مرزبان ایران‌زمین، طرحی از بنای 33 پل اصفهان و طرحی از جاده ابریشم استفاده شده است.
لازم به ذکر است در این نمایشگاه، چیدمان عکس‌ها به صورتی می‌باشد که روند ساخت سالن، افتتاح نمایشگاه و برگزاری روز ملی ایران در اکسپو به تصویر کشیده شده است.
همچنین در دومین نمایشگاه عکس اکسپو شانگهای، علاوه بر عکس‌هایی مربوط به سالن ایران عکس‌هایی از سالن دیگر کشورهای جهان و همچنین فیلم‌هایی مربوط به اکسپو به نمایش درآمده است.
گفتنی است نمایشگاه عکس اکسپو در محل وزارت بازرگانی در میدان ولیعصر برگزار و پذیرای عموم علاقه‌مندان است.

خبرگزاری شابا