گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 24 شهریور ماه 1389

چين 150 ايرباس مي خرد

24shahrivar89


پاريس - دولت چين با نهايي كردن يك قرار داد كم سابقه با هزينه اي معادل 16 ميليارد دلار 150 فروند هواپيماي مسافر بري از شركت هواپيما سازي ايرباس مي خرد
چين پيش از اين در سالهاي 2005 و 2007 ميلادي نيز قرار داد هنگفتي را با ايرباس براي خريد بيش از 310 فروند امضا كرده بود.

در قرارداد جديد كه قرار است در سفر آتي رييس جمهوري چين به فرانسه به امضاي نهايي دو طرف برسد 5 تا 10 فروند هواپيماي پهن پيكر جديد از نوع آ 380 نيز پيش بيني شده است.
چين در پنج سال گذشته 150 فروند هواپيما از نوع ايرباس آ 320 و 160 فروند از نوع ايرباس آ 330 خريداري كرده است.
بر اساس اين گزارش قرارداد جديد شامل 120 فروند هواپيماي آ 320 براي پروازهاي متوسط و 20 فروند هواپيماي آ 330 و 10 فروند آ 350 براي پروازهاي بلند را شامل شود.
براساس اخبار غير رسمي كه برخي منابع فرانسوي به ان اشاره كرده اند 'هو جين تائو' رييس جمهوري چين در ماه نوامبر (آبان و آذر) از فرانسه ديدار مي كند.
پيش از اين سفر نيز وزير مشاور در امور حمل و نقل فرانسه قرار است در سفري به چين ضمن ديدار با همتاي چيني خود در باره تعميق همكاريها در زمينه حمل و نقل شهري و هوايي و اين قرار داد تازه گفت و گو كند.

خبرگزاری ایرنا


اتكاي چين به انرژي هاي فسيلي كاهش مي يابد

24shahrivar89-1


پكن - يك اقتصاددان ارشد چين تصريح كرد تا يك دهه ديگر اتكاي چين به انرژي هاي فسيلي كاهش خواهد يافت.
روزنامه 'چاينا ديلي ' چين روز سه شنبه به نقل از ' چانگ سي واي ' رييس مجمع مالي بين المللي چين نوشت : ميزان مصرف انرژي هاي فسيلي چين كه اكنون 91 درصد از كل انرژي مصرفي كشور است تا سال 2020 ميلادي به 85 درصد كاهش خواهد يافت.

وي كه معاون سابق مجلس چين است ، در حاشيه اجلاس اقتصادي ' داووس ' در شهر
' تيان جين ' در شمال چين گفت : چين نيازمند افزايش كارايي اين انرژي هاست و براي اين منظور بايد منابع جديد انرژي را توسعه دهد.
' چانگ ' افزود : تحقيقات نشان مي دهد آلودگي ناشي از اين انرژي هاي فسيلي خساراتي نزديك به 5/34 درصد از كل توليد ناخالص چين در سال 2005 را به اين كشور وارد كرده است.
به گفته اقتصاددان چيني،اين كشور قول داده است تجارت كربن رارونق داده وبا تحولات اقليمي مقابله كرده و بازار مناسبي براي تجارت مذكور باشد.
وي گفت:درصورتي كه ماليات كربن در كشور بر روي نيروگاه هاي حرارتي اعمال شود،مي توان با درامد حاصله از اين ماليات ، منابع انرژي باد و خورشيد را توسعه داد.


خبرگزاری ایرنا

ورشكستگي 40 هزار شركت دولتي در چين طي 8 سال!

نزديك پنج هزار شركت دولتي در چين از سال 2002 تا 2009 ميلادي هر ساله ورشكست شدند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، براساس تازه‌ترين اطلاعات دولتي منتشر شده تعداد ورشكستگي شركت‌هاي دولتي در چين از سال 2002 تا 2009 ميلادي با افزايش چشم‌گيري مواجه شد.
به گزارش شين‌هوا، گفته مي‌شود دليل اصلي ورشكستگي اين شركت‌ها سوء مديريت بوده است.
به اين ترتيب مي‌توان نتيجه گرفت كه طي 8 سال بين 2002 تا 2009 حدود 40 هزار شركت دولتي در چين اعلام ورشكستگي كردند.


خبرگزاری ایسنا


تاکيد ون جيا بائو بر پايبندي چين به توسعه متوازن چين و جهان

نخست وزير چين بر پايبندي کشورش به توسعه متوازن چين و جهان تاکيد کرد.
به گزارش ايسنا، ون جيابائو در مراسم گشايش نشست تابستاني داووس در چين اظهار کرد: چين ضمن پايبندي به توسعه متوازن کشور و جهان، تامين نيازهاي داخلي و نيز بين‌المللي را با تمام توان در دستور کار خود قرار داده و به تلاش‌هاي خود در اين زمينه ادامه خواهد داد.
وي تصريح کرد: چين به تمامي سياست‌هاي درهاي باز پايبند است و از مؤسسات کشورهاي مختلف براي برخورداري مشترک از فرصت‌ها و نتايج حاصله از شکوفايي و پيشرفت چين استقبال مي‌کند.
او در ادامه اظهار کرد: چين به نوآوري ادامه خواهد داد و تلاش فراواني را براي پيشبرد علم و فناوري و به‌سازي و ارتقاي ساختار صنعتي کشور بکار خواهد برد.
نخست وزير چين خاطر نشان کرد که چين صميمانه از مؤسسات بين‌المللي براي مشارکت فعال در روند اصلاحات و سياست درهاي باز چين استقبال مي‌کند و اميدوار است که تعداد بسياري از اين نهادها با رعايت قوانين و مقررات چين، در اين کشور به فعاليت پرداخته و از فرصت‌ها و نتايج شکوفايي و پيشرفت چين برخوردار گردند.
وي در همين حال در ديدار و گفت‌وگو با کلاوس شوآب ـ رييس مجمع جهاني اقتصاد ـ اعلام کرد که پيشرفت جهاني براي اين مجمع، از اهميت خاصي برخوردار است و چين نيز از مجمع جهاني اقتصاد و مواضع آن حمايت مي‌کند.
وي گفت: چين و مجمع جهاني اقتصاد با همکاري هم، اعتماد و قدرت را به جهان باز مي‌گردانند.
کلاوس شوآب نيز در اين ملاقات اظهار کرد: چين براي مقابله با بحران مالي جهاني، نقش مثبت و مسئولانه‌اي از خود نشان داد و يکي از قدرت‌هاي عمده ياري کننده در رشد اقتصاد جهان به حساب مي‌آيد.
وي نسبت به پيشرفت اقتصادي چين و جهان ابراز اطمينان کرد.

خبرگزاری ایسنا
سختگيرانه‌تر شدن مقررات بانکي در چين

دولت چين اعلام کرد مقررات بانکي را سختگيرانه‌تر مي‌کند.
به گزارش ايسنا، دولت چين قصد دارد به پيروي از 27 کشور بزرگ اقتصادي جهان براي سرمايه‌گذاري‌هاي نهادهاي مالي و بانکي مقررات سختگيرانه‌اي برقرار کند.
نهاد چيني "نظارت ملي بانک‌ها" قرار است در سال آينده مقررات جديدي را اعلام کند. بر اساس اين مقررات، از اين پس بانک‌ها بايد براي ضمانت ريسک‌هاي مالي، پشتوانه‌ مالي بيشتري ذخيره کنند.
اين اقدام در حالي اعلام مي‌شود که هيات‌هاي ناظر بر فعاليت‌ بانک‌ها و رؤساي بانک‌هاي مرکزي 27 کشور جهان در شهر بازل در سوييس گرد هم ‌آمدند و بر سر مقررات جديد و سختگيرانه‌تر فعاليت‌هاي مالي بانک‌ها به توافق رسيدند.
اين مقررات ازسال 2013 به اجرا در خواهد آمد.

خبرگزاری ایسنا


چين موتور محرك اقتصاد جهاني است

24shahrivar89-2


خبرگزاري فارس: نخست وزير چين تاكيد كرد اقتصاد چين موتور محرك اقتصاد جهاني است و پكن توانست كمك زيادي به اقتصاد جهاني بكند تا از بحران مالي و ركود اقتصادي سال 2007 خارج شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، ون ژيابائو تصريح كرد البته هنوز ريسكهاي زيادي اقتصاد چين را تهديد مي كند .

وي كه در مراسم افتتاح اجلاس سه روزه مجمع جهاني اقتصاد در شهر تيان جين سخن مي گفت افزود چين قصد دارد موانع و محدوديتهاي موجود براي جذب سرمايه گذاري هاي خارجي را برطرف كند . رشد اقتصادي سريع و فزاينده چين فرصتهاي اقتصادي و سرمايه گذاري زيادي را براي سرمايه گذاران بين المللي فراهم آورده و رشد و رونق اقتصادي چين به نفع كشورهاي همسايه بوده است . چين اكنون به موتور محرك اقتصاد جهان تبديل شده است و اين كشور بايد در مناسبات اقتصادي و تجاري جهان در نظر گرفته شود .
وي افزود اقتصاد چين اكنون در شرايط مناسبي قرار دارد و من اميدوارم با افزايش رشد اقتصادي و افزايش اشتغال ثبات پايدار بر اقتصاد چين حاكم شود .
چين توانست با اجراي بسته محرك مالي 586 ميليارد دلاري با بحران مالي و اقتصادي سال 2007 مقابله كند . رشد اقتصادي چين در سه ماه پاياني 2009 به بيش از 10.70 درصد رسيد . رشد اقتصادي چين از 11.9 درصد در سه ماه نخست 2010 به كمتر از 10.3 درصد در سه ماه دوم امسال رسيده است .
در شرايط فعلي افزايش بي سابقه قيمت مسكن و ارزش سهام در چين نگرانيها از تشكيل حباب در اقتصاد اين كشور را افزايش داده است. چين طي شش ماه نخست 2010 توانست با پيشي گرفتن بر ژاپن به دومين اقتصاد بزرگ جهان تبديل شود.

خبرگزاری فارس