گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 29 شهریور ماه 1389

تلاش چين براي ايجاد ساختار جهاني همكاري فني انرژي

29shahrivar89


پكن - چين اعلام كرد به تلاش هاي خود براي ايجاد ساختار جهاني همكاري هاي علمي و فني انرژي ادامه خواهد داد.
به گزارش ايرنا ،' جانگ لايوو ' معاون وزير علوم و فنون چين گفت : اين كشور از هيچ تلاشي براي پيشبرد همكاري هاي علمي و فني بين المللي در زمينه انرژي خودداري نخواهد كرد.

وي با اشاره به نياز به همكاري براي مصرف بهينه انرژي و كاهش آلودگي ها گفت : ما برنامه داريم براي ايجاد ساختار مذكور با كشورهاي ديگر همكاري كنيم .
وي گفت : اين ساختار به مصرف انرژي ، استفاده بهينه از منابع انرژي و حفاظت از محيط زيست در سراسر جهان مساعدت خواهد كرد.
مقام علمي چين گفت : اين كشور 104 توافقنامه همكاري علمي و فني با 97 كشور ديگر جهان دارد كه از جمله آن توافقنامه مشاركتي علمي و فني با اروپاست.
چين و آمريكا نيز يك مركز تحقيقات انرژي پاك ايجاد كرده اند و اين كشور با آلمان طرح توسعه خودروهاي الكتريكي را به اجرا گذاشته است.
دولت چين براي توسعه تحقيقات مرتبط با صرفه جويي در انرژي و كاهش آلودگي از 2005 تا 2010 ميلادي يك ميليارد و 470 ميليون دلار اختصاص داده است.
چين طرح خودروهاي پاك را نيز در 25 شهر به اجرا گذاشته است كه بر اساس آن تاكنون 5 هزار خودروي داراي سوخت هاي جديد انرژي وارد جاده ها شده است.خبرگزاری ایرنا


منازعه تجاري ميان چين و اتحاديه اروپا بالا گرفت

29shahrivar89-1


تهران – با انجام نهمين تحقيق و تفحص پيرامون كالاهاي چيني در يك سال گذشته، روابط بازرگاني ميان اين كشور و اتحاديه اروپا وارد مرحله تازه اي شد.
به گزارش روز يكشنبه گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، اتحاديه اروپا روز پنجشنبه گذشته تحقيقاتي را در مورد تعلق يارانه به مودم هاي بي سيم وارداتي از چين آغاز كرد.

اين اتحاديه در ماه ژوئن نيز تحقيقاتي را پيرامون دامپينگ كالاها در تجارت بين المللي و نيز موضوعات تاميني و حفاظتي در مورد همين كالاها آغاز كرده بود.
روزنامه مردم چاپ چين در همين رابطه نوشت: اين نخستين باري است كه اتحاديه اروپا همزمان سه تحقيق را در مورد يك كالا به مورد اجرا مي گذارد. اين پديده در ميان اعضاي سازمان تجارت جهاني هم بسيار نادر است.
اقدام هاي ياد شده، آخرين مورد از روندي تدافعي است كه اروپا عليه كالاهاي چيني در پيش گرفته است. بر اساس آمار موجود، اروپا تنها در 9 ماه اول سال جاري ميلادي، 8 مورد تحقيق و تفحص عليه كالاهاي چيني را تصويب كرده كه از مجموع تحقيق و تفحص هاي تجاري اتحاديه اروپا در سال پيش از آن بيشتر بوده است.
اين كالاها از كاغذ چاپ گرفته تا سراميك و سنگ هاي ساختماني را شامل مي شوند.
چنين رويكردي در اروپا باعث ايجاد نگراني هايي در چين شده و اين تصور را ايجاد كرده كه اتحاديه اروپا در روابط تجاري خود به سوي رويكردي حمايتي گام بر مي دارد.
افزايش تنش ميان دو طرف به سود هيچكس نيست ، گرچه اتحاديه اروپا عنوان مي كند كه در حال پشتيباني از منافع مشروع خود است، اما اوضاع ممكن است برخلاف آرزوي اروپايي ها پيش برود.
روزنامه مردم مدعي شد 27 كشور بلوك اروپا درك روشني از منافع خود ندارند.
اين روزنامه افزود: در حالي كه اروپا به خاطر نيروي كار ارزان در چين، هر روز بيش از پيش به توليد در اين كشور علاقمند مي شود، اتخاذ سياست هاي تدافعي به ضرر توليد كنندگان اروپايي در چين نيز خواهد بود.
در مورد مودم هاي بيسيم، انجام تحقيق و تفحص بر تجارت عادي تاثير خواهد گذاشت. يك شركت بلژيكي كه يگانه توليد كننده اين نوع مودم ها در اروپا است، تنها طرف سود برده خواهد بود و 27 عضو بلوك اروپا بهاي آن را خواهند پرداخت.
جالب اين است كه هربار اروپا دست به اقدامات دفاعي مي زند، تصميم اتحاديه از سوي اعضاي آن مورد اعتراض واقع مي شود و در ميان اعضا اتفاق نظر وجود ندارد.

خبرگزاری ایرنا


چين براي ساخت ايستگاه فضايي در سال 2020 برنامه ريزي مي كند

29shahrivar89-2


تهران - يك فضانورد چيني روز يكشنبه از عزم كشورش براي ساخت اولين ايستگاه فضايي مدارگرد پكن در سال 2020 ميلادي خبر داد.
به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، روزنامه 'مردم' چاپ پكن با اعلام اين خبر افزود، 'يانگ ليوي' اولين فضانورد چين كه در سال 2003 به فضا عزيمت كرد، روز گذشته ( شنبه ) در جريان ديدار از پايگاه فضايي اين كشور در شهر ' شيان' در مركز چين اعلام كرد كشورش قصد دارد ايستگاه فضايي مدارگرد چيني را در حدود سال 2020 ميلادي برپا كند.

وي همچنين از عزم چين براي پرتاب اتاقك فضايي ' تيانگونگ1' بدون حضور فضانوردان چيني توسط فضا پيماي 'شنژو 8'' Shenzhou-8' در نيمه دوم سال 2011 خبر داد.
بر اساس گزارش ها قرار است كه اولين آزمايش مكانيكي در عرصه علوم فضايي اين كشور با پرتاب فضا پيماي مذكور انجام شود كه گامي ضروري در جهت ساخت يك ايستگاه فضايي به شمار مي آيد.
افزون بر اينها، در سال 2012، فضا پيماهاي سرنشين دار و بدون سرنشين ' شنژو10 ' و 'شنژو 9' براي ملحق شدن به اتاقك فضايي تيانگوگ1 به منظور كسب آمادگي لازم در جهت ساخت ايستگاه فضايي مزبور به فضا پرتاب خواهند شد.


خبرگزاری ایرنا


چين نگران تحقيقات اتحاديه اروپا در زمينه قوانين تجارت

چين نگران تحقيقات اتحاديه اروپا درباره مودم‌هاي بي‌سيم شبکه توليد اين كشور است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اتحاديه اروپا مظنون است که چين به توليدکنندگان مودم‌هاي بي‌سيم شبکه خود يارانه پرداخت کرده و به اين ترتيب قوانين تجارت آزاد را نقض کرده است.
در همين حال وزارت بازرگاني چين نگراني خود را درباره نتايج اين تحقيق اعلام کرد.
وزارت بازرگاني چين در عين حال هشدار داده که تصميم آينده اتحاديه اروپا هرچه که باشد نبايد به روابط تجاري ميان چين با اين اتحاديه لطمه بزند.
مودم‌هاي بي‌سيم وسايلي براي دريافت اطلاعات مانند سيگنال‌هاي راديويي هستند.
اتحاديه اروپا با 27 عضو بزرگترين شريک تجاري چين محسوب مي‌شود. چين نيز دومين شرکت تجاري بزرگ براي اتحاديه اروپا به شمار مي‌رود.

خبرگزاری ایسنااداره آمار چين پيش‌بيني كرد:  رشد اقتصادي 10 و تورم سه درصدي اين كشور در سال جاري

اداره آمار چين اعلام كرد كه رسيدن رشد اقتصادي اين كشور به 10 درصد در سال جاري ميلادي مي‌تواند نتيجه خوبي براي اين كشور باشد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ما جيانتانگ، مديركل اداره ملي آمار چين همچنين اعلام كرد كه اميدوار است نرخ تورم در چين امسال به حدود سه درصد برسد.
اين در حاليست كه رشد توليد ناخالص داخلي چين در سه ماهه دوم امسال به 10.3 درصد كاهش يافت. رشدي كه در سه ماهه اول امسال به رقم 11.9 درصد رسيده بود.
به گفته مديركل اداره آمار چين سرمايه‌گذاري در بخش مسكن حدود 20 درصد از مجموع سرمايه‌گذاري‌ها در اين كشور را به خود اختصاص مي‌دهد.

خبرگزاری ایسنا
خواب‌هاي جنرال‌موتورز براي بازار چين

بزرگترين خودروساز آمريكا براي افزايش 10 تا 15 درصدي فروش خود در چين در سال‌ آينده ميلادي برنامه‌ريزي كرده است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كوين ويل، رييس جنرال‌موتورز چين در اين باره گفت:‌ بازار چين امسال روند رو به رشدي دارد و ما پيش‌بيني مي‌كنيم اين رشد سال آينده نيز ادامه پيدا كند.
وي ابراز اميدواري كرد كه جنرال‌موتورز بتواند در سال 2011 بين 10 تا 15 درصد فروش خود را در چين افزايش دهد.
وي همچنين بر ضرورت افزايش ظرفيت توليد جنرال‌موتورز در چين تاكيد كرده و افزود: ‌جنرال‌موتورز قصد دارد توليد خود را در شركت‌هاي مشاركتي با شركت‌هاي چيني افزايش دهد.
به گزارش رويترز، از جمله مشاركت‌هاي مهم جنرال‌موتورز به چين به مشاركت اين شركت با صنايع خودروسازي شانگهاي و گروه فاو اشاره كرد.

خبرگزاری ایسنا
فروش 25 ميليون دلار فرش دستباف در اكسپو؛ معرفي پتانسيل‌هاي سرمايه‌گذاري استانها

29shahrivar89-3


خبرگزاري فارس: نايب رئيس اتاق مشترك ايران و چين بابيان اينكه تحريم‌ها هيچ تأثيري در روند كاري ما ندارد، گفت: پيش بيني ما اين است بيش از 25 ميليون دلار فرش دستباف ايراني در اكسپو به فروش برسد.
مجيدرضا حريري در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به برگزاري نمايشگاه بين‌المللي قطعات خودرو پكن اظهار داشت: نمايشگاه بين‌المللي قطعات خودرو پكن بزرگترين نمايشگاه در اين رشته است كه مورد تأييد وزارت بازرگاني چين است.

وي افزود: در سه دوره گذشته اين نمايشگاه كشور ما حضور فعال داشته است، امسال به عنوان غرفه‌دار شركت نكرده‌ايم چرا كه امسال تصميم گرفتيم تا وظيفه معرفي اين بخش را به صنف مورد نظر بسپاريم كه متأسفانه شركت‌ نكردند.
نايب رئيس اتاق مشترك ايران و چين گفت: هيئت ايران براي بازديد از نمايشگاه اكسپو شانگهاي و نمايشگاه قطعات خودرو پكن روز دوشنبه به سمت كشور چين حركت مي‌كند.
وي با اشاره به نمايشگاه سرمايه‌گذاري چين گفت: غرفه ايران در اين نمايشگاه به لحاظ شكل و محتوا بهترين غرفه بود و بايد توجه داشته باشيم جذب سرمايه‌گذاري خارجي وظيفه دولت است نه بخش خصوصي اما با توجه به ارتباطي كه داشتيم و همكاري سازمان سرمايه‌گذاري خارجي امسال حضور بسيار موثر و پررنگ به تفكيك پتانسيل‌هاي سرمايه‌گذاري استان شركت كرديم.
حريري گفت: شركت در نمايشگاه‌هاي از اين است در واقع تمريني است براي حضور در مجامع كه اقدام به جذب سرمايه‌گذاري مي‌كنند ما بايد جذب سرمايه‌گذاري را ياد بگيريم.

* بايد تمرين جذب سرمايه گذاري كنيم

وي با بيان اينكه برگزاري روز ملي ايران در نمايشگاه سرمايه‌گذاري چين مورد استقبال رسانه‌هاي آن كشور قرار گرفت گفت: به نظرم همين كه بدانند ايران در نمايشگاه‌هاي مهم جهاني حضور دارد و به دنبال جذب سرمايه‌گذاري خارجي است يك دستاورد است. با استمرار شركت در مجامع جهاني جذب سرمايه‌گذاري مي‌‌توان به نتايج قابل قبولي رسيد.
نايب رئيس اتاق مشترك ايران و چين گفت: حضور در نمايشگاه‌هاي جهاني و معرفي ايران در شرايطي كه قدرت‌هاي غربي‌ ما را تحريم كرده‌اند نشان دهنده اين است كه اين تحريم‌ها هيچ تأثيري در روند كاري ما ندارد.

* روزانه بين 25 تا 50 هزار نفر از غرفه ايران بازديد مي‌كنند

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا بازديدكنندگان اكسپو شانگهاي ريزش داشته‌اند گفت: اتفاقا روز به روز به تعداد بازديدكنندگان افزوده مي‌شود و ركورد بازديد روزانه به 500 تا 600 هزار نفر رسيده است كه بطور ميانگين روزانه بين 25 تا 50 هزار نفر از غرفه ايران بازديد مي‌كنند.
حريري با اشاره به فروش فرش نفيس‌ ايران به اكسپو گفت: پيش‌بيني ما اين است كه تا يك ماه ديگر بيش از 25 ميليون دلار فرش ايراني در اكسپو فروخته شود لذا بايد به فكر حفظ بازار چين باشيم چرا كه در سال گذشته بيش از 30 درصد از كالاي لوكس جهان در چين فروخته شده است.
وي افزود: صادركنندگان فرش دستباف فقط در عرضه فرش نفيس ايراني مي‌توانند رقابت كنند چرا كه عرضه كالاي نامرغوب باعث از دست دادن بازار جديد و ارزنده چين مي‌شود.


خبرگزاری فارس