گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 30 شهریور ماه 1389

چين فضا را فتح مي كند

چين پس از راه يابي به فضا و اجراي برنامه هاي كاوشگرانه در ماوراي جو، اكنون قصد دارد كاوشگري را تا سال 2015 بر روي سياره زهره فرود بياورد. مقامات فضايي چين ارسال يك كاوشگر به مريخ و فرود انسان بر روي ماه را از جمله برنامه هاي آتي خود اعلام كرده اند.

30shahrivar89
به گزارش روز دوشنبه ايرنا از وبگاه روزنامه خلق چين، 'يانگ لي وي' نخستين فضانورد چيني كه در سال 2003 به فضا رفت مي گويد: نخستين آزمايشگاه فضايي بدون سرنشين چين موسوم به 'تيانگونگ-1' در سال 2011 پرتاب خواهد شد.
فضاپيماي سرنشين دار شنژوي 9 و بدون سرنشين شنژوي 10 در سال 2012 پرتاب خواهند شد و تا سال 2020 نيز چين نخستين ايستگاه فضايي خود را در مدار زمين راه اندازي خواهد كرد.
'يه پيجيان' فرمانده برنامه كاوشگر ماه مي گويد: مدار گرد ماه تا سال 2020 به تنها قمر زمين فرستاده خواهد شد.
چين نخستين فضانورد خود را در سال 2025 بر روي كره ماه فرود خواهد آورد، كاوشگر مريخ را در سال 2013 و كاوشگر زهره را تا سال 2015 نيز پرتاب خواهد كرد.
پيش از اين 'وو ويرن' مهندس ارشد برنامه اكتشاف ماه گفته بود، كار بر روي مدارگرد ماه وارد مرحله آزمايش پيش از پرتاب شده است و نخستين پرتاب آزمايشي آن تا پيش از پايان سال ميلادي انجام خواهد شد.
با اين حال تحليلگران با رد نگراني هاي بين المللي مبني بر اينكه چين در تلاش براي رقابت نظامي فضايي است، تاكيد دارند اين ماموريت ها براي اهداف علمي و بشر دوستانه است.

خبرگزاری ایرنا





شمار مشتركان تلفن همراه چين به 804 ميليون نفر رسيد

30shahrivar89-1


جمعيت مشتركان تلفن همراه چين در پايان ماه ميلادي گذشته به 804 ميليون نفر افزايش يافت.
به گزارش سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، چايناموبايل كه بزرگ‌ترين اپراتور تلفن همراه چين است، اعلام كرد كه كل شمار مشتركانش در ماه اوت به 564.3 ميليون نفر رسيد كه شامل 13.4 ميليون مشترك خدمات نسل سوم مي‌شود.
چاينا يونيكام كه اپراتور تلفن همراه شماره دو اين كشور است نيز شمار كل مشتركانش در اين ماه را 160.2 ميليون نفر اعلام كرد كه 9.5 ميليون مشترك خدمات نسل سوم را شامل مي‌شود.
شمار كل مشتركان چاينا تلكام نيز به 79.9 ميليون نفر افزايش يافت و طبق اعلام چاينا تلكام، شمار مشتركان خدمات نسل سوم اين اپراتور تا پايان ماه ژوئن به 7.2 ميليون نفر رسيد.

خبرگزاری ایسنا







بازدید رئیس ستاد نمایشگاه اکسپو از سالن ایران

30shahrivar89-2


رئیس ستاد نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای چین از سالن ایران در اکسپو بازدید کرد.
به گزارش شابا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت نمایشگاه ها، این مقام چینی ضمن بازدید از خط سیر سالن ایران، معماری اصیل ایرانی در طراحی سالن را از مزیت های اصلی این سالن برشمرد.

اجرای موسیقی کرمانی در پاویون ایران

گروه دلنوا به اجرای موسیقی کرمانی در سالن ایران و میدان آسیا پرداختند که با استقبال خوب بازدیدکنندگان مواجه گردید،
این گزارش می افزاید: مطابق برنامه قبلی، در خاتمه اجرای گروه موسیقی، مسابقه ایران شناسی برگزار شد.

تایلند روز ملی خود را جشن گرفت

نخست وزیر تایلند از استقبال 4 میلیونی بازدیدکنندگان از غرفه کشورش در روز ملی تایلند در اکسپو شانگهای، ابراز خوشنودی کرد و اظهار داشت: موفقیت تایلند در اکسپو ما را تشویق می کند به عنوان میزبان المپیک 2020 کاندید شویم.
لازم به ذکر است غرفه تایلند به شکل عمارت سنتی تایلند طراحی شده که روبات جنگجویی در آن قرار دارد. موضوع این غرفه، تایلند: روش زندگی پایدار است که موضوعات مختلفی همچون تاریخ، فرهنگ، اقتصاد، توسعه شهری، توریسم و حفاظت محیط زیست را دربر می گیرد.

روز ملی بنگلادش

روز ملی بنگلادش در اکسپو برگزار شد در این روز هنر های سنتی و معاصر این کشور به نمایش درآمد.

خبرگزاری شابا