گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 31 شهریور ماه 1389

روسيه و چين پالايشگاه احداث مي كنند

31shahrivar89


تهران - روسيه و چين براي سرمايه گذاري 5 ميليارد دلاري به منظور احداث يك پالايشگاه در چين به توافق رسيدند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از مسكو، شركت 'روزنفت' بزرگترين توليد كننده نفت خام روسيه اعلام كرد اين شركت و شركت ملي نفت چين (سي.ان.پي.سي) در خصوص احداث پالايشگاهي با ظرفيت 13 ميليون تن در سال در شهر بندري 'تيانجين' در نزديكي پكن در چين توافق كردند.

يكي از معاونان 'ايگور سچين' معاون نخست وزير روسيه اعلام كرد سرمايه كلي براي اين پروژه 5 ميليارد دلار خواهد بود كه 49 درصد سهام پروژه متعلق به روسيه و 51 درصد آن متعلق به چين خواهد بود.
وي افزود: بعد از ساختن پالايشگاه دو كشور قصد دارند در مرحله دوم اين پروژه 500 جايگاه پمپ بنزين نيز در چين بسازند.
سچين در حال حاضر پيش از بازديد تعيين شده 'دميتري مدوديف' رييس جمهوري روسيه در 26 الي 28 سپتامبر (چهارم تا ششم مهر ماه) ، در چين به سر مي برد و در حال مذاكره با مقامات چيني در خصوص ساخت پالايشگاه جديد در چين است .
معاون' ايگور چنين' كه خواست نامش ذكر نشود، خاطر نشان ساخت كه روسيه 70 درصد نفت خام اين پالايشگاه را تامين مي كند و 30 درصد ديگر آن از خاور ميانه وارد مي شود .
شركت روزنفت در بيانيه اي اعلام كرد كه ساخت اين پالايشگاه در سال 2015 تمام خواهد شد.
گفتني است در سال هاي اخير روسيه دنبال اين بوده است كه قلمرو مصرف كننده هاي سوخت خود را فراتر از قاره اروپا ببرد و همچنين چين نيز مايل است براي تامين انرژي مورد نياز اقتصاد در حال رشدش منابع سوختي خود را تضمين كند.
'ادوارد خدايناتف' رييس شركت روزنفت در مراسمي اعلام كرد كه ساخت اين پالايشگاه نقطه عطفي در تاريخ روابط روسيه و چين خواهد بود .
دميتري مدوديف رئيس جمهوري روسيه در سفر به از شهر هاي داليان ، پكن و شانگهاي ديدن خواهد كرد .


خبرگزاری ایرنا
نگاهي به تعطيلات پاييزي در چين و تشديد تدابير امنيتي در اين كشور

31shahrivar89-1


پكن - با نزديك شدن به ايام تعطيلات پاييزي و روز ملي (اول اكتبر) در چين، تدابير امنيتي در سراسر اين كشور تشديد شده است.

به گزارش ايرنا از پكن، تعطيلات سه روزه پاييزي از فردا (چهارشنبه) در چين آغاز مي شود و پس از آن هفته آينده مردم چين خود را براي تعطيلات يك هفته اي روز ملي كه به تعطيلات طلايي شهرت دارد، آماده مي كنند.

وزارت امنيت عمومي چين با انتشار بيانيه اي از نيروهاي خود خواسته است نظارت بر اماكن عمومي را تقويت كنند.
پليس قصد دارد تدابير امنيتي را به خصوص در روزهاي تعطيلات پاييز ( 22 تا 24 سپتامبر) و روز ملي (اول تا هفتم اكتبر) تشديد كند.
با نزديك شدن به ايام تعطيلات، سيل خودروهاي سواري و باري در شهرها سرازير و امنيت در مكان هاي عمومي از اولويت ويژه برخوردار شده است.
ازسوي ديگر چين همچنان ميزبان نمايشگاه جهاني اكسپو در شهر شانگهاي در شرق اين كشور است.
پليس تامين امنيت را در سال جاري به دليل نزديك شدن به زمان برگزاري شانزدهمين دوره بازي هاي آسيايي درماه نوامبر در جنوب چين مهم دانسته است.
قرار است با نزديك شدن به اين رقابت ها كه از 12 تا 27 نوامبر برگزار مي شود، گشت هاي پليس در فروشگاه ها، خيابان هاي پرازدحام، ايستگاه هاي راه آهن و اتوبوس و مكان هاي گردشگري حضور فعال و گسترده داشته باشند.
علاوه بر تدابير امنيتي كه ازسوي نيروهاي پليس و امنيتي چين انديشيده شده است، فعاليت دوربين هاي نصب شده در سراسر خيابان ها و فروشگاه ها و اماكن عمومي ، كار نظارت بر نظم و امنيت شهرها را تا حدودي آسان كرده است.
مشاهدات خبرنگار ايرنا در ميدان 'تيان آنمن' بزرگترين و مشهورترين ميدان پايتخت چين حاكيست كه نيروهاي پليس با استقرار در اين ميدان ، عبور و مرور افراد و وسائط نقليه را به دقت زيرنظر دارند.
پليس پكن با استقرار دستگاه هاي بازرسي (ايكس ري) در مبادي ورودي به محوطه ميدان تيان آنمن، ساك و وسايل همراه گردشگران را مورد بازرسي قرار مي دهد.
براساس اين گزارش ، تدابير امنيتي در ايستگاه هاي راه آهن، خطوط مترو و فرودگاه هاي اين كشور نيز افزايش يافته است.
گزارش هاي دريافتي حاكيست كه بسياري از مردم چين با استفاده از اين تعطيلات، براي سفر به شهرهاي ديدني و ديدار با اقوام خود برنامه ريزي كرده اند.
در فاصله ميان دو تعطيلات پاييزي و روز ملي در چين، چيني ها شش روز كاري خواهند داشت كه اگر آن را تعطيل كنند و يا مرخصي بگيرند، دستكم 16 روز فرصت سفر خواهند داشت.
پيش بيني شده است نزديك به 210 ميليون نفر در اولين دور از تعطيلات پاييزي در داخل چين سفر كنند.

خبرگزاری ایرنا


مشاركت شركت خودروسازي نيسان در توليد باتري خودرو الكتريكي در چين

31shahrivar89-2


تهران - شركت خودروسازي نيسان اعلام كرد كه در نظر دارد با مشاركت شركت چيني دانگ فانگ اقدام به توليد باتري خودرو الكتريكي در چين كند.
به گزارش روز سه شنبه گروه اقتصادي ايرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، شركت نيسان كه سومين خودروساز ژاپن بشمار مي رود، هم اكنون در حال گفتگو با طرف چيني است تا فن‌آوري توليد باتري‌ خودروهاي الكتريكي را در كارخانه مشترك خود با شركت دانگ فانگ بكار گيرد.

'كارلوس چوسن' مدير اجرايي شركت نيسان در اين زمينه گفت: هيچ محدوديتي براي آوردن فن‌آوري توليد اين باتري‌ها به چين وجود ندارد.
وي ادامه داد: آينده توليد خودرو الكتريكي در چين درخشان بنظر مي رسد.
اين در حالي است كه چين در يك برنامه كاري 10 ساله در نظر دارد با وضع قوانين و مقررات خودروسازان خارجي را به انتقال فن‌آوري توليد خودروهاي الكتريكي و دوگانه تشويق كند.
اين امر موجب نگراني بسياري از خودروسازان بين المللي شده است.
برخي از مديران شركت‌هاي خودروساز بين المللي تاكيد كرده‌اند كه در پيش نويس طرح 10 ساله دولت چين آمده است كه اين كشور مي تواند خودروسازان خارجي را كه در چين اقدام به توليد خودرو الكتريكي مي كنند با ايجاد خطوط توليد مشترك مجبور به انتقال فن‌آوري كند.
از سوي ديگر، شركت چيني دانگ فانگ در نظر دارد تا سهم خود از بازار خودرو چين را از 6 درصد كنوني به 10 درصد برساند.
اين شركت همچنين قصد دارد تا كارخانه‌هاي بيشتري در چين احداث كند.
گفتني است شركت دانگ فانگ در سال گذشته بيش از 519 هزار دستگاه خودرو توليد كرد و در نظر دارد ميزان توليد خود در سال‌جاري را به 600 هزار دستگاه برساند.


خبرگزاری ایرنا

بادامچيان: راه ابريشم بزودي ريلي مي‌شود

31shahrivar89-3


خبرگزاري فارس: نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه ديپلمات ها و بازرگانان ما بايد در مراودات خود با اقتدار صحيت كنند، گفت: قرار است تا راه آهن ايران، افغانستان ، تاجيبكستان و چين بزودي راه اندازي شود و در واقع راه ابريشم ريلي ايجاد شود
به گزارش خبرنگار اعزامي فارس به چين، اسدالله يادامچيان در ضيافت شام سركنسولگري شانگهاي اظهار داشت: رابطه ايران و چين رابطه ويژه اي است و در چند هزار سال گذشته هيچ گاه خصمانه نبوده است.

وي با بيان اينكه دو كشور از فرهنگ و تمدن غني برخوردارند، گفت: قرار است تا راه آهن ايران، افغانستان ، تاجيكستان و چين بزودي راه اندازي شود و در واقع راه ابريشم ريلي ايجاد شود.
اين نماينده مجلس با بيان اينكه ايران و چين دو كشور تاثير گذار در صحنه بين المللي هستند، گفت: تحريم كار امروز تحريم كنندگان نيست، اينها 31 سال است كه اين سياست را دنبال مي كنند و تحريم كنندگان بدنبال آن هستند تا با تغيير رويه ما زمينه مذاكره را فراهم كنند كه ما هيچگاه از مسير خود برنمي گرديم.
بادامچيان گفت: ديپلمات ها و بازرگانان ما بايد در مراودات خود با اقتدار صحيت كنند. اقتدار با قدرت تفاوت دارد و توجه داشته باشيم كه آمريكا قدرتمند است ولي امام اقتدار داشتند. امروز رئيس جمهور ما حرف هايي را در سازمان ملل مي زند كه كسي اقتدار زدن اين حرف ها را ندارد.
وي با بيان اينكه امريكايي ها از رابطه ايران و چين هراس دارند گفت: غير از رژيم صهيونيستي ما با هيچ كشوري به لحاظ برقراري ارتباط مشكل نداريم.
اين نماينده مجلس در پايان تاكيد كرد براي گسترش روابط ايران و چين از توانمندي هاي بخش خصوصي استفاده شود.

خبرگزاری فارس


چين به دنبال خريد بخشي از سهام جنرال موتورز

خبرگزاري فارس: شركت سايك بزرگترين خودروساز چين قصد دارد طي ماههاي آيده بخشي از سهام شركت جنرال موتورز آرميكا را خريداري كند.

31shahrivar89-4

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه وال استريت ژورنال، شركت سايك از دهه 1990 ميلادي توليد مشترك خودرو با جنرال موتورز را در چين آغاز كرده است .

منابع آگاه و نزديك به شركت سايك چين اين خبر را تاييد كرده اند . قرار است پيشنهاد رسمي سايك براي خريد بخشي از سهام جنرال موتورز پس از برگزاري انتخابات ميان دوره اي كنگره آمريكا در دوم نوامبر ارائه شود .
هم اكنون 61 درصد سهام جنرال موتورز در اختيار وزارت دارايي آمريكا است . مقامهاي آمريكايي به شدت نگران انتقادات افكار عمومي و جمهوري خواهان در صورت فروش سهام جنرال موتورز به شركت سايك چين هستند .
مقامهاي وزارت دارايي آمريكا و جنرال موتورز از ارائه هر گونه توضيحي در اين خصوص خودداري كردند . وزارت دارايي آمريكا سال گذشته 50 ميليارد دلار به سه شركت خودروسازي بحران زده اين كشور كمك مالي ارائه كرده است .

خبرگزاری فارس