فرصت‌های جدید پیش روی تجارت خارجی؛ تسهیل تجارت با تعامل گمرک و بخش خصوصی

رئیس کل گمرک: روند کار فعالان اقتصادی را در تجارت و بازرگانی کشور با ایجاد پل ارتباطی قوی میان مدیران گمرک و اتاق‌های بازرگانی تسهیل می‌کنیم.
فرود عسگری با بیان اینکه افزایش تعاملات گمرک و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی می تواند فرصت های جدیدی را پیش روی تجارت خارجی کشور قرار دهد افزود: یکی از مباحث مهمی که میان گمرک و بخش های خدمات گیرنده وجود دارد؛ استفاده از دیدگاه های پارلمان بخش خصوصی و فعالان این حوزه است ضمن اینکه در نشست های مشترک بسیاری از موارد و چالش هایی که در حوزه تجارت وجود دارد مشخص خواهند شد و بازخورد مقررات و اجرای بخشنامه ها و آیین نامه های جدید را هم در جلسات با بخش خصوصی می توانیم متوجه شویم.
وی اضافه کرد: در واقع این فعالان اقتصادی هستند که با این قوانین، مقررات و بخشنامه ها سر و کار دارند و می توانند اعلام کنند که تغییرات صورت گرفته مفید بوده است یا خیر و ما را آگاه کنند ضمن اینکه اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی می تواند با ارائه دیدگاه های کارشناسی دقیق، یکی از مشاوران گمرک جمهوری اسلامی ایران باشد.
عسگری به صدور و نظارت بر کارت بازرگانی به عنوان یکی از مباحث اصلی بین گمرک و اتاق های سراسر کشور اشاره کرد گفت: یکی از مسائلی که اتفاقا ما جلسات متعددی هم در ارتباط با آن با اتاق های بازرگانی سراسر کشور داشته ایم و چند سالی هم هست روی آن کار می کنیم؛ مربوط به کارت های بازرگانی است. ما به دنبال این هستیم که با فعالیت مشترک و همفکری با اتاق و دستگاه های مرتبط دیگر مشکلات کنونی را که در این زمینه وجود دارد حل کنیم تا جلوی سوء استفاده های احتمالی گرفته شود و امور بازرگانان با سابقه کشور تسهیل شود.
وی افزود: پیشنهاد ما در گمرک این است که اولا کارت های بازرگانی برای کسانی صادر شود که توسط اتحادیه های مربوط تایید شوند، دوما یک سقفی برای افرادی که در سال اول وارد حوزه تجارت شده اند در نظر گرفته شود تا فعالیت آن ها در سال اول رصد شده و اگر در این مدت تخلفی نداشتند، کارت هایی با سقف بیشتر تجارت به آن ها داده شود.
عسگری گفت: یکی دیگر از پیشنهادهای ما رتبه بندی کارت های بازرگانی است، یعنی کارت های طلایی برای فعالان اقتصادی معتبر صادر شود و در تبه های بعدی هم افرادی با کارت های نقره ای و رتبه های بعدی قرار گیرند.
برنامه جدید گمرک برای تجهیز گمرکات به ایکس ری های کامیونی پیشرفته
رییس کل گمرک ایران از برنامه جدید گمرک برای تجهیز گمرکات به ایکس ری های کامیونی پیشرفته خبر داد.
فرود عسگری گفت: در این زمینه 2 دستگاه پیشرفته ایکس ـ ری (x-ray) با فناوری روز به گمرک بازرگان اختصاص یافته است که تا اردیبهشت سال آینده راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه نمونه ای از این دستگاه پیشرفته در روزهای گذشته در گمرک شهید رجایی نیز راه اندازی شد افزود: این دستگاه ها می توانند کامیون ها را به صورت پیشرفته و با جزئیات کامل اسکن کنند و اطلاعات اسکن انجام شده را در اختیار بخش فنی قرار دهند .
عسگری گفت: مقدمات تجهیز گمرک مرز بازرگان به این دستگاه ها در دست اجراست و در اوایل سال آینده شاهد افتتاح آنها خواهیم بود .
دسترسی آنلاین به ارزش گمرکی کالاها
گمرک ایران اعلام کرد : ارزش گمرکی کالاها با هدف دسترسی آسان شهروندان به قیمت انواع کالاهای وارداتی در بستر اینترنت قرار گرفته و در دسترس همگان است.
گمرک ایران برای تسریع در فرایند های گمرکی و ایجاد تسهیلات ویژه در فضایی تعاملی و نیز به منظور ارائه خدمات بهتر، از صفحه شناسه - ارزش که با روش های مارکتینگ بر روی بستر اینترنت طراحی شده استفاده می کند تا اطلاعات ارزش کالاهای وارداتی بدون هیچ محدودیتی و صرفا از طریق اینترنت در دسترس شهروندان قرار گیرد. شهروندان می توانند با استفاده از آدرس سایت شناسه- ارزش به آدرس : tsc.irica.co اقدام به جستجوی ارزش و قیمت وارداتی کالاها در گمرک کنند .
بر اساس این گزارش با کمک گمرک الکترونیک و حذف عوامل انسانی، ارزش کالاهای وارداتی به صورت آنلاین و الکترونیکی و با استعلام از اتحادیه ها ، تولید کنندگان و صاحبان صنایع انجام می شود و با این اقدام ضمن حذف دخالت عامل انسانی ، ارزش گذاری کالاها در تمامی گمرکات به صورت یکسان و سیستمی انجام و تمامی این اطلاعات در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ثبت می شود این اطلاعات در هر زمان و مکانی قابل رهگیری است و در صورت هر گونه اعتراض و یا انتقاد از نحوه ارزش گذاری کالاها به آسانی قابل رصد است .
این اقدام گمرک با هدف دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات امور گمرکی و در چارچوب حقوق شهروندی صورت می گیرد تا اطلاعات ارزش گذاری کالاها به نحو شایسته و آسان تری در اختیار مردم در بستر اینترنت قرار گیرد و جستجوی کالاها هم در فضای آسان تری انجام پذیرد . دسترسی به ارزش کالاهای وارداتی پس از الکترونیکی شدن گمرک و راه اندازی سامانه آنلاین ارزش امکان پذیر شده و کالاها به شکل آسان تری طبقه بندی شده و امکان جستجوی انواع کالاها به شکل آسان تری فراهم شده است .
یکی از مهمترین نتایج حذف عامل انسانی در ارزش گذاری کالایی ، پیشگیری از تخلفات و مبارزه با فساد بود همچنین افزایش درآمدهای گمرکی بوده است .
متقاضیان می توانند کالاهای وارداتی خود که در دسته بندی های این صفحه لحاظ نشده است را به کاربری @poshtibanArzesh با قید تعرفه اعلام نمایند.
گفتنی است قبل از راه اندازی گمرک الکترونیک ، امکان دسترسی به ارزش گمرکی کالاها در گمرک فراهم نبود و حتی بازرگانان و تجار نمی توانستند به اطلاعات ارزش پایه کالاها در گمرک دسترسی داشته باشند اما امروز به کمک گمرک الکترونیک این امکان فراهم شده و نه تنها تجار و بازرگانان بلکه تمامی شهروندان به آسانی می توانند در بستر اینترنت به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند .

خبرگزاری صدا و سیما