شریعتمداری:صادرات بخش صنعت تا 25 درصد قابل افزایش است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سهم 17 درصدی بخش صنعت از کل صادرات کشور گفت: این شاخص تا 25 درصد قابل افزایش است که در این پیوند باید به افزایش سهم صادرات صنعتی کشور، افزایش صادرات غیرنفتی و تنوع بازارهای صادراتی توجه جدی تری داشته باشیم.

به گزارش تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمد شریعتمداری» امروز (یکشنبه) در مراسم تجلیل از یکصد شرکت برتر ایران ابراز امیدواری کرد که این آیین با ابتکارات و نوآوری‌ها و الگوبرداری از روش‌های نوین در جهان به یک برنامه مدون و منظمی برای رتبه بندی شرکت‌های برتر ایرانی برسد.
وی با اشاره به سخنان رییس هیات عامل ایدرو مبنی بر اینکه کشور در حال برداشتن گام‌های موثر روبه جلو است و چرا بذر یاس و نا امیدی در جامعه می‌کاریم، تصریح کرد: بیش از یکصد میلیارد دلار درآمد ارزی داریم و میزان نیازهای ارزی کشور از 75 میلیارد دلار افزون نیست.
به گفته این مقام مسئول، با وجود مقادیر قابل توجهی مازاد ارزی در کشور، کنترل بازار ارز با سیاست‌های معقول به راحتی ممکن است.
شریعتمداری با بیان اینکه رشد منفی 10 درصدی صنعتی کشور متوقف و مثبت شده است، گفت: در سال‌های اخیر حدود 5 تا 6.5 درصد رشد صنعتی داشتیم و قطار توسعه کشور در حوزه صنعت بر مسیر خود قرار گرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه بیش از 16 هزار تقاضای تأسیس واحدهای صنعتی در کشور وجود دارد، افزود: این تقاضاها در 10 ماه امسال بوده که 99.6 آن‌ها توسط بخش خصوصی داده شده است.
شریعتمداری با اشاره به تصویب 9.7 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت در فضای پسابرجام، گفت: حدود 2 میلیارد دلار آن در حوزه صنعت بوده است و در این مدت 224 واحد جواز تأسیس با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی گرفتند که 40 درصد آن در مراحل مختلف اجرا قرار دارد و 50 واحد آن به بهره برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم بیش از 300 هزار میلیارد ریال (سه برابر گذشته) برای توسعه عمرانی کشور تخصیص داده شده، گفت: در بودجه 97علاوه بر 400 هزار میلیارد ریال منابع برای فعالیت های عمرانی به منظور توسعه فعالیت های عمرانی با روش مشارکت بخش عمومی- خصوصی منابع قابل ملاحظه ای با مشارکت صندوق توسعه ملی، دولت و بخش خصوصی نیز پیش بینی شده که مجموعه فعالیت‌های عمرانی و سازندگی کشور را حدود 360 درصد رشد می‌دهد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بهره‌برداری از چهار هزار و 700 واحد جدید صنعتی در 10 ماه امسال، گفت: تکمیل 6 هزار واحد نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت تکلیف شده بود که 103 درصد نسبت به برنامه جلوتر هستیم.

** لزوم ارتقای بهره وری

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به موضوع افزایش بهره وری در صنعت گفت: بالا بودن قیمت تمام شده کالاها و خدمات ایرانی یکی از مشکلات در بازارهای داخلی و خارجی است که باید به سمت بهره وری حرکت کنیم؛ هرچند در کشور با محدودیت آب و ارزان بودن انرژی مواجه ایم.
شریعتمداری با اشاره به افزایش مقیاس واحدهای صنعتی افزود: باید به سمت ادغام شرکت‌ها و تشکیل شرکت‌های بزرگ، تقویت تشکل‌های صادراتی فراگیر و حمایت از تشکیل شرکت‌های بزرگ صادراتی در کشور حرکت کنیم.
وی بر مشارکت بنگاه‌ها در زنجیره ارزش افزوده جهانی تاکید کرد و بیان داشت: بخش قابل ملاحظه‌ای از صادراتمان با تکیه بر مواد اولیه خدادادی است.
شریعتمداری ادامه داد: درصدی از صادرات غیرنفتی کشور، مواد اولیه و واسطه ای است؛ در این راستا باید به سمت ایجاد ارزش افزوده حرکت کرد و خود را از طبقات پایین زنجیره ارزش جهانی به طبقات بالا نزدیک‌تر کنیم.
وی تصریح کرد: حرکت به سمت جهانی شدن، فعالیت‌های مشترک در حوزه تحقیق و توسعه (R&D) و سرمایه گذاری‌های مشترک باید مورد توجه واقع شود.
پیشتر وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد 58.5 برابری صادرات غیرنفتی و رسیدن به رقم 31.6 میلیارد دلار صادرات را از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته اعلام کرده بود.

ایرنا