شریعتمداری در همایش انتخاب شرکت های برتر؛ در حال برداشتن گامهای موثری در بخش اقتصادی هستیم

وزیر صنعت ،معدن و تجارت: کشور در شرایط مطلوبی است وما درحال برداشتن گامهای موثری در بخش اقتصادی هستیم.
محمد شریعتمداری در بیستمین همایش انتخاب شرکتهای برتر گفت: در آمدهای ارزی کشور سالانه 100 میلیارد دلار و هزینه های ارزی 70 میلیارد دلار است و شرایط خوب است هر چند در بخش ارزی اخیراً اتفاقاتی رخ داده ، اما قطار در ریل قراردارد و ما از رشد منفی10 درصد صنعتی فاصله گرفتیم و در بخش صنعت همراه با رشد مثبت حدود 6 درصد در این سالها مواجه هستیم.
وی گفت: ما باید جوانان را به آینده کشور امیدوار نگهداریم، در این 10 ماه امسال 16 هزار تقاضای سرمایه گذاری داشتیم که این یک شاخص مثبت است هر چند اقتصاد ما نسبت به اقتصاد جهان رقابتی نیست اما روند ما رو به رشد است.
شریعتمداری افزود: بر خلاف سالهای نه چندان دور که تقاضا سرمایه گذاری با رشد منفی 40 درصدی مواجه شد ولی امروز ما به رشد مثبت رسیدیم، بعد از برجام بیش از 9 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده است و 45 درصد این سرمایه گذاری در حال انجام است.
وی گفت: از 224 شرکت خارجی متقاضی تاسیس 55 واحد به بهره برداری رسیده است، کشور گامهای خود را برای رشد اقتصادی مستحکم می کند که دستاورد ارزشمند انقلاب است.
شریعتمداری افزود: در برخی سالهای کل سرمایه گذاری عمرانی درکشور کمتر از 10 هزار میلیارد تومان بوده است در حالیکه در دولت یازدهم 30 هزار میلیارد تومان بوده است که رشد قابل توجهی است.
وی گفت: در بودجه 97 مبلغ 40 هزار میلیارد تومان برای توسعه عمرانی سرمایه گذاری پیش بینی شده است.
شریعتمداری افزود: در 10 ماه امسال حدود 4700 واحد جدید صنعتی به بهره برداری رسیده و این روند نسبت به سال قبل رشد نشان می دهد.
وی گفت: 103 درصد در بهره برداری از واحدهای صنعتی با رشد فیزیکی بالاتر 60 درصد جلو هستیم.
شریعتمداری افزود: از مهمترین موضوعات در بررسی شاخص ها توجه همزمان به نقاط قوت و ضعف است که جای تقدیر دارد.
وی گفت: هر چند نفت نعمت بزرگی برای کشور است اما باید به صادرات غیر نفتی توجه بیشتری کنیم، کشوری که راهبرد توسعه صنعتی آن به صادرات غیر نفتی توجه دارد باید در طبقه بندی شرکت های به موضوع صادرات توجه بیشتری داشته باشد و در موضوع صادرات هم به توسعه بازارها توجه کند.
شریعتمداری افزود: 86 درصد فروش و 53 درصد صادرات در بین 500 شرکت مربوط به 100 شرکت برتر است این نشان می دهد ما باید به موضوع صادرات غیر نفتی توجه بیشتری داشته باشیم.
وی گفت: توجه به موضوع بهره وری کل عوامل تولید بسیار مهم است با توجه به اینکه ما درکشور با محدودیت استفاده از آب مواجه هستیم و باید در هدر رفت انرژی هم تجدید نظر کنیم.
شریعتمداری افزود: باید به سمت ایجاد شرکت های بزرگ صادراتی حرکت کنیم و از ورود شرکت ها در بازارهای هدف بصورت انفرادی جلوگیری شود و ضرورت دارد کنسرسیومهایی برای این منظور ایجاد شود.
وی گفت: متاسفانه 65 درصد از صادرات غیر نفتی ما مواد خام و واسطه ای است که باید زنجیره های ارزش را تکمیل و شرکت هایی که در این زمینه خوب عمل می کنند مورد تشویق قرار گیرند.
شریعتمداری افزود: بررسی شرکت های برتر نشان می دهد بانک ها در کشور در رتبه نخست قرار دارند در حالیکه در 500 شرکت اول جهان بانک ها در رتبه پنجم حضور دارند و باید فکری شود.

خبرگزاری صدا و سیما