موافقت کنگره چین با ریاست جمهوری نا محدود 'شی جین پینگ'

مجلس نمایندگان چین با اصلاح قانون اساسی این کشور، محدودیت 2 دوره ریاست جمهوری در چین را حذف کردند و اجازه دادند 'شی جین پینگ' رئیس جمهور فعلی، به طور نامحدود به کار خود ادامه دهد.

نمایندگان مجلس چین موسوم به کنگره ملی خلق، امروز یکشنبه در اجلاس سالانه خود در تالار بزرگ خلق پکن در باره این لایحه اصلاحی که حزب کمونیست چین ماه گذشته پیشنهاد اصلاح آن را داده بو،د رای گیری کردند.
از میان دو هزار و 964 نماینده حاضر در اجلاس فقط دو نماینده به لایحه اصلاحی قانون اساسی رای منفی دادند سه نماینده هم در رای گیری شرکت نداشتند.
بر اساس این لایحه که به دنبال صدور فرمانی از سوی حزب حاکم در اختیار کنگره قرار گرفته بود، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین پس از پایان دومین دوره 5 ساله خود می تواند همچنان رییس جمهور باشد و دیگر محدودیتی برای وی وجود نخواهد داشت.
مخالفت هایی در جامعه بین المللی با این اقدام چین شده بود اما در داخل کشور مخالفت ها علنی نشد و موضوع در سکوت بود و امروز نهایتا نمایندگان با حمایت کامل به این لایحه رای دادند.
با این وصف برخی از ناظران بر این باورند که اصولا نمایندگان کنگره با لایحه های حزبی مخالفت نمی کنند و حتی وجود دو مخالف نیز مهم است اگرچه شاید اقدامی نمادین باشد.
بر اساس سنت هایی که تاکنون رعایت شده مشاهده نشده است که نمایندگان کنگره ملی خلق چین بزرگترین مرجع قانونگذاری این کشور با فرمانی از سوی حزب حاکم مخالفت کنند و عمدتا بسیاری از ناظران بین المللی پارلمان چین را زیر نظر حزب کمونیست و نهادی تشریفاتی می دانند.
با این حساب شی جین پینگ رییس جمهور خلق چین که اندیشه هایش در این کشور رسما مکتوب شده و فلسفه حزبی تلقی می شود بعد از سال 2023 میلادی که دوره ریاست جمهوری اش پایان می یابد، نیز می تواند در قدرت باقی بماند.
محدودیت دو دوره 5 ساله ریاست جمهوری در چین، در سال 1982 بعد از فوت 'مائو تسه دونگ' توسط 'دنگ شیایو پینگ' معمار فقید اصلاحات و رییس جمهور وقت چین اعمال شد، مصوبه امروز پارلمان باعث شده است رسانه ها 'شی را با 'مائو' مورد همسنجی قرار دهند.
در 36 سال گذشته این نخستین بار است که با این رای بسیار بالا، اصلاحیه قانون اساسی در کنگره چین تصویب می شود، تصویب این مصوبه یکی از نادرترین رویدادها در تاریخ چین نوین از سال 1949 میلادی است.
دستکم 21 بار قانون اساسی چین اصلاح شده است که 17 بار آن به طور کلی و بدنه قانون و 4 بار نیز بخش ضمایم و پیوست ها اصلاح شده است.
در سال 2004 میلادی هم نظریه سه نمایندگی و حراست از مالکیت خصوصی و تشویق آن که از 'جیانگ زمین' رییس جمهور وقت بود با رای بالایی به عنوان اصلاح قانون اساسی تصویب شد البته 10 نماینده پارلمان به آن رای منفی دادند.

ایرنا