چین از برنامه تعرفه ای آمریکایی خبر می دهد

وزارت بازرگانی چین از برنامه هایی جهت تعیین تعرفه هایی برای محصولات آمریکایی با ارزش بیش از 3 میلیارد دلار رونمایی کرد تا خسارت های ناشی از تعرفه های آمریکا برای محصولات آلومینیومی و فولادی چین را بدین وسیله جبران نماید.
این برنامه شامل 7 گروه و 128 محصول است.
اولین بخش شامل 120 کالای وارداتی از آمریکا به ارزش 977 میلیون دلار از جمله میوه تازه ، میوه خشک ، خشکبار ، نوشیدنی ، اتانول ، جنسه آمریکایی و لوله های فولادی بدون درز می باشد و پیش بینی میشود تعرفه این موارد 15 درصد باشد.
بخش دوم شامل 8 کالای وارداتی از آمریکا به ارزش 99/1 میلیارد دلار از جمله گوشت خوک و فراورده های آن و آلومینیوم بازیافتی است. برای این اقلام تعرفه 25 درصدی در نظر گرفته شده است.
به گفته وزارت بازرگانی چین  وضع تعرفه های دولت آمریکا (با مالیات 25 درصدی و تعرفه 10 درصدی بر محصولات فولادیو آلومینیومی وارداتی) یک اقدام حفاظتکارانه است. بر اساس مفاد مربوطه تفاهمنامه سازمان تجارت جهانی در خصوص اقدامات حفاظتکارانه ، چین فهرستی از موارد تعلیق امتیازی در نظر گرفته است.
اگر چین و آمریکا نتوانند در بازه تعیین شده در خصوص جبران تجارت به توافق برسند ، چین می تواند از حق خود در تعلیق امتیاز برای فهرست اول محصولات استفاده کند. چین از فهرست دوم پس از ارزیابی بیشتر تاثیر اقدامات آمریکا علیه چین استفاده می کند.
به گفته این وزارتخانه ، چین قاطعانه با حفاظت تجاری و یک جانبه گری آمریکا مخالفت می کند این درحالی است که آمریکا تلاش های چین در راستای حفظ مالکیت معنوی و مقررات سازمان تجارت جهانی را نادیده گرفته است.
به گفته این وزارتخانه با توجه به پرونده بررسی 301 چین هم اکنون جایگاه خود در موقعیت های گوناگون را به طور صریح اعلام کرده است : چین خواهان جنگ تجاری نیست اما ترسی از این جنگ ها نیز ندارد.
بر اساس بیانیه این وزارتخانه در وب سایتش ، چین توانایی رویارویی با تمامی چالش ها را دارد. انتظار می رود آمریکا تصمیم دیگری اتخاذ نماید و روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه را به خطر نیندازد.
اقدامات آمریکا به منفعت منافع چین ، منافع آمریکا و منافع جهانی نیست.
این اقدامات تاثیر منفی دارد. چین از حقوق و منافع قانونی خود تحت هر شرایطی عقب نشینی نمی کند. ما کاملا آماده دفاع از منافع قانونی خود هستیم.
منبع : شورای توسعه تجارت بین الملل چین