تداوم رشد سریع سرمایه گذاری فرامرزی چین

طبق آمار رسمی چین ، سرمایه گذاری مستقیم فرامرزی غیر فاینانس چین (ODI) در 3 ماهه نخست سال جاری شاهد رشد دو رقمی بود.
به گفته وزارت بازرگانی چین ، مبلغ سرمایه گذاری مستقیم فرامرزی غیر فاینانس سرمایه گذاران داخلی در بازه ژانویه تا مارس در 2023 شرکت خارجی 140 کشور و منطقه به 25/5 میلیارد دلار آمریکا رسید .
این رقم نسبت به بازه مشابه سال گذشته 24/1 درصد افزایش یافت.
در 3 ماه نخست سال جاری سرمایه گذاری مستقیم فرامرزی در کشورهای مجاور کمربند و جاده رشد خوبی داشت و با رشد 22/4 درصدی نسبت به سال گذشته به 3/61 میلیارد دلار رسید .
ساختار سرمایه گذاری فرامرزی بهبود یافته  است و بخش عمده سرمایه گذاری ها در بخش هایی چون لیزینگ ، معدن ، تولید و خدمات فناوری اطلاعات صورت گرفته است.
سرمایه گذاری مستقیم فرامرزی چین در سال های اخیر رشد سریعی داشته است . برخی این رشد را ناشی از تمایل غیرمنطقی به سرمایه گذاری فرامرزی می دانند به همین دلیل مسئولان چینی قوانین و مقررات سخت گیرانه تری وضع کرده اند و از شرکت ها خواسته اند تا در تصمیم گیری در زمینه سرمایه گذاری دقت لازم را مبذول فرمایند.
به گفته شورای دولتی چینی در اسناد منتشر شده در آگوست سال گذشته ، سرمایه گذاری خارجی در بخش هایی چون املاک و مستغلات ، هتل ها ، سینما ها ، و بخش های تفریحی محدود تر و سرمایه گذاری در بخش هایی چون قمار ممنوع خواهد شد .
در سه ماه نخست سال جاری هیچ پروژه سرمایه گذاری مستقیم فرامرزی جدیدی در بخش  هایی چون املاک و مستغلات ، ورزش و بخش های تفریحی گزارش نشد .
منبع : شینهوآ