رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی خبر داد: اجرای الکترونیک پروژه تیر برای نخستین بار در ایران

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی از پیاده سازی موفقیت آمیز پروژه تیر الکترونیک برای نخستین بار در دنیا توسط ایران خبر داد.

"فرود عسگری" با اعلام این خبر افزود: پس از امضای آئین‌نامه اجرایی طرح الکترونیکی "تیر" با هدف تسهیل روند ترانزیت و کاهش خطر پذیری در سال 1394 توسط رئیس کل وقت گمرک و رئیس اتاق بازرگانی ایران، مقرر شد "کارنه تیر" که بصورت کاغذی مبادله می‌شد به شکل الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.
وی اظهارداشت: برای نخستین بار در دنیا با توجه به زیر ساخت هایی که در گمرک جمهوری اسلامی ایران فراهم شده بود پروژه کارنه تیر الکترونیکی بین ایران و ترکیه با موفقیت انجام شد.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: انجام موفقیت آمیز پروژه مزبور باعث شد اتحادیه حمل و نقل جاده ای (ایرو) این فعالیت را در سایر کشورها توسعه دهد.
وی افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و همینطور فعالیت های صورت گرفته این امر توسعه پیدا کرد و گمرک جمهوری اسلامی توانست پروژه حمل‌ونقل ترکیبی و چند وجهی تحت عنوان پروژه اسلوونی - ایران را برای نخستین بار تحت رویه تیر با موفقیت پیاده سازی کند.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ایران آمادگی دارد که پروژه کارنه تیر الکترونیکی را با سایر کشورهای جهان نیز اجرا کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  اتحادیه حمل و نقل بین المللی جاده ای (ایرو) مسئولیت هماهنگی تمامی کالاهایی که از طریق جاده در بین کشورها حمل می شود را برعهده دارد و سندی تحت عنوان "کارنه تیر" صادر و در اختیار رانندگان حمل و نقل جاده ای قرار می‌دهد.
عسگری تصریح کرد: با استفاده از این سند، عملیات نقل و انتقال کالا در مسیرهایی که کامیون ها تردد می کنند، انجام می‌شود.
گفتنی است؛ کلمه تیر (TIR) مخفف حمل‌ونقل جاده‌ای بین‌المللی است و در حال حاضر سیستم TIR تنها سیستم ترانزیت جهانی و تحت نظارت کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل است که تحت آن کالاها از گمرک مبدأ به گمرک مقصد با کنترل‌های هماهنگ و پروسه‌های مشترک با تضمین بین‌المللی معتبر منتقل می‌شود.
این امر موجب تسهیل تجارت و حمل‌ونقل شده و از بروز مشکل در جمع‌آوری حقوق و عوارض گمرکی جلوگیری می‌کند.

ایلنا