تفاهم دو اتاق براي توسعه روابط با چين


خبرگزاري فارس: اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران و اتاق مشترك بازرگاني ايران و چين تفاهمنامه همكاريهاي مشترك امضا كردند.

24aban89akhbar
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي اتاق بازرگاني تهران، براي امضاي اين تفاهمنامه اعضاي هيأت مديره اتاق مشترك ايران و چين روز گذشته به ساختمان شماره 275 خيابان مطهري آمدند و با اعضاي هيأت رئيسه اتاق تهران ديدار كردند.
با اين تفاهمنامه 9 بندي، دوطرف براي همكاري مشترك در راستاي بهره‌برداري هرچه بيشتر از روابط تجاري بخش خصوصي ايران و جمهوري خلق چين هم‌پيمان شدند.
اسدالله عسگراولادي كه رياست اتاق مشترك ايران و چين را به عهده دارد، پيش از امضاي اين تفاهمنامه براي دقايقي به تشريح فعاليتهاي اين اتاق مشترك پرداخت. عسگراولادي به راه اندازي اتاق ايران و چين در پاييز سال 79 اشاره كرد .
به گفته عسگراولادي، در آن سفر علينقي خاموشي كه در آن زمان رييس اتاق بازرگاني ايران بود نيز حضور داشت و تفاهمنامه تأسيس شوراي مشترك دو كشور امضا شد. پس از بازگشت هيأت ايراني از چين بود كه بخش خصوصي ايران دست به كار شد و با عضوگيري تجار و بازرگانان فعال در بازار چين در همان سال شوراي مشترك ايران و چين جايش را به اتاق مشترك داد.
به گفته رييس اتاق مشترك ايران و چين، اين اتاق در سال 2000 ميلادي با 200 عضو كار خود را آغاز كرد و امروز كه سومين دوره هيأت مديره آن برسر كار است تعداد اعضاي آن به مرز 5 هزار نفر رسيده است.
عسگراولادي خاطرنشان كرد كه اتاق مشترك ايران و چين پس از اتاق تهران، دومين اتاق بزرگ بازرگاني كشور است.
عسگراولادي سپس به تشريح فعاليتهاي اتاق مشترك ايران و چين در سال جاري پرداخت و گفت : در 8 ماه اخير موفق شديم 12 تا 14 هيأت تجاري-اقتصادي را به كشور چين بفرستيم كه به طور ميانگين هر 20 روز يك هيأت ايراني كه شامل هيأت اقتصادي، سياسي و فرهنگي مي شود را به اين كشور اعزام كرده ايم.
به گفته وي، در هيأتهايي كه اتاق مشترك ايران و چين اعزام كرده است نمايندگان مجلس، برخي از استانداران سراسر كشور، رؤساي اتاقهاي شهرستانها و فعالان اقتصادي حضور داشته اند.
وي افزود: اتاق ايران و چين در 8 ماه اخير حدود 20 هيأت را با اين كشور مبادله كرده است.
عسگراولادي همچنين به راه اندازي شعبه اتاق مشترك ايران و چين در مشهد اشاره كرد و گفت: به زودي فعاليت خود را در اين شهر آغاز مي‌كند.
وي تفاهمنامه اتاق تهران و اتاق مشترك ايران و چين را در راستاي تعامل و همكاري بيشتر دو اتاق دانست و افزود: در حال حاضر از ميان 4900 عضو فعال اتاق ايران و چين، حدود 3500 نفر عضو اتاق تهران هستند.
عسگراولادي در بخش ديگري از سخنانش به اقتصاد روبه گسترش چين اشاره كرد و گفت: چين دنياي تازه‌اي پيش‌روي اقتصاد جهان باز كرده است.
رئيس اتاق ايران و چين بر عبور كشور از تحريمها تأكيد كرد و با يادآوري اعزام هيأتهاي اقتصادي از ايران به كشور چين، گفت: چندين بار در قالب هيأت بخش خصوصي به همراه آقاي نهاونديان به چين رفتيم و موفق شديم در ديدار و مذاكره با رئيس كل بانك مركزي و رئيس كل امور مالي چين، راههايي را براي حل مشكلات فاينانس تجار ايراني باز كنيم.
عسگراولادي افزود: چهار بانك چيني در حال حاضر با بانكهاي دولتي و خصوصي ما همكاري مي‌كنند.
وي به حجم مبادلات تجاري دوطرف اشاره كرد كه به مرز 28 ميليارددلار رسيده و از اين حجم 58 تا 60 درصد متعلق به ايران است.
اين فعال اقتصادي پيشنهاد داد: بايد چيني ها را تشويق كنيم تا در ايران سرمايه گذاري كنند، كه ما در اتاق مشترك ايران و چين در اين مسير گام برداشته ايم و تاكنون توانسته ايم دو نمايشگاه و همايش بزرگ سرمايه گذاري را در اين كشور برگزار كنيم.
عسگراولادي از برگزاري سومين همايش سرمايه گذاري ايران در هنگ كنگ خبر داد كه طي دو ماه آينده با كمك دولت در اين كشور برپا مي شود و از هيأت رييسه اتاق تهران درخواست كرد هيأتي را براي شركت در اين همايش معرفي كند.

* افسران توسعه روابط با چين

يحيي آل اسحاق نيز در مراسم امضاي اين تفاهمنامه، عسگراولادي و فعالان اتاق ايران و چين را جلودار ميدان معماري و افسران عملياتي بسترساز روابط ايران و چين اعلام كرد.
آل اسحاق، يكي از آسيبهاي جدي حوزه هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و حتي به زعم وي امنيتي را عدم توجه به "محوريت بودن تجارت " اعلام كرد و از الزامات رسيدن به سند چشمانداز 20 ساله و كسب جايگاه نخست در منطقه را توجه به اين مهم دانست.
وي يكي از راههاي حضور و استمرار ايران در حوزه هاي بين المللي را توسعه روابط همه جانبه با چين دانست و از اهرمهاي اين اتفاق، اتاق مشترك ايران و چين را اعلام كرد.
به گفته آل اسحاق، اتاق ايران و چين و فعالان اين بخش به خوبي مي توانند در معماري اقتصاد كشور نقش داشته باشند.
وي همچنين امضاي تفاهمنامه همكاريهاي مشترك ميان اتاق تهران و اتاق ايران و چين را از اتفاقات بزرگ اتاقهاي بازرگاني برشمرد و خواستار تشكيل نهاد پيگيركننده جلسات مشترك اين دو اتاق شد.

خبرگزاری فارس