رييس اتاق بازرگاني ايران و چین : ايران و چين 30 ميليارد دلار مبادلات تجاري دارند

رييس اتاق بازرگاني ايران و چین گفت: بي‌کيفيتي کالاهاي چيني از موضوعات روز رسانه بود، با اعزام 45 خبرنگار ايراني به اكسپو در 6 ماه گذشته اين تبليغات و شايعه‌هاي سوء به حداقل رسيده است.  
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه خزر، اسدالله عسگراولادي در جمع خبرنگاران با بيان اين که مبادلات تجاري ايران و چين در سال جاري 30 ميليارد دلار پيش‌بيني مي‌شود که 16.5 ميليارد دلار آن صادرات و 14.5 ميليارد دلار آن واردات است، گفت: صادرات به کشور چين از دو طريق انرژي و نفت خام، صورت مي‌گيرد و در بخش‌هاي غيرنفتي نيز مواد غذايي، خشکبار، فرش و موکت، سنگ‌هاي معدني، سنگ‌هاي ساختماني و برخي از محصولات ثانوي پتروشيمي و همچنين ماشين‌آلات کشاورزي از اهم صادرات ايران به چين است.
وي با اشاره به اينکه علي‌رغم برخورداري فراوان کشور چين از محصولات دريايي، برخي از محصولات دريايي ايران نيز به چين صادر مي‌شود، درباره واردات از اين کشور ادامه داد: مواد اوليه کارخانه‌ها، ماشين‌آلات صنعتي، راهسازي، کشاورزي، قطعات واگن‌هاي راه‌آهن، لوازم يدکي اتومبيل، مصالح بندرسازي، ماشين‌آلات، نفت و گاز، کنتور آب و گاز واردات صورت مي‌گيرد.
عسگراولادي افزود: با کشور چين در رشته‌هاي مختلفي همکاري داريم و برآنيم سرمايه‌گذاري‌هاي مشترکي را تشويق کنيم.
رييس اتاق بازرگاني ايران و چين در پاسخ به خبرنگار ايسنا درباره محبوبيت کم کالاهاي چيني خاطرنشان کرد: کيفيت پايين کالاي چيني در مواردي نظير نساجي، کفش، لوازم برقي و اسباب بازي گزارش مي‌شود، البته کالاهايي که تجار از کشور چين تهيه مي‌کنند مرغوب است و اکثر کالاهاي بي‌کيفيت به صورت غيرمجاز وارد کشور مي‌شود.
وي ادامه داد: بي‌کيفيت و کم‌کيفيت بودن کالاهاي چيني از موضوعات روز رسانه بود، با اعزام 45 خبرنگار ايراني به اکسپو، در 6 ماهه گذشته اين تبليغات و شايعه‌هاي سوء به حداقل رسيده است.


خبرگزاری ایسنا