سفیر ایران در چین تبادل گردشگر با این کشور را ضروری دانست

سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با اشاره به ظرفیت های گردشگری دو کشور چین و ایران تاکید کرد با توجه به توسعه روابط تهران و پکن در بخش های مختلف، افزایش تبادل گردشگر میان ایران و چین نیز ضروری است.

'محمد کشاورز زاده' در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین المللی گردشگری چین در پکن گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه دو کشور دارای ویژگی های مشترکی هستند، افزود: روابط دوستانه دو کشور در حوزه های مختلف ایجاب می کند در زمینه گردشگری نیز این روابط تقویت و توسعه یابد.
او گفت: چین به دلیل رشد اقتصادی بالا، در زمینه گردشگری دارای امکانات زیادی است و سالانه علاوه بر جذب تعداد زیادی گردشگر خارجی، شمار زیادی از مردم چین نیز به کشورهای خارجی سفر می کنند.
وی با اشاره به اینکه کشورهای زیادی از آفریقا گرفته تا اروپا به عنوان مقصدهای گردشگری چین در حال برنامه ریزی برای جذب توریست های چینی هستند، افزود: ایران نیز می تواند یکی از مقصدهای مهم گردشگری چین باشد.
کشاورز زاده افزود: چینی ها گردشگران خوبی هستند و اگر امکانات گردشگری ویژه فرهنگ و سلایق آنها ها را در ایران ایجاد کنیم می توانیم گردشگر بیشتری از چین جذب کنیم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین تصریح کرد با توجه به اینکه حدود 20 پرواز مستقیم میان ایران و چین دایر است توسعه و تقویت زیرساخت های گردشگری کشور می تواند زمینه ساز توسعه گردشگری میان ایران و چین باشد.
وی با بیان اینکه شناخت مردم دو کشور از یکدیگر به بیشتر شدن تعداد گردشگران کمک می‌کند، گفت: شناختی که در داخل ایران از چین وجود دارد کافی نیست و شناخت نسبی مردم از این کشور مربوط به گذشته است در صورتی که چین در چند سال اخیر پیشرفت های زیادی داشته است و در تمامی زمینه از نواوری های صنعتی گرفته تا کشاورزی، رتبه های بالایی کسب کرده است.
او با اشاره به اینکه شناخت بیشتر مردم دو طرف از یکدیگر می تواند ارتباطات دو کشور را بیشتر کند تاکید کرد چینی ها هم از ایران شناخت کمتری دارند سفر گروه های توریستی چینی به ایران می تواند خیلی کمک ساز باشد.
کشاورز زاده تاکید کرد: اگر بتوانیم امکانات مورد نیاز چینی ها از جمله کویر گردی و بیابان گردی را در ایران فراهم کنیم می توانیم سهم بیشتری از گردشگران چینی را جذب کنیم.
بیست و پنجمین نمایشگاه گردشگری چین با حضور 85 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در پکن گشایش یافت.
چین سالانه ۱۲۰ میلیون گردشگر به خارج از کشور می‌فرستد و بیشتر از ۸۵ میلیون توریست نیز سالانه به این کشور سفر می‌کنند بر اساس آمار در سال 96 شمسی بین ۱۱۲ تا ۱۱۵ هزار ایرانی به چین سفر کرده‌اند در مقابل حدود 100 هزار چینی نیز به ایران سفر کرده اند.

ایرنا