مرکز آمار اعلام کرد

نرخ تورم کالا‌های وارداتی؛ ۱۱۱.۴ درصد

شاخص قیمت کالا‌های وارداتی در سال­ ۹۷ برابر با ۱۰۲۹،۰ است که نسبت به پارسال، ۱۱۱.۴ درصد افزایش داشته است.

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: شاخص قیمت کالا‌های وارداتی (ریالی، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال­ ۱۳۹۷ برابر با ۱۰۲۹،۰ است که نسبت به سال قبل، ۱۱۱.۴ درصد افزایش داشته است.

در نظام آمار‌های قیمت، کالا‌های وارداتی برای مقاصد متعددی به کار گرفته می‌شود. شاخص قیمت کالا‌های وارداتی، روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور را طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. با توجه به اینکه قیمت کالا‌های وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشور‌ها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد، تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طرح شاخص قیمت کالا‌های وارداتی از کلیه کد‌های تعرفه وارداتی کشور در سال ۱۳۹۰ (سال پایه) استفاده می­ شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمار‌های ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران (ارزش به صورت ریالی و دلاری، کشور مبدا و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است. طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای تمامی ۲۰ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است.

برای محاسبه شاخص­ سال ۱۳۹۷ از داده ­های مقدماتی گمرک استفاده شده و لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی می­ باشد و استفاده از آن‌ها باید با ملاحظه انجام شود.

پس از اینکه گمرک جمهوری اسلامی داده‌های قطعی سال ۱۳۹۷ را استخراج و ارائه نمود، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام واقعی شاخص مربوط به این دوره دوباره به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

شاخص قیمت کالا‌های وارداتی (ریالی، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال­ ۱۳۹۷ برابر با ۱۰۲۹،۰ است که نسبت به سال قبل، ۱۱۱.۴ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت کالا‌های وارداتی (دلاری، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال ۱۳۹۷ برابر با ۲۷۲،۹ است که نسبت به سال قبل، ۱۵.۹ درصد افزایش داشته است.

 

خبرگزاری صدا و سیما