رونق تولیدصنعتی در شش ماهه سال جاری

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت روند تولید صنعتی در کشور را در شش ماهه اول سال جاری و تداوم آن شش ماهه آتی به دلیل توجه به عمق ساخت داخل مناسب اعلام کرد.

به گزارش وزارت صنعت،‌معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی، امروز پنج شنبه، در حاشیه گشایش نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب توضیح داد: بخش های مختلف اقتصادی کشور به دلیل بعضی از محدودیت ها تحت تاثیر قرار گرفته اند ولی بخش صنعت به دلیل توجه به افزایش عمق ساخت داخل و جایگزینی واردات وارد مرحله افزایش تولید در کالاهای مزیت دار شده است.

وی ادامه داد:در شش ماهه دوم مشروط به تامین به موقع منابع ارزی و نقدینگی مورد نیاز از سوی نهادها و موسسات پولی و بانکی؛ دستاوردهای مناسبی در حوزه رونق تولید و افزایش صادرات را خواهیم داشت.

نیارکی همچنین با تبیین سیاست های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع مزیت دار گفت: برگزاری میزهای تخصصی و همچنین افزایش عمق ساخت داخل از جمله برنامه های الویت دار در وزارت صمت است.

وی با اشاره به توسعه صادرات غیر نفتی برای معرفی محصولات ساخت ایران به اقصی نقاط دنیا تصریح کرد: توجه به صادرات غیرنفتی منجر به ارز آوری و همچنین تامین نیازهای ارزی حوزه تولید می شود.

نیارکی با اشاره به وضعیت صنعت در شش ماهه اول سالجاری گفت: در بخشی از صنایع که عمق ساخت داخل بیشتری دارند، رونق تولید عمیق تر است ولی بعضی از صنایع که برای تامین مواد اولیه؛ واسطه ای و تامین زنجیره لجستیک نیاز به واردات دارند ، در تلاش هستیم تا با تامین به موقع مواد اولیه ، محصولات صنعتی در شرایط مناسبی وارد بازار بشوند.

سرپرست معاونت امور صنایع در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تصریح کرد: در ستاد ملی تسهیل مباحث کلان حوزه صنعت رسیدگی می شود و مصوبات کلان ابلاغ می شود ولی در کارگروه های استانی مسائل خرد بنگاه ها با حضور همه اعضا ستاد رسیدگی و ابلاغ می شود.

صادقی نیارکی با اشاره به مصوبات ستاد تسهیل، از انعقاد تفاهم نامه ای با معاونت قضایی دادستانی مبنی بر پیگیری اجرایی شدن مصوبات خبرداد.

وی تامین نقددینگی و تعیین تکلیف بدهی های بانکی،مباحث مربوط به بیمه تامین اجتماعی و مباحث زیر ساختی از جمله آب و برق بنگاه ها را از جمله مشکلات بنگاه های صنعتی عنوان کرد که در کارگروه های استانی رسیدگی می شود.

صادقی نیارکی درباره اعلام گزارش هایی در زمینه رشدمثبت صنعتی بیان کرد: بیشتر صنایعی که عمق ساخت داخل بیشتری دارند همانند کانی های غیرفلزی و آنهایی که وابستگی کمتری به مواد اولیه واسطه ای و تجهیزات دارند، صدق می کندو ما این رشد را هم در وزن صادرات و هم در تولید بخش بنگاههایی که جایگزین واردات شده اند، مشاهده کرده ایم.

سرپرست معاونت امور صنایع مهمترین چالش صنعت را تامین نقدینگی و منابع مالی دانست و گفت: نقطه قوت صنعت ساخت داخل است که به واسطه افزایش نرخ ارز بسیاری از کالاها توجیه دارد که در داخل تولید شود .

او ادامه داد: تولید داخل سبب تحکیم و تقویت اقتصاد می شود و تحکیم و تقویت اقتصاد باعث برونگرایی و صادرات می شود.

 

ایرنا